Menu Zavřít

Poradna: Reklamace čínské zásilky

23. 1. 2016
Autor: CC BY-NC-SA 2.0: HerrBerta via Flickr

Objednal jsem si od čínské firmy pilotní zásilku zboží, které jsem chtěl následně začít v České republice prodávat. Šlo o součástku, která měla mít specifický rozměr a měla být z jasně popsané slitiny. Bohužel, dodané zboží se lišilo jak v rozměru, tak v materiálu. Za dovoz zásilky jsem zaplatil více než deset tisíc korun. Mám právo od čínské firmy požadovat náhradu? A má smysl se do podobného sporu pouštět?

Ve výše uvedeném případě bude velice důležité, jakým právem se bude smlouva uzavřená na dodávku pilotní zásilky zboží řídit, zda čínským, nebo českým, případně přímo aplikovatelnými mezinárodními normami.

Je na účastnících smluvního vztahu s mezinárodním prvkem, tedy i na účastnících smlouvy v posuzovaném případě, aby si určili, jakým právem se bude jejich vztah řídit. Účastníci smlouvy si zároveň mohou sjednat přesné podmínky jimi uzavírané smlouvy. V takovém případě se budou jejich vztahy řídit podmínkami sjednanými ve smlouvě.

Nejdůležitějším hlediskem pro posouzení, jakým právem se budou řídit právní vztahy vyplývající ze smlouvy v uvedeném případě, je dohoda účastníků smlouvy. V případě, že bylo dohodnuto, že se smlouva řídí právem českým, může se velice pravděpodobně kupující domáhat dodání náhradního zboží bez vad, případně uplatnit u prodávajícího nárok na náhradu škody, která mu vznikla dodáním vadného zboží, případně uplatnit další nároky.

Mezinárodní koupě

V případě, že ve smlouvě nebylo účastníky dohodnuto, jakým právem se smluvní vztahy řídí, budou se na smluvní vztahy přímo aplikovat ustanovení Úmluvy OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží. Tato úmluva upravuje smlouvy o koupi zboží mezi stranami, které mají místa podnikání v různých státech, jestliže tyto státy jsou smluvními státy úmluvy nebo jestliže podle ustanovení mezinárodního práva soukromého se má použít práva některého smluvního státu. Jak Česká republika, tak Čínská lidová republika jsou smluvními státy Úmluvy OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží. Rovněž v tomto případě je velice pravděpodobné, že kupující má nárok požadovat po prodávajícím dodání náhradního zboží bez vad, případně uplatnit u prodávajícího nárok na náhradu škody, která mu dodáním vadného zboží vznikla.


Jak na reklamaci obecně:

Nebojte se reklamace. Zákon je na straně spotřebitele


Lze tedy shrnout, že kupující v popsaném případě má velice pravděpodobně nárok vůči čínské společnosti požadovat náhradu (dodání náhradního zboží, uhrazení náhrady škody).

Zadruhé je nutné vyřešit, zda bude dána pravomoc českých, nebo čínských soudů k rozhodování sporu.

Mezi účastníky smlouvy je možné ve smlouvě, případně v samostatné prorogační doložce sjednat pravomoc konkrétního soudu, a to jak konkrétního českého soudu, tak konkrétního soudu čínského. V případě, že se účastníci smlouvy na konkrétním soudu nedohodli, bude se pravomoc soudů řídit mezinárodními dohodami, případně vnitrostátními kolizními normami.

MM25_AI

Žalovat u soudu v Číně

Mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou nebyla uzavřena žádná mezinárodní dohoda, která by určovala pravomoc soudů jednotlivých států pro rozhodování sporů s mezinárodním prvkem. Vzhledem k tomu tak bude nutné vycházet z české vnitrostátní normy, konkrétně ze zákona o mezinárodním právu soukromém. Podle tohoto zákona je pravomoc českých soudů dána, jestliže je podle procesních předpisů pro řízení místně příslušný soud na území České republiky. Vzhledem k tomu, že podle procesních předpisů není pro řízení žádný místně příslušný soud na území České republiky, bude nutné zažalovat nárok u soudu v Čínské lidové republice.

Závěrem lze shrnout, že je velice pravděpodobně dána pravomoc čínských soudů pro rozhodování popsaného sporu a vymáhání uvedeného nároku vzhledem k jeho výši a náročnosti vymáhání není ekonomicky výhodné.

Napište nám i Váš dotaz na email: svihel@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?