Menu Zavřít

Poradci v akci

9. 9. 2004
Autor: Euro.cz

Konsolidace realit

bitcoin školení listopad 24

PRAHA (men, oh) - Na českém realitním trhu se v nejbližší době objeví balíky nemovitostí, které prodávají ČSOB, Komerční banka a Český Telecom. Ukončeny byly totiž tendry na poradce při prodeji realitních portfolií.
Ve výběrovém řízení ČSOB zvítězily společnosti Knight Frank a DTZ Zadelhoff Tie Leung. „Tuto informaci potvrzuji. Připravujeme se na zakázku, ale další podrobnosti zatím sdělit nemohu,“ řekla týdeníku EURO Zdeňka Klapalová, ředitelka společnosti Knight Frank. Výběrového řízení se účastnilo celkem šest uchazečů. Banka vyhlásila soutěž poté, co rozhodla o stavbě nové centrály. Ta by měla vyrůst do roku 2006 u stanice metra Radlická.
Jiný postup, jak naložit se svými nemovitostmi, zvolila Komerční banka. Ta se rozhodla své pozemky v Praze na Kavčích horách, kde mělo původně vyrůst nové sídlo, prodat. Jako organizátora transakce vybrala realitní společnost Knight Frank. „V průběhu října bude ukončeno první kolo soutěže. Individuální jednání s vybranými uchazeči budou následovat. Chceme uskutečnit prodej v prvním čtvrtletí příštího roku,“ tvrdí Marie Petrovová, tisková mluvčí KB. Plán výstavby nebo pronájmu nového sídla představenstvo banky zrušilo. „Banka se v následujícím období zaměří na optimalizaci využití svého stávajícího portfolia nemovitostí v Praze,“ dodala Petrovová.
Prodej nemovitostí Českého Telecomu (ČTc) bude řídit londýnská pobočka investiční banky J. P. Morgan. Účetní hodnota balíku přesahuje deset miliard korun. „S tímto týmem pracujeme na přípravě informačního memoranda pro investory, dokumentace a analýz finanční struktury transakce. Zároveň má J. P. Morgan mandát předběžně jednat s potenciálními investory,“ tvrdí finanční ředitel ČTc Juraj Šedivý (více v rozhovoru na straně 46).
Český Telecom dokončil inventarizaci všech nemovitostí nutnou k prodeji budov. „Dnes máme úplnou databázi se všemi detaily potřebnými pro prodej portfolia nemovitostí. Připravili jsme také koncept, který interně nazýváme 6+1, což značí dislokaci zaměstnanců do sedmi lokalit v Česku, a tudíž významnou centralizaci provozních aktivit firmy. To nám umožní podstatné snížení počtu nemovitostí a nákladů s nimi spojenými,“ dodává Šedivý.

  • Našli jste v článku chybu?