Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP) a překonalo cíl dohodnutý s Evropskou unií. Byl to nejnižší portugalský schodek od návratu země k demokracii v roce 1974 a Lisabon jej dosáhl pouhé dva roky od překonání dluhové krize.
Portugalský schodek skončil také vůbec poprvé pod tříprocentní hranicí EU. Lisabon měl loni podle dohody s Evropskou komisí snížit deficit na 2,5 procenta z předloňských 4,4 procenta HDP. Brusel by tak letos měl ukončit s Portugalskem řízení za příliš vysoký deficit, uvedla agentura Reuters.
Portugalský statistický institut INE v dnešní zprávě zaslané do Bruselu předpověděl, že letos rozpočtový schodek dál klesne na 1,6 procenta HDP. V krizovém roce 2010 deficit vystoupil na téměř deset procent ročního výkonu ekonomiky.
Rozpočtový deficit loni klesl i přes mírné zpomalení ekonomického růstu. HDP loni stoupl o 1,4 procenta po výkonu 1,6 procenta v roce 2015.
Ze světové ekonomiky dále čtěte:
Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou část aktivit z Londýna
Podnikatelé české ekonomice nevěří, spotřebitelé naopak ano
Šití v Číně se začíná prodražovat. Textilní firmy se vrací do Evropy
Veřejný dluh Portugalska loni ale dál rostl a zvýšil se na 130,4 procenta HDP ze 129 procent v roce 2015. Ocitl se tak těsně pod rekordním minimem z roku 2014. INE letos čeká pokles dluhu na 128,5 procenta.
Portugalsko v roce 2014 opustilo záchranný program, o který v roce 2011 požádalo Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) a v jehož rámci dostalo celkem 78 miliard eur. Úspěšné vymanění Portugalska z krize dokládá fakt, že Lisabon předčasně splatil už polovinu úvěru od MMF.
Portugalsko opustilo záchranný program pro země zasažené dluhovou krizí v eurozóně jako druhé po Irsku, které už MMF splatilo před termínem většinu svých úvěrů. Z krize se naopak stále nevymanilo Řecko, které do ní spadlo jako první a nyní čerpá už třetí záchranný program.
Přečtěte si komentář Miroslava Zámečníka: