Jaké jsou podmínky podnikání jako vedlejší pracovní činnosti? Jaké má takový podnikatel daňové povinnosti? Martin C., Praha
Podnikatel s vedlejší činností má stejně jako podnikatel s hlavní činností povinnost podat daňové přiznání. Pokud je zaměstnán, v daňovém přiznání uvádí také příjmy ze zaměstnání, doložené oficiálním potvrzením o příjmech. Pokud má jako hlavní příjem starobní důchod, jeho výši do daňového přiznání neuvádí - výjimkou je pouze starobní důchod vyšší než 36násobek minimální mzdy, což v roce 2014 činí 306 000 korun (částku, o kterou důchod limit převyšuje, je nutné přiznat jako příjem dle § 10 a zdanit).
Pokud má jako hlavní příjem peněžitou pomoc v mateřství, ani ta se do daňového přiznání neuvádí. Současně však všichni živnostníci, jejichž zdanitelné příjmy nepřesáhly 15 tisíc korun za rok, jsou povinnosti podat daňové přiznání zbaveni. Výhodou živnostníka (OSVČ), který má podnikání jako vedlejší činnost, je, že nemusí platit zálohy na zdravotní pojištění a odvádí jen polovinu minimálních záloh na sociální pojištění (pokud z přehledu za předchozí rok nevyplynula vyšší povinnost). S podáním přehledu pak doplatí plnou částku na zdravotní pojištění. Pokud jeho příjmy z podnikání nepřekročí stanovenou hranici (pro rok 2014 platí částka 62 261 Kč), nevznikne mu ani povinnost platit zálohy na sociální pojištění na další rok.
Ptejte se odborníků zadarmo: |
---|
Své dotazy ohledně podnikání nám můžete psát na email: svihel@mf.cz |
Autorka je daňová poradkyně a majitelka společnosti TaxVision