Menu Zavřít

Portál v barvách Telecomu

21. 3. 2002
Autor: Euro.cz

Z akvizice může sejít, protože se nikomu nechce prodělat

Český Telecom vyjednává o koupi internetové firmy Atlas.cz, provozující stejnojmenný portál, ale konečné rozhodnutí stále nepadlo. Přestože v poslední době několikrát probleskly neoficiální informace, že uzavření obchodu bude v nejbližších dnech zveřejněno, do cíle ještě zbývá kus cesty. Prověrka se chýlí k závěru. „V naší společnosti nyní platí úzus, že k jakékoliv akvizici se před uzavřením smlouvy nevyjadřujeme,“ odmítá poskytování informací tiskový mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha. Týdeník EURO má zprávy o tom, že Telecom v Atlasu již dokončuje hloubkovou prověrku hospodaření (due diligence). Určité zbrzdění vyjednávacího procesu měly ale přinést nedávné personální změny ve vedení Imaginetu, odštěpného závodu Českého Telecomu, do nějž by byl v případě akvizice Atlas „zaparkován“. Portál Atlas je v Česku druhou nejvyužívanější vstupní branou do světa internetu, po Seznamu a před serverem Centrum. Stejnojmenné sourozence má od loňska i na Slovensku a Ukrajině. K tomu, aby si firma dokázala významné postavení na trhu udržet, ovšem potřebuje silného strategického partnera. „Telecom není naší jedinou možností. Pokud by jednání skončila neúspěšně, budeme jednat s jinými subjekty z telekomunikační a mediální branže,“ uvedl ředitel Atlas.cz pro strategii Pavel Sodomka.

Epic: Odejdeme se ziskem. Největším akcionářem Atlasu je od dubna roku 2000 II. Epic Holding. Traduje se, že firma, známá především jako středoevropský privatizační a investiční poradce, se o Atlas měla prvně začít zajímat v roli konzultanta, kterou v roce 1999 vykonávala pro americkou firmu Direct Net. Když jednání s Američany skončila bez úspěchu, rozhodl se Epic do Atlasu vstoupit sám. Nikdy však nebyl pokládán za strategického partnera, ale spíše za venture kapitálový fond, který do projektu investoval, aby z něj po úspěšném rozjezdu mohl se ziskem vystoupit. O tom, že se mu to podaří, panují velké pochybnosti. Situace v odvětví se mezitím podstatně změnila - bezbřehý optimismus vystřídalo vystřízlivění.
Manažeři Epicu jsou ale o úspěchu stále přesvědčeni. „Vyjednáváme pouze o ziskovém exitu, není jediný důvod, abychom exitovali pod naši nákladovou cenou. Já osobně bych takové řešení nepodpořil. Nejsme v situaci, že musíme prodávat rychle. Kdybychom neměli dostat takové peníze, jaké si představujeme, tak raději nějakou dobu počkáme, až se poměry na trhu zlepší,“ uvedl v rozhovoru pro týdeník EURO Petr Toman, předseda představenstva Atlas.cz, který je také členem představenstva Epicu a vede v něm tým podnikového financování a telekomunikací.

bitcoin_skoleni

Více, než se píše. Neví se ale, jak vysoký podíl v Atlasu Epic drží. V tisku se téměř dva roky píše, že „34 procent a zbytek pak tři české fyzické osoby“, ovšem tuto informaci zpochybňují i zástupci Epicu. „Tento údaj správný není, ale rozhodli jsme se, že skutečnou strukturu publikovat nebudeme,“ uvedl Petr Toman.
Týdeník EURO získal informace, že podíl Epic Holdingu je již dávno podstatně vyšší. Zahrnuje totiž nejen 116 „nových“ akcií, za jejichž úpis firma v roce 2000 zaplatila 104,5 milionu korun, ale také část starších, které měla převzít od původních vlastníků. O vládu nad Atlasem se nedělí s třemi fyzickými osobami, ale se čtyřmi: zmíněným Pavlem Sodomkou a dále s trojicí „otců zakladatelů“ portálu – Michalem Bláhou, Jiřím Čápem a Petrem Barcalem. Prodat mají zájem všichni akcionáři, jednají ve shodě.

Někdo musí prodělat.
Převzetí internetové firmy Českým Telecomem by mělo svou logiku. Atlas by získal finanční a technologické zázemí, dominantní telekomunikační operátor zase „brand“, který je přitažlivější než značka jeho vlastního portálu Quick. „Je pravda, že z hlediska neplatících zákazníků náš server možná nepatří k nejnavštěvovanějším, ale my chceme jít především cestou placených služeb. Myslíme si, že v tomto směru se Quick etabloval velmi slušně,“ brání projekt mluvčí Telecomu Vladan Crha. Pokud by však ke spojení serverů došlo, je jasné, že značka Quick, jejíž uvedení na trh stálo desítky milionů korun, v současné podobě nezůstane, pokud úplně nezmizí. Pro jednání s Atlasem tak bude nepochybně rozhodující otázka finanční. Dohodnout se tak, aby Epic neodešel z projektu se ztrátou a manažeři Telecomu nemuseli před akcionáře na kobereček kvůli předraženým a nepovedeným investicím, bude více než složité. Otázkou také je, zda by se prodával jen český Atlas, nebo i slovenská a ukrajinská mutace. K určité představě o finační situaci a hodnotě Atlasu poslouží údaj o konsolidovaném obratu (za všechny tři země) v roce 2001. Dosáhl výše 43,5 milionu korun. „Zatím ještě negenerujeme zisk, ale pražská pobočka už kryje náklady,“ dodává ředitel pro strategii Pavel Sodomka.

  • Našli jste v článku chybu?