Na privatizačním skandálu SPT Telecom si ohřejí svou polívčičku také poslanci. Zřídili totiž na návrh ČSSD parlamentní vyšetřovací komisi, která má nejen vyjasnit všechny okolnosti případu, ale i přispět ke zveřejnění podkladů, na jejichž základě byla privatizace provedena.
Sociální demokraté zdůraznili, že cílem vyšetřovací komise nebude zpochybnit vstup strategického partnera do SPT, jejím zájmem by mělo být především potvrzení či vyvrácení informací, které byly o privatizaci Telecomu publikovány v tisku. Nizozemská společnost KNP je totiž podezřelá, že jako hlavní akcionář konsorcia Telsource, které získalo dvacet sedm procent akcií SPT Telecom, podplácela některé české politiky a státní úředníky.
Přestože bylo zřízení komise přijato ve sněmovně drtivou převahou, většina poslanců si od její činnosti moc neslibuje. A to nejen zákonodárci Občanské demokratické strany, z nichž se osmnáct postavilo proti. Skepticky na smysl komise hledí i někteří sociální demokraté - například místopředseda rozpočtového výboru Michal Kraus je přesvědčen, že dokumenty o privatizaci budou v pořádku. Řešení bude ležet spíše v rovině osobních svědectví a nenajde se člověk, který by svědectvím poškodil sám sebe,“ dodal Kraus.
V desetičlenné komisi má každá parlamentní strana dva zástupce, předsedou byl zvolen sociální demokrat Dušan Tešnar.
BUDOU PADAT HLAVY
Nevyjasněná korupční aféra kolem SPT Telecom graduje čím dál víc. Ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám nejenže trvá na odvolání generálního ředitele firmy Svatoslava Nováka, které chce prosadit na červnové valné hromadě, ale požaduje dokonce i hlavu Bessela Koka, výkonného šéfa TelSource. Ten totiž prý brání změnám v dosavadním vedení společnosti a dalším informacím důležitým k posuzování činnosti firmy. Zatím to vypadá na mstu za to, že předsedou dozorčí rady se stal místo ministerstvem navrhovaného ředitele odboru kontroly Vladimíra Měšťana ekonom Evžen Kočenda. A hlavně za to, že nebyl zvolen do čela představenstva státem prosazovaný Antonín Kalda, jenž je absolutně nepřijatelný právě pro TelSource. Za Peltráma se staví i místopředseda vlády pro ekonomiku Pavel Mertlík. Ten zase pochybuje o manažerských schopnostech Koka. Kok se ale zatím bát nemusí, je totiž zaměstnancem strategického partnera a ten se za něj postavil. Nicméně ministr dopravy hodlá požádat strategického partnera o výměnu a nepochybuje o tom, že bude z pozice majoritního vlastníka vyslyšen.
Protože volbu Kaldy nepodpořili ani zástupci Fondu národního majetku v představenstvu SPT, jde ministr Peltrám ještě dál. Odvolání Svatoslava Nováka si pojišťuje již nyní, když upozorňuje, že bude v červnu požadovat i výměnu neposlušných členů statutárních orgánů. „Domnívám se, že zástupci FNM budou jednat v souladu s usnesením vedení fondu, pokud si to někdo z těchto osob neuvědomuje, tak samozřejmě podáme návrh na jeho výměnu,“ dodal. A Novákovi vzkazuje, aby se mimořádně snažil, pokud nechce přijít o své místo. Za tím vším však nejspíš číhá tlak na strategického partnera, aby více vyšel vstříc požadavkům státu. Ministr Peltrám chce totiž o rok zkrátit monopol v telekomunikacích, a to samozřejmě za co nejméně ústupků. Navrch je také na pořadu dne doprivatizace společnosti. V této souvislosti se proslýchá, že náměstkyně ministra dopravy a spojů Marcela Gürlichová již vedla některá jednání s konkurenčními telekomunikačními společnostmi.