Menu Zavřít

POŘÁD SE STMÍVÁ

15. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Finanční trhy

FIN25

Obchodníci na světových trzích stále nevidí světlo na konci tunelu amerického hospodářského zpomalení. Rozhodnutí Úřadu federálních rezerv snížit sazby o půl procentního bodu bylo hodnoceno jako spíše nedostatečné, a to opět rozhoupalo akciový trh zejména v USA. Po zveřejnění kroku Fedu se trhy propadly, protože řada analytiků očekávala snížení sazeb o tři čtvrtě procenta. Špatných zpráv přitom přichází nepřeberně a jsou čím dále intenzivnější. Důsledek poklesu pociťují i firmy staré ekonomiky. Snížení produkce oznamují i takové společnosti jako Deer či Procter & Gamble a další.
Není divu, že k analytikům se tentokrát přidávají i teoretičtí ekonomové. Nositel Nobelovy ceny Robert Mundell minulý týden při své návštěvě Prahy předpověděl, že americká ekonomika bude klesat tři čtvrtletí po sobě, obdobně jako tomu bylo v letech 1990 až 1991. Zároveň předpovídá další pokles amerických sazeb nejméně o jeden procentní bod.
Americkou ekonomiku čeká však ještě jeden stimul, a tím by mělo být razantní snížení daní připravované v rozpočtu na nový fiskální rok. Možná i proto šéf Fedu Alan Greenspan přes všechny známky poklesu nezrychluje krok při snižování sazeb.
Tváří v tvář reálné hrozbě americko–japonské recese začínají měknout kolena i Evropské centrální bance. Očekávání nižších úroků v eurozóně je velmi intenzivní. To se projevuje i na výnosové křivce. Podle páteční sazby jednodenní Euribor činil 4,8 procenta, zatímco roční pouhých 4,32. Šéf ECB Wim Duinsenberg však minulý týden ve středu tvrdil, že ačkoli zpomalení americké ekonomiky ovlivní světový hospodářský růst, vliv na eurozónu bude omezený kvůli relativně nízké závislosti zemí eurozóny na vývozu. To by naznačovalo malou ochotu k následování amerického příkladu v úrokových sazbách. Jenže týž den sdělil Duisenbergův hlavní ekonom Otmar Issing, že se „rozhodně zvýšila rizika oslabení ekonomického růstu . Obavy ze zpomalování evropské ekonomiky projevili i další členové ECB a vše vyvrcholilo ve čtvrtek, kdy Issing prohlásil, že ECB je připravena snížit úrokové sazby.
Za této situace se na devizových trzích daří dolaru, který koncem týdne posiloval vůči euru i japonskému jenu. Obchodníci jsou přesvědčeni, že americká ekonomika se z globálního ochlazení může dostat dříve než ostatní, a tak k ní utíkají.
Při pohledu na téměř panické výkyvy trhu vzniká otázka, zda investoři neztratili v uplynulých letech nepřetržitého růstu cit pro míru a nepřehánějí stejně, jako přeháněli v případě nedávných nehorázně předražených nákupů technologických akcií. Je velmi pravděpodobné, že tomu, kdo si zachová chladnou hlavu, se brzy nabídnou možnosti značných zisků jak v USA, tak v Evropě.

  • Našli jste v článku chybu?