Menu Zavřít

Poslanci kývli na týdenní volno pro otce

24. 2. 2017
Autor: Profimedia.cz

Otcové zřejmě získají nárok na týdenní placenou dovolenou po narození dítěte. Ve vládní novele o nemocenském pojištění, jež předpokládá i rozšíření nároku na sirotčí důchod, to schválila Sněmovna. Opoziční ODS a TOP 09 neuspěly s návrhem na vyškrtnutí otcovské. Pravice na rozdíl od vlády tvrdí, že otcovské volno rodinné vazby ani rovnost mužů a žen nezlepší. Se zavedením nesouhlasí ani Hospodářská komora ČR, naopak ho vítá Liga otevřených mužů.

Muži by mohli podle novely, kterou teď dostanou k posouzení senátoři, nastoupit na týdenní volno do šesti týdnů po narození potomka. Pokud odváděli nemocenské pojištění, dostávali by z něj 70 procent vyměřovacího základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské. Otcovská by měla podle vlády posílit vztah mezi rodiči a potomkem a motivovat muže, aby se do péče víc zapojili.

„Žádný racionální důvod k tomu není,“ uvedl k zavedení otcovské předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Novinka dopadne podle něho zejména na malé zaměstnavatele i na státní rozpočet. S návrhem na zavedení otcovské přišla před lety přitom právě ODS, jako prorodinné opatření ho předložil její tehdejší ministr práce Petr Nečas. Záměr nebyl přijat kvůli úsporným škrtům po nástupu krize.

Pozměňovací návrh na vyškrtnutí otcovské z novely podpořilo nyní i 27 ze 32 přítomných poslanců vládního hnutí ANO. „Zavedení nové dávky není úplně naším cílem,“ uvedla Radka Maxová (ANO). Otcové mohou podle ní využívat jiné nástroje, jmenovala flexibilní pracovní dobu, práci z domova a ošetřovné, tedy takzvaný paragraf.

Pro pozměňovací návrh ODS a TOP 09 zvedlo ruku 56 ze 148 přítomných poslanců, a schválen tedy nebyl. Pro předlohu jako celek pak hlasovalo 103 ze 146 hlasujících členů dolní komory.


Budou jednou rodiče přebyteční? Čtěte:

Přebyteční rodiče? Děti zabaví čínský robot

 Robot iPal


Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) zdůraznila, že placené otcovské volno mohou získat jen muži, kteří si hradí nemocenské pojištění. „Ti tatínkové budou čerpat z toho, co do systému sami zaplatili. Je jasné, že nemusí plýtvat klasickou dovolenou, nebo předstírat, že jsou nemocní. Je to volno jasně určené na to, aby se sžili s dítětem a podpořili maminku po návratu z porodnice,“ uvedla ministryně. Podotkla, že otcovskou má řada zemí EU.

Nárok na otcovskou by měli podle novely muži, kteří jsou v matrice uvedeni jako otcové nebo které jako náhradní rodiče určil soud. Volno by měli dostat i tehdy, pokud je žena s potomkem v nemocnici. V Česku se ročně rodí kolem 100.000 dětí. Otcovská by ročně vyšla na 630 až 800 milionů korun. Stát by přišel o 72 až 93 milionů na daních.

Hospodářská komora se zavedením otcovské nesouhlasí, podle ní by to měl být zaměstnanecký benefit. „Při pohledu na další návrhy na změny, které se dotýkají zaměstnavatelů, jako je například obnovení výplaty nemocenské zaměstnavatelem v prvních třech dnech nemoci, zavedení povinných sick days, dlouhodobého pečovatelského volna či novelizace zákoníku práce, je zavedení placené dovolené pro otce další komplikací pro zaměstnavatele,“ sdělil ČTK mluvčí komory Miroslav Diro.

Podle Marksové by si zaměstnavatelé měli zvyknout na to, že o děti nepečují jen matky, ale i otcové. Uvedla, že pětidenní nepřítomnost některých mužů v práci chod podniků jistě neohrozí.

Otcovskou vítá Liga otevřených mužů. Podle průzkumu, který si nechala před nedávnem udělat, podpořilo zavedení otcovského volna 93 procent Čechů a Češek. Výzkum z roku 2010 zas ukázal, že si 16 procent otců bralo po narození potomka neplacené volno, 57 procent dovolenou. „Role otce je v prvních dnech a týdnech života dítěte zvlášť důležitá. Tento čas je klíčový pro prvotní navázání vztahu otce s dítětem a posílení rodinných vazeb,“ uvedl ředitel ligy, psycholog Martin Jára. Podle něj časné zapojení mužů do péče zvyšuje šanci, že se s partnerkou budou o pečování dělit i později.

Vládní novela původně předpokládala výplatu stoprocentní nemocenské pro dobrovolné hasiče, pokud onemocní kvůli nasazení. Dostávali by tedy při nemoci nebo úrazu při zásahu a také v karanténě z nemocenské celý svůj vyměřovací základ, tedy jako profesionální hasiči. Dolní komora výhodu vztáhla pozměňovacím návrhem Jany Pastuchové (ANO) na všechny dobrovolné záchranáře.

bitcoin_skoleni

Na sirotčí důchod dosáhne podle předlohy víc dětí. Ministerstvo práce uvádí, že se tak „zmírní tlak“ na poskytování dávek, a to zhruba u 4300 sirotků. Penzi by měli mít šanci získat, pokud jejich zemřelému rodiči nebylo ani 28 let a platil v posledních deseti letech aspoň rok sociální odvody, či pokud jejich rodiči bylo nad 38 let a platil v posledních 20 letech odvody aspoň dva roky. Podle odhadů by náklady mohly dosáhnout 300 milionů korun ročně.


Přečtěte si komentáře hodnotící vládní politiku:

Země feťáků. Sobotka nás vyléčí svými dávkami

Marodí celá rodina


  • Našli jste v článku chybu?