Menu Zavřít

Poradci pro splašky

20. 10. 2004
Autor: Euro.cz

Pražská vodohospodářská společnost uzavírá kontrakty za desítky milionů

Evropská unie nebude dlouhodobě tolerovat, aby splašky, které do Vltavy vypouští stoletá stařenka na Císařském ostrově, zamořovaly řeky. I proto by se měli pražští představitelé „zakousnout“ do rekonstrukce Ústřední čistírny odpadních vod. Město plánuje začít s přestavbou zařízení v červenci roku 2006, hotova by měla být do roku 2013. To je zřejmě nejzazší termín. I tak budou muset být čeští a bruselští inspektoři shovívaví - čistírna přestane již příští rok splňovat tuzemské normy. A to má o pět let později vyhovovat limitům Evropské unie. Pokud se na čistírně nezačne viditelně pracovat, Česká inspekce životního prostředí jí už příští rok neudělí výjimku, což by znamenalo milionové pokuty. „Snažíme se termíny ještě zkrátit. Věřím, že se nám to podaří,“ řekl týdeníku EURO radní Miloš Gregar. Po letech váhání, zda postavit čistírnu novou, nebo rekonstruovat stávající, se zdá, že se věci daly do pohybu.

Než nastoupí dělníci.

Pražská vodohospodářská společnost (PVS), která rekonstrukci organizuje, prý nezvládne tak obrovskou investiční akci vlastními silami. Podnik, jehož majoritním akcionářem je město Praha, proto začal hledat poradenské firmy, které mu s jednou z největších ekologických staveb desetiletí pomohou. Do poradenství vodohospodářský podnik investuje přes sto milionů korun. Ještě předtím, než začne mnohamiliardový tendr na vlastní stavbu, o němž se už nyní diskutuje ve stavařských kruzích, vypsala společnost několik soutěží hodných pozornosti. Soudě podle zájmu a desetimilionových odměn poměrně lukrativních. PVS si najme firmu na komplexní poradenství. Už vyhlášený tendr na společnost, která bude spolupracovat při výběru dodavatele, stavbu koordinovat a radit při financování projektu, firma ale před třemi týdny zrušila. „Ještě nebyl schválen konečný projekt rekonstrukce, proto nemůžeme uvést, kdy bude soutěž znovu vyhlášena,“ uvedla její mluvčí Jana Stodolová. PVS si už ale vybrala právního poradce a společnost pro zpracování žádosti o evropské dotace.

Evropo pomoz.

S nabídkou na spolupráci při zpracování žádosti na spolufinancování přestavby z Fondu soudržnosti Evropské unie PVS oslovila pět společností. Smlouvu nakonec v srpnu podepsala s firmou EURO Managers, která si za služby vyinkasuje šest milionů korun. Na kvalitě zpracování žádosti bude záviset objem prostředků, které Praha přes Státní fond životního prostředí z Bruselu získá. Česká republika má pro období 2004 až 2006 z tohoto fondu přislíbeno a potvrzeno minimálně dvanáct miliard korun. I kdyby šly všechny do pražské čistírny, bude to málo. Náklady na zásadní přestavbu jsou spočítány až na patnáct miliard. Tolik stojí například více než deset kilometrů metra nebo dvě Sazka Areny. „Z unie bychom mohli získat až třetinu prostředků. Reálně ale počítáme se třemi miliardami. Na financování čistírny by se měl podílet i stát. Nesmí se zapomínat na závazek vyplývající z privatizace pražské vody. Výnosy, které si stát tenkrát ponechal, by se měly vrátit zpět ve spolupodílnictví na této stavbě,“ uvedl Gregar.

FIN25

PPP nebo EIB?

I když Evropská unie uvolní prostředky, Praha nebude mít na plánovanou investici dost peněz. Představitelé města mluví o zapojení soukromého investora a financování projektu prostřednictvím PPP. Tento model ještě nebyl v České republice úspěšně odzkoušen. Praha by se mohla stát průkopníkem, chce tímto způsobem financovat například vnitřní silniční okruh města. Pokud se hlavní město rozhodne zvládnout přestavbu čistírny bez privátního partnera, bude si muset půjčit. Jak tvrdí Gregar, v tomto případě by došlo k jednáním o poskytnutí úvěru s Evropskou investiční bankou (EIB) nebo Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD). Radní předpokládá, že Praha bude muset do rekonstrukce ročně investovat zhruba 300 milionů korun. Město chce začít vytvářet rezervy z vodného a stočného.

Převálcovali mezinárodní firmy.

Se zajištěním financování stavebních projektů města od EIB mají zkušenosti advokáti Miroslav Jansta a Vladimír Kostka, kteří zvítězili v konkurenci mezinárodních firem v soutěži na právního poradce pro rekonstrukci čistírny. „Vyhráli jsme jeden z největších tendrů v našem oboru v tomto roce,“ oznámili právníci s kontraktem za 46 milionů korun. Zadávací dokumentaci si vyzvedlo dvanáct firem, nabídky kromě vítěze předložily společnosti Linklaters, Jane Townsend a JUDr. Jan Myška, Fiala, Profous, Maisner & spol., White & Case, advokátní kancelář, Weinhold Legal, a Dewey Ballantine. Advokáti Miroslav Jansta a Vladimír Kostka budou spolupracovat s firmou Weil, Gotshal & Manges. PVS hodnotila nabídky na základě obdobných realizovaných zakázek, údajů o klíčových zaměstnancích a nabídnuté ceny. „O výběru zřejmě rozhodla kvalita referencí,“ myslí si Jansta. Jak tvrdí, kancelář má s prací pro veřejný sektor bohaté zkušenosti, zejména z vodohospodářské oblasti.

  • Našli jste v článku chybu?