Český porcelánový průmysl je v současné době několik let v recesi. Je to dáno více důvody. Mezi objektivní patří skutečnost, že je vystaven tvrdé konkurenci a tlaku zahraničních výrobců - především dovozu asijského porcelánu. Celkový stav ekonomiky u nás i v Evropě pak má vliv na to, že spotřebitelé jsou opatrnější ve svých výdajích na tzv.
zbytné potřeby. Patří mezi ně i oblast porcelánu.
Klesá počet pracovníků
V rezortu sklářství a bižuterního průmyslu ubyla za posledních pět let pětina pracovníků. Uvedl to předseda Odborového svazu zaměstnanců sklářského, keramického a bižuterního průmyslu Vladimír Kubinec. V odvětví se podle odborářů liší průměrné mzdy. V podnicích vyrábějících tabulové sklo nebo skleněná vlákna dosáhly až 25 tisíc korun. Nejhůře jsou na tom naopak pracovníci vyrábějící bižuterii, kde to v některých továrnách není ani 10 tisíc korun.
Zanedbané investice
Mezi subjektivní důvody poklesu výkonnosti v českém porcelánovém průmyslu patří podle majitele porcelánky Stružná Jaroslava Doležala skutečnost, že za posledních 10-15 let nedocházelo k větším investicím zejména do moderních technologických celků. Zastaralý technologický park je proto velmi náročný na stále dražší pracovní sílu, spotřebu energií a údržbu. Provozní náklady jsou proto ve srovnání s konkurencí vysoké, což se projevuje ve výsledných cenách výrobků. Zastaralý technologický park neumožňuje ani přecházet na nové formy porcelánu a oproti zahraniční konkurenci prodlužuje výrobní dobu.
Nekvalitní management
Obecně platí, že v řadě případů má vliv na špatnou úroveň porcelánového průmyslu v ČR i nízká kvalita managementů jednotlivých podniků. Český porcelán nebude podle odborníků konkurenceschopný ani v tom případě, když budou odcházet pracovníci z větších společností do malých provozoven s manufakturní výrobou.