Pojišťovny mají po nedělní vichřici nahlášeny tisíce škod za mnoho desítek milionů korun. Nejčastěji jde o poškozené střechy, škody následkem pádu stromu, ale i vytopené sklepy. Nahlášené škody budou podle nich rychle přibývat. V lesích státního podniku Lesy ČR (LČR) poničila vichřice podle prvních odhadů asi jeden milion metrů krychlových dřeva.
Česká pojišťovna měla k dnešní 14. hodině nahlášeno 3700 škod za téměř sto milionů korun. „Počet škod bude samozřejmě narůstat s tím, jak se lidé postupně vzpamatovávají, začínají sčítat škody a kontaktovat pojišťovnu. Dnes evidujeme desetinásobný nárůst hovorů na zákaznickou linku,“ řekla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.
Kooperativě již v neděli klienti na infolinku nahlásili první stovky škod. „Po víkendové vichřici zatím klienti nahlásili přes 2340 pojistných událostí za 90 milionů korun. Nejvíce škod hlásili ze Středočeského (564 případů), Ústeckého (337) a Jihomoravského kraje (197). „Hlášení přicházejí z celé České republiky a očekáváme, že je klienti budou hlásit i v průběhu týdne. Celkové škody zřejmě budou proti dnešním údajům několikanásobně větší,“ uvedl mluvčí Milan Káňa.
Allianz oznámili klienti přes 2500 pojistných událostí. Za ně bude pojišťovna podle mluvčího Václava Bálka lidem platit stovky milionů korun. Vedle poškozených domů, kterým vítr zdevastoval střešní krytinu, jde o několik set automobilů, na něž spadly větve nebo různý materiál.
Přečtěte si: Jak se počítají ekonomické dopady katastrof
Generali eviduje přes 500 škod za celkem 15 milionů korun. Nejčastěji jde o poškození způsobená větvemi, spadlými stromy, převrácenými popelnicemi, nárazy kontejnerů a pády dopravních značek. „Předpokládáme, že celkový rozsah škod nebude tak výrazný jako v případě orkánu Kyrill. Do jisté míry je to dáno i tím, že právě po Kyrillovi došlo k plošné opravě střech, které jsou tak nyní v lepší kondici a lépe odolávají silným větrům,“ upozornil mluvčí pojišťovny Jan Marek.
Likvidátoři AXA očekávají stovky škod v řádech milionů korun. Samostatnou kapitolou jsou podle mluvčího pojišťovny Jiřího Cívky škody na automobilech, které byly poškozeny polámanými stromy.
Nejvíce škod má Česká pojišťovna nahlášeno zatím ze Středočeského (1000) a Ústeckého kraje (600). Nejčastěji jde o poškozené střešní krytiny a střešní okna. Likvidátoři se často také setkávají se škodami, které souvisí s dětskými atrakcemi, jako jsou trampolíny a houpačky, které mají lidé na zahradách, dodala Buriánková. Počet škod se v ČP bude pohybovat kolem 15 tisíc. Po orkánu Kyrill, který udeřil v Česku před deseti lety, klienti nahlásili 42 tisíc škod.
Státním Lesům ČR poničila vichřice asi milion kubíků dřeva. Objem zničeného dřeva představuje přibližně 13 procent celoročního objemu těžby dřeva ve státních lesích, který je kolem osmi milionů metrů krychlových. Dosud největší živelní kalamitou v historii Lesů ČR byl orkán Kyrill, který v lednu 2007 poničil šest milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly jedné miliardy korun.
Bouře Herwart byla nejničivější od orkánu Kyrill: |
---|
Extrémně silná bouře Herwart provázená silným větrem, která se prohnala republikou, byla podle meteorologů nejničivější větrnou epizodou v Česku od orkánu Kyrill v lednu 2007. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nejsilnější poryvy větru hlásí Krkonoše, konkrétně na Luční boudě foukal vítr maximální rychlostí 182 kilometrů za hodinu. Měřicí přístroje na Sněžce ukázaly v neděli ráno na polské straně hory rychlost větru 180 kilometrů v hodině a na české poštovně 177 kilometrů za hodinu. Obě stanice ale dopoledne přestaly dodávat data a pozdější údaje meteorologové stále nemají k dispozici. |
Zdroj ČTK