Česko ještě není rájem byznysmenů, říká Miroslav Řihák
Americký politolog Francis Fukuyama upozorňuje, že ekonomický rozvoj si žádá takové ctnosti, jakými jsou pravdomluvnost, plnění závazků a reciprocita. Není náhodou, že tyto normy se do značné míry shodují s hodnotami, jež sociolog Max Weber považoval za nezbytné pro rozvoj západního kapitalismu. Poslední český podnikatel roku Miroslav Řihák ovšem mluví o tom, že přechod k ekonomice tržního typu v devadesátých letech v Česku byl z tohoto pohledu mnohem složitější. V době, kdy Řihák a mnozí další začínali podnikat, se lehce prosazovali „vlivní lobbisté“ i podvodníci všeho druhu. Řihák byl v té době vůči svému okolí poměrně nedůvěřivý.
Šéf společnosti Anect, která dodává informační a komunikační systémy, se však dokázal s potížemi přechodného období devadesátých let vyrovnat a vybudovat firmu, která úspěšně soupeří s nadnárodními konkurenty. To také ocenili porotci soutěže Podnikatel roku, kterou pořádá společnost Ernst & Young. Nedávno Řihák dosáhl dalšího úspěchu: jako první Čech byl nominován členem mezinárodní poroty, která bude v příštím roce v Monte Carlu vybírat světového podnikatele roku.
Řihákova nominace je symbolická. Příští ročník světového kola soutěže Podnikatel roku totiž bude zaměřen na region střední a východní Evropy. Před vyhlášením výsledků se v Monte Carlu uskuteční summit podnikatelů věnovaný právě této oblasti starého kontinentu. Řihák bude moci konfrontovat své zkušenosti s osudy dalších Středoevropanů. Jistě přijde řeč na to, kam se podnikatelské prostředí regionu od devadesátých let posunulo.
Je Krejčíř podnikatel?
Mnohým zahraničním investorům připadá trh střední Evropy velmi lákavý. O tom není pochyb. Řihák ale také dodává, že podnikatelé to dosud nemají jednoduché, byť se mnohé zlepšilo. „Dnes už lze i v Česku dělat byznys třeba na podání ruky,“ uvádí vítěz posledního národního kola soutěže. Samo slovo „podnikatel“ však v očích mnohých nemá tu prestiž, jakou by si zasloužilo. Veřejnost a média příliš nerozlišují mezi podnikateli různých druhů. Za podnikatele je médii označován třeba i Radovan Krejčíř, což ovšem Řihák nepovažuje za správné. „Podnikatele charakterizuje soustavná rozvojová činnost, vytváření hodnot,“ uvádí šéf firmy Anect v rozhovoru pro týdeník EURO.
Přínos soutěže Podnikatel roku vidí Řihák v tom, že porotci se neřídí primárně tím, jak známá a viditelná je ta či ona firma. Důležité je to, co konkrétní podnikatel dokázal a jaké překážky při tom musel překonat.
Miroslav Řihák už na letošním světovém vyhlášení v Monte Carlu upozornil, že v Česku chybějí podnikatelské vzory. Úspěch Tomáše Bati za první republiky je hodně vzdálený časově, Bill Gates je zase příliš daleko. Mladí lidé se také proto do podnikání moc nehrnou. A má to i politické důsledky: mnozí lidé se hlásí spíše k levicovým programům. Podnikatelské prostředí, to nejsou pouze nižší daně, zdůrazňuje Řihák. Důležité je, zda republika bude dávat přednost nadějným projektům před zastaralou výrobou.
Firma Anect před časem poznala, jak složité je získat v podnikatelských začátcích financování. Řihák se obává, že s tímto problémem se začínající byznysmeni potýkají i nadále. Dostupnost rizikového kapitálu je nízká.
Žádné nadržování.
Řihák dobře zná začátky podnikání ve střední Evropě a ví, co museli zdejší byznysmeni překonávat. Nebude ho to svádět k tomu, aby dal v Monte Carlu hlas někomu právě z tohoto regionu? Mluví se ostatně o tom, že v příštím roce zaměřeném na střední a východní Evropu by světový titul slušel někomu z této části světa. Řihák však říká, že preferovat někoho na základě toho, z jakého pochází regionu, rozhodně nehodlá.
Budoucí český porotce je například přesvědčen, že letošní světový podnikatel roku Wayne Huizenga si své vítězství zcela zasloužil. Jako byznysmen v Americe to sice měl svým způsobem nejjednodušší, neboť podnikání má ve Spojených státech tradici a ekonomika je nastavená tak, že se objevují stále nové příležitosti. Porotci by měli tento aspekt bezpochyby uvážit, ale i tak zůstává Huizenga zcela výjimečnou osobností. Řihák soudí, že Huizenga, který vybudoval tři firmy, jež patří dle žebříčku Fortune 500 k největším na světě, v Monte Carlu výrazně převyšoval své soupeře.
Ještě předtím, než odcestuje do Monte Carla, bude Řihák také předsedou poroty, která vybere příštího českého podnikatele roku. Čeští byznysmeni mají možnost přihlásit se ještě do konce listopadu, případně být nominováni svými spolupracovníky či přáteli.