Menu Zavřít

Pošetilost ne-mocných

25. 6. 2007
Autor: Euro.cz

Minulý týden vláda podle očekávání ustála ve sněmovně hlasování o nedůvěře, ovšem neradovala se dlouho. Exministr financí Vlastimil Tlustý ohlásil vytvoření frakce v rámci ODS s heslem „nižšími daněmi k lepším zítřkům“.

Pod „parlamentní platformou za naplnění programu ODS“, kterou podepsalo devět poslanců, se skrývá především požadavek na razantnější snížení daní firmám a zrušení celé řady daňových výjimek. To by jako podnět k diskuzi nebylo špatné. Jenže jako třešnička na dortu oné platformy je i prohlášení o tom, že pokud se nepodaří prosadit požadavky frakce do konečné podoby daňové reformy, je lepší je neměnit vůbec.

bitcoin_skoleni

Kolik poslanců tvoří tuto frakci, že svůj názor staví tak razantně do podoby: všechno, nebo nic? Vždyť už první den své oficiální existence asi nejvíc připomíná vyznání Miroslava Horníčka z historického zklamání v okamžiku, kdy zjistil, že tři mušketýři nebyli čtyři, ale dva.

Jan Vidím jako jeden z devíti frakčníků totiž hned ohlásil, že chce být vlastně pouze pozorovatelem, Michal Doktor jako druhý už hrozí Tlustému svým odchodem z frakce, a na tiskovou konferenci našlo odvahu přijít z devítky rebelů jen pět. Ponechme stranou škodolibé narážky na to, že devítka je složená z poslanců, na které „nevyšel“ slíbený post, nebo vyšel, ale jen na chvíli. Země s nízkými daněmi jistě lákají řadu firem k tomu, aby do nich v zájmu své daňové optimalizace umístily své sídlo. Ovšem podnikatelé nejsou kaskadéři. Více než karibské země s nulovým zdaněním, ovšem i zprofanovanou nálepkou, umísťují své firmy do seriózních evropských zemí, jako je Nizozemsko či Lucembursko. Proč? Kvůli nižším daním? Také, ale spíš pro kvalitní právní prostředí a stabilní zákony, tedy nálepku serióznosti. Tu České republice ale asi nedodá spletenec nutně vzniknuvší z daňové reformy v případě přes přílišných frakčních tlaků. Takže pánové, jen pro jistotu připomínám, že dluh českých státních financí bude velmi pravděpodobně činit ke konci letošního roku kolem 900 miliard korun. Co s ním? Abychom si nevysloužili spíš nálepku blbců, co do Evropské měnové unie nikdy nedojdou. To by byl zájem…

  • Našli jste v článku chybu?