Ukrajinský prezident Petro Porošenko svým pondělním prohlášením, že se Kyjev dohodl se Severoatlantickou aliancí začít jednat o akčním plánu na dosažení členství Ukrajiny v NATO, zaskočil novináře, generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga i celou alianci. Uvedl to list Ukrajinska pravda na webu své evropské přílohy. Ve skutečnosti NATO ohledně Ukrajiny ještě nedospělo ke stanovisku.
„Generální tajemník měl možnost prezidenta opravit, ještě než média novinku rozšířila. Jens Stoltenberg stál vedle Porošenka, ale nepustil se do hádky a spokojil se s několika standardními frázemi,“ poznamenal list. „Taková je tajemníkova zvláštnost. Stoltenberg je proslulý uměním vyhýbat se konfliktním vyjádřením; veřejná polemika s ukrajinským prezidentem nepřipadala v úvahu. Navíc neměl mandát od členských zemí, aby téma posuzoval. NATO prostě nemá oficiální stanovisko k Porošenkově nápadu!“
Podle listu se prezidentovým slovům divila i část účastníků jednání komise Ukrajina-NATO, na které Porošenko své návrhy přednesl.
„Zdá se, že prezident hovořil nejasně, a tak si ani nevšimli jeho slov o novém formátu. Porošenkovo vystoupení bylo přijato kladně, ale to platí o vystoupení, a ne o samém návrhu,“ poznamenal jeden z nejmenovaných diplomatů. „Velvyslanci při odchodu ze zasedání říkali, že se Porošenko dokázal vyvarovat sporných věcí a návrhů - tedy jeho ideu neslyšeli,“ poznamenal alianční zdroj, který se zasedání přímo nezúčastnil.
Také ve společném prohlášení není ani zmínka, ani náznak nové podoby spolupráce.
Nicméně jiní účastníci jednání listu potvrdili, že Porošenko skutečně jasně prohlásil, že požaduje jednání o akčním plánu členství pro Ukrajinu. „Slyšel jsem to na vlastní uši,“ řekl jeden z Ukrajinců.
Tillerson chválí Ukrajinu za zlepšení boje s korupcí. Čtěte více
„Problém je jinde - v podstatě ani jediný z aliančních představitelů nevyjádřil podporu této iniciativě. Čili prezidentova poznámka, že aliance s uspokojením přijala jeho návrh, byla buď mýlka, anebo úmyslné klamání,“ poznamenal deník.
Západ podle autora špatně přijal i rozhodnutí Kyjeva zákonem zakotvit vstup do NATO jako cíl ukrajinské politiky. Porošenkovo pondělní prohlášení pak „vyvolalo v alianci opravdovou bouři - a je zajímavé, že se zlobily hlavně některé středoevropské státy, které někdy považujeme za přátele“.
Deník předpověděl, že Kyjev bude tak dlouho naléhat, až donutí NATO k oficiálnímu vyjádření, přestože dospět ke konsensu bude těžké. Ale politika otevřených dveří brání alianci, aby Kyjev tvrdě odmítla.
„Hlavní je pamatovat si, že dialog o akčním plánu je sice politicky důležitý, ale v praxi nepřiblíží Ukrajinu k plnému členství. Na této cestě potřebuje Ukrajina reformy, a to jak politické (hlavně v boji proti korupci), tak vojenské. Bez nich všechna prohlášení o Ukrajině v NATO zůstanou jen slovy,“ uzavřel deník.
Dále čtěte: