Britská labouristická poslankyně Jo Coxová, která usilovala o setrvání Británie v Evropské unii, byla ve svém volebním okrsku zavražděna. Pravděpodobného útočníka policie rychle zadržela. Kvůli napadení všechny své akce zrušili zastánci i odpůrci takzvaného brexitu (odchodu Británie z EU) a plánovaný proslov na podporu členství v unii odvolal i premiér David Cameron.
Coxovou napadl útočník v severoanglickém městě Birstall nedaleko Leedsu. Podle očitých svědků citovaných zpravodajským serverem BBC „muž v bílé kšiltovce“ střelil poslankyni celkem třikrát. Následně prý vytáhl nůž a zasadil ženě několik bodných ran. Lékař ji prohlásil za mrtvou zhruba tři čtvrtě hodiny po napadení. Podle místní policie při útoku utrpěl zranění také 77letý muž, který je však mimo ohrožení života.
Krátce po útoku zadrželi policisté ve městě 52letého muže považovaného za útočníka. Podle policejního mluvčího kriminalisté po nikom jiném nepátrají a o motivu činu odmítli spekulovat. Podle britských médií obyvatelé Birstallu muže identifikovali jako Tommyho Maira. Byl prý tichý a často místním pomáhal na zahradě.
Podle některých britských médií svědci slyšeli muže při útoku křičet Britain First (Británie na prvním místě), což je mimo jiné označení krajně pravicového uskupení, které usiluje o odchod Británie z EU. Místopředsedkyně hnutí Jayda Fransenová ale odmítla, že by její organizace měla cokoli společného s činem, který označila za „naprosto nechutný“. Coxová se před nacházejícím referendem angažovala na straně stoupenců setrvání země v EU.
Smrt poslankyně předseda britské vlády označil za „tragédii“. „Byla odhodlanou a starostlivou poslankyní. V myšlenkách jsem s jejím manželem Brendanem a jejími dvěma dětmi,“ uvedl na twitteru. Zděšení nad vraždou vyjádřil i předseda opoziční Labouristické strany a stranický šéf Coxové Jeremy Corbyn. „Nenávist problémy neřeší, Jo v to věřila,“ řekl.
Manžel zavražděné Brendan Cox uvedl, že by jeho žena nyní chtěla jen dvě věci, „aby byly naše drahé děti zahrnuty láskou“ a „abychom se všichni sjednotili v boji proti nenávisti, která ji zabila“. „Nenávist nemá světonázor, rasu ani náboženství, je jedovatá,“ dodal Cox.
Vraždu Coxové už odsoudila většina předních britských politiků. Za „zničující ránu naší demokracii“ označil útok i bývalý premiér Gordon Brown. Jedna z hlavních tváří kampaně za odchod Británie z EU, exstarosta Londýna Boris Johnson uvedl, že je z vraždy poslankyně „smutný a v šoku“. Mluvčí Buckinghamského paláce řekl, že královna Alžběta manželovi zesnulé pošle osobní kondolenci.
Podívejte se na výsledky nejnovějších průzkumů: Průzkumy: příznivci brexitu už mají převahu Čtěte více o brexitu: Evropští politici plánují osud EU po odchodu Británie OECD: Brexit by srazil ekonomiku EU o procento Osborne: Británie by po brexitu musela zvýšit daně |
Vraždu odsoudili i světoví politici. Podle ministra zahraničí USA je útokem proti všem, kdo věří v demokracii. Soustrast pozůstalému manželovi a dětem vyjádřila německá a francouzská vláda. Zprávou o vraždě je zhrozená bývalá americká poslankyně Gabrielle Giffordsová, která v roce 2011 přežila pokus o atentát.
Coxová je prvním členem britského porlamentu zavražděným během výkonu své funkce od smrti Iana Gowa, kterého v roce 1990 zabili příslušníci teroristické Prozatímní irské republikánské armády (PIRA).