Menu Zavřít

Porucha není na vašem přijímači

3. 2. 2006
Autor: Euro.cz

Nabídkou státní pomoci vláda ukázala své slabiny

Reportér listu Sunday Herald nedávno popisoval hněv propuštěných pracovníků tchajwanské společnosti Inventec ve Skotsku. Tento výrobce počítačových serverů oznámil přesun do Brna a vyhodil na dlažbu téměř čtyři stovky pracovníků, z nichž asi polovina pracovala na plný úvazek. Jenže i v Česku mohou mizet pracovní místa, která zde vytvořili zahraniční investoři. Znepokojení 1300 zaměstnanců firmy LG.Philips Displays v Hranicích na Moravě, kterou její mateřské společnosti odřízly od financí, nelze brát na lehkou váhu. Tím spíše, že na scénu vstupují kritici vládní politiky, které ministr průmyslu a obchodu Milan Urban označuje za „supy, kteří pouze dokážou kroužit kolem nějaké fabriky“. Ano, tady už jde o politiku. Investice LG.Philips v Hranicích bývala chloubou vládní sociální demokracie a někteří politici se nadýmali jejím peřím více, než bylo zdrávo.
Ve chvíli, kdy evropský holding společnosti LG.Philips Displays požádal v Nizozemsku o ochranu před věřiteli, musel ministr Urban minimalizovat politické škody. Možná si řekl: V takové situaci bývá lepší se hýbat než jen stát na místě. I kdyby ten směr pohybu měl být špatný. Nějaké příští průzkumy volebních preferencí možná naznačí, zda se Urbanovi politický manévr zdařil. Ministr ukázal, že chce rychle jednat a zachránit fabriku i pracovní místa. Byť vstoupil do hry až po vypuknutí krizové situace, a nikoliv v době, kdy už začínalo být jasné, že to s Hranicemi nevypadá dobře. Tedy loni na podzim, když mateřské společnosti v Koreji a Nizozemsku odmítly poskytovat LG.Philips Displays další finanční injekce.
Z ekonomického hlediska však byly návrhy na záchranu závodu v Hranicích nesmyslné, a to ať už prostřednictvím úvěru České exportní banky, nebo zapojením státní společnosti Osinek. Proč by měl stát zasahovat v situaci, kdy už zahraniční investor dal od všeho ruce pryč? Pád té či oné firmy není v tržní ekonomice ničím zvláštním. Dobrá vláda se nepozná dle toho, že hned přistrčí další pytlík s dukáty. Ideální by bylo, kdyby v kraji fungovalo takové prostředí, v němž nebude pro propuštěné zaměstnance problém rychle najít nové zaměstnání. Urbanem navržená opatření však patří k těm, která realitu od takového ideálu naopak vzdalují. Vždyť snad i sociální demokraté uznávají pojem „pružný trh práce“.
Nabídka další státní podpory poukazuje na slabiny vlády ve vztahu k zahraničním investorům. Firma, která získala investiční pobídky a ještě ani nesplnila své závazky, se dostává do problémů a stát zase spěchá na pomoc. To je nebezpečný vzkaz: Podnikatelé, stupňujte své požadavky vůči vládě, obává se, že ji opustíte! Jenže podobný závěr si může udělat jen část podnikatelů, mezi něž patří zahraniční investoři, jejichž příchodem se nejsilnější vládní strana dříve chlubila. V takových případech lze od ministrů očekávat značnou iniciativu. Není divu, že si Tesla Ecimex, rožnovský konkurent hranické LG.Philips, stěžuje na nerovné podmínky.
Návrhy na záchranu za přispění České exportní banky či firmy Osinek byly navíc od počátku nereálné. Evropský holding LG.Philips Displays požádal o ochranu před věřiteli, podíl této firmy v hranickém závodu byl navíc už dříve zastaven hongkongské pobočce JP Morgan Chase. V takové situaci by se měl stát na prvním místě starat, aby si zajistil navrácení alespoň části poskytnutých pobídek, byť ani v tom nemá příliš velké šance. Je nutné jasně říci: když neplníte závazky, nedostanete další podporu, ale naopak po vás budeme chtít vrátit to, co jste již dostali. Kromě toho existují evropská pravidla předpisující, že není možné opakovat státní pomoc během několika málo let a překračovat limit pro takovou veřejnou podporu u jedné investice. Jistě, Češi se stali v poslední době přeborníky na různá kreativní řešení typu výjimek ze zrušení výjimek na nižší sazbu DPH. Proč tedy nehledat způsob, jak onu podporu nastavit tak, aby se na ni pravidla Evropské unie nevztahovala? V tomto případě by to ovšem bylo ještě složitější a smysl celé operace by byl ještě pochybnější. A to možná i v případě, že budeme brát za hlavní kritérium smysluplnosti úspěch té či oné strany v příštích volbách.
Chyba nicméně není v tom, že firma LG.Philips před časem získala investiční pobídky. Český systém pobídek není ve srovnání s jinými zeměmi špatný, byť je možné ho neustále modernizovat. Není tragédií, že některý z investorů časem zbankrotuje či odejde jinam. Bylo by spíše podezřelé, kdyby se tak nedělo. Je však nutné hledat rozumnou mez. Nebylo by špatné, kdyby se středoevropské země dokázaly shodnout, kde by taková mezní hranice pro investiční podporu měla být. Nezíská-li dnes korejská firma Hankook třeba pobídky slovenské vlády, okamžitě se o ni poperou tři zbývající země visegrádské skupiny a zvítězí Maďarsko. Středoevropská spolupráce ovšem není v současnosti reálná. Při pečlivém zvažování výše podpory je zkrátka nutné počítat i s konkurencí u sousedů.

  • Našli jste v článku chybu?