Menu Zavřít

Porušení dohody? KLDR prý vyrábí nové balistické střely

31. 7. 2018
Autor: ČTK

Severní Korea zřejmě vyrábí nové balistické střely, navzdory zlepšujícím se vztahům s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nasvědčují tomu satelitní snímky zaznamenávající aktivitu na místě, kde se tyto střely dříve vyráběly, uvedl s odkazem na nejmenované americké vládní činitele list The Washington Post. Jihokorejské ani čínské zdroje jeho informaci nepotvrdily.

The Washington Post v pondělí citoval americké zdroje, že KLDR zřejmě vyrábí jednu či dvě mezikontinentální balistické střely v zařízení Sanumtong nedaleko Pchjongjangu. Na stejném místě podle listu Severokorejci již dříve vyrobili svou první mezikontinentální balistickou raketu Hwasong-15, která by byla schopna zasáhnout Spojené státy.

„Základna Sanumtong není ani náhodou mrtvá, místo je aktivní,“ řekl washingtonskému listu americký jaderný expert Jeffrey Lewis. „Vidíme, jak automobily a kontejnery zajíždějí dovnitř a vyjíždějí ven,“ dodal. Jeho kolegyně Melissa Hanhamová řekla stanici BBC, že dopravní ruch je stejný, jako v době Trumpova singapurského setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Výrobu raket tudíž KLDR nezastavila ani během summitu, píše The Washington Post.

Jižní Korea dnes informaci amerického listu nepotvrdila. “(Jihokorejská) Vláda trvale monitoruje situaci, v tomto ohledu těsně spolupracujeme se Spojenými státy,“ konstatoval na tiskové konferenci mluvčí jihokorejského ministerstva zahraničí. „Potvrdit jejich informaci ale nemůžeme,“ dodal.


Jak podporuje KLDR hackery z Číny:

Svědectví dezertéra: Pro raketového Kima pracuje armáda hackerů

Severokorejští hackeři, ilustrační foto


O výrobě severokorejských raket nemá žádné informace ani Čína. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí dnes novinářům řekl, že mu o nových raketách KLDR není nic známo. „Situace na Korejském poloostrově se v poslední době zlepšuje a stabilizuje. Doufáme, že zainteresované strany tuto tendenci podpoří,“ poznamenal mluvčí.

Trump se s Kimem setkal v červnu. Severokorejský diktátor na summitu slíbil pracovat na jaderném odzbrojení Korejského poloostrova, Trump za to nabídl Severní Koreji bezpečnostní záruky a prohlásil, že KLDR „už nepředstavuje jadernou hrozbu“. Trump si nicméně za dohodu s Kimem vysloužil kritiku od amerických bezpečnostních analytiků. Upozorňují, že podepsaný dokument nezahrnoval konkrétní body upřesňující, jak a kdy se KLDR hodlá vzdát svých jaderných zbraní a balistických střel.

bitcoin_skoleni

V červnu se v americkém tisku objevily zprávy, že KLDR vylepšuje zařízení na obohacování uranu. Minulý týden americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl americkým senátorům, že Severní Korea nadále produkuje štěpný materiál potřebný pro výrobu jaderných zbraní.

Čtěte také:

Tajemství trvá. Kimova Korea má asi 20 jaderných hlavic, uvedl švédský institut

Konflikt se Severní Koreou by mohl mít až dvě miliardy obětí. Kvůli hladomorům

Kim a jeho parta. Je Kim Čong-un nepříčetný?

Povolání: žena diktátora. O manželce Kima svět moc neví


  • Našli jste v článku chybu?