Menu Zavřít

Posílení evropské obrany se týká i hybridních hrozeb, řekli čeští ministři

9. 6. 2017
Autor: čtk

Společná evropská obrana nespočívá výhradně v posilování vojenských kapacit, shodli se dnes ministři zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a obrany Martin Stropnický (ANO). Na pražské bezpečnostní konferenci DESCOP řekl Stropnický, že by považoval za užitečné, kdyby země EU spolupracovaly v oblasti kybernetické bezpečnosti a v boji proti hybridním hrozbám. Zaorálek vidí prostor v posílení spolupráce tajných služeb.

Stropnický zdůraznil, že EU nezakládá vlastní evropskou armádu. Unijní státy se však připravují na to, aby byly schopné společně bránit svou bezpečnost. „Považoval bych za užitečné spolupracovat v kybernetické bezpečnosti nebo v obraně proti hybridním hrozbám,“ uvedl ministr obrany.

Šéf české diplomacie doplnil, že obrana není čistě vojenská věc. „Týká se také působení v jiných oblastech než armáda a zbraně. Je to i posilování spolupráce tajných služeb, formy kooperace při zabezpečení území,“ zmínil Zaorálek.

Na konferenci o budoucnosti společné obranné a bezpečnostní politiky, která se konala v Praze, se vrcholní představitelé EU, členských zemí i NATO shodli na tom, že Evropa se musí začít starat o svou vlastní ochranu více než dosud. Nemůže už spoléhat výhradně na sílu NATO, ale měla by posílit svoje schopnosti.

Řečníci, mezi nimiž byl i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová nebo zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerová, v průběhu konference zdůraznili, že potřeba prohlubovat obrannou spolupráci pramení z rostoucího ohrožení.

„Zde bylo jasně deklarováno, že Evropa ví, že nemůže čekat, kdo nám přijde pomoci, že si musíme přijít na pomoc sami. Ale to se týká těch krizí v sousedství, naši teritoriální obranu nadále zajišťuje NATO,“ poznamenal Zaorálek. „Musíme být schopni zabránit tragédiím na našem dvorku, jako byla například válka v Jugoslávii. Často jsme nad tím stáli naprosto bezradní a čekali, že pomoc přijde odjinud,“ dodal.

Předseda české vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), pod jehož záštitou se konference konala, vidí přínos akce v tom, že jasně zazněla podpora myšlence společné obrany z různých částí Evropy. „Je dobře, že tu dnes byli ministři ze zemí, jako je Rumunsko nebo Slovensko, ale současně Francie. Protože to je téma, které nás v Evropě může spojovat,“ řekl premiér.

bitcoin školení listopad 24

Praha se podle něj po čase stala místem, kam se vrátilo jednání na evropské úrovni. „My jsme v uplynulých měsících jezdili různě po Evropě, byli jsme v Bratislavě, byli jsme v Římě a já jsem rád, že pokud jde o obranu, určitě bude citovaná ta dnešní konference,“ dodal Sobotka.

Dále čtěte:

Podíl 1,4 procenta HDP na obranu do roku 2020 je podle Zemana nízký

Stropnickému se ztrácejí miliardy. Výdaje na armádu klesly pod jedno procento


  • Našli jste v článku chybu?