Ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že rozpočet na příští rok počítá s růstem důchodů, platů, sociálních i nemocenských dávek nebo i růstem rozpočtu ministerstva obrany. Navržený schodek rozpočtu 50 miliard korun podle něj vychází z dohody koalice.
Důchody by podle návrhu rozpočtu měly příští rok stoupnout o zhruba 500 korun měsíčně, což si vyžádá proti letošku navíc 21,6 miliardy korun. Návrh dále počítá s navýšením o 21,8 miliardy korun u platů ve státní sféře. Rozpočet ministerstva obrany by měl stoupnout o 5,4 miliardy na 57,9 miliardy korun.
Tenhle návrh rozpočtu na 2018 jsem dnes představil. Nepochybuju, že ho všichni budou kritizovat Pojďte na to: https://t.co/IOKW47P8fV
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 22. května 2017
„Myslím si, že ten návrh je dobrý a řeší důležité věci,“ uvedl Babiš. Návrh počítá s výdaji 1,342 bilionu korun a s příjmy 1,292 bilionu korun.
Návrh MF rovněž počítá s navýšením peněz na vědu a výzkum, a to o půl miliardy korun. Vláda dnes ale schválila, že na vědu a výzkum půjde v příštím roce 36,2 miliardy korun, tedy zhruba o 3,5 miliardy víc než letos. „Byl jsme na vládě přehlasován,“ řekl k tomu Babiš.
Problémem při přípravě rozpočtu bylo podle Babiše čerpání evropských peněz. „Pokud resorty avizují nějaké čerpání a jejich odhady nefungují, tak není možné rozpočtovat. Já bych rád rozpočtoval nižší deficit, ale když navrhujeme mínus 50 miliard a resorty jsou teď na mínus 100 miliard korun, tak je to maximum možného,“ uvedl.
Spočítejte si, kdy odejdete do důchodu:
Babiš dodal, že dnešní tisková konference je zřejmě jeho poslední veřejné vystoupení v roli ministra financí. Babiše se rozhodl odvolat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), nahradit by jej měl poslanec ANO Ivan Pilný.
Současný ministr financí vyjádřil přesvědčení, že Pilný návrh státního rozpočtu převezme. „Pan Pilný tomu rozumí, tak předpokládám, že se s tím ztotožní,“ řekl. Dodal, že při práci na rozpočtu svému nástupci nebude muset radit. Předpokládá nicméně, že jako předseda ANO bude chodit na jednání koaliční rady v případech, kdy se budou otázky spojené s rozpočtem řešit.
Babiš také podotkl, že Pilný bude při jednáních s ministry o výdajích patrně tvrdší než on. S Pilného návrhy na zavedení školného nebo na omezení plošného zvyšování platů a dávek ale nesouhlasí - mimo jiné proto, že vláda musí plnit to, k čemu se zavázala v koaliční smlouvě. „Myslím, že tyto návrhy pana Pilného dnes nejsou na stole,“ řekl.
Přečtěte si komentář Miroslava Zámečníka o vývoji rozpočtu:
Jízda na vlně rozpočtového triumfalismu skončila
Návrh rozpočtu již kritizovala opoziční ODS. Navrhovaný deficit 50 miliard korun je podle strany v době hospodářského růstu nepřijatelný. „Místo rozdávání peněz daňových poplatníků jen někomu by ale vláda měla snížit daně všem a nechat tak lidem v peněženkách víc peněz, protože lidé vědí lépe než vláda, jak se svými penězi naložit. Snížením daně z příjmu by vzrostly čisté mzdy všem,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.
Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek již dříve uvedl, že Babiš lže, když tvrdí, že předložil návrh rozpočtu na rok 2018. Ze zákona podle něj vyplývá, že Babiš přijde pouze s limity pro jednotlivé kapitoly, což je spíš pracovní návrh k diskusi.
Rozpočet na letošní rok počítá se schodkem 60 miliard korun. Celkové příjmy představují 1,249 bilionu korun a výdaje 1309 bilionu korun. Loňský rozpočet počítal s deficitem 70 miliard korun, nakonec skončil v přebytku 61,8 miliardy korun.
Priority MF v návrhu rozpočtu na příští rok:
- Snížení deficitu státního rozpočtu o 10 miliard korun proti schválenému rozpočtu na rok 2017 na 50 miliard korun.
- Zvýšení výdajů na důchody - v porovnání s rozpočtem na rok 2017 porostou o 21,6 miliardy korun. Pro rok 2018 je navrženo zvýšení průměrného starobního důchodu o 501 korun.
- Zvýšení výdajů na platy - o 21,8 miliardy korun vyšší než v letošním roce
- Zvýšení rozpočtového určení daní pro obce - podíl obcí na celostátním hrubém výnosu DPH se zvýší na 23,58 procenta ze současných 21,4 procenta. Jde o navýšení daňových příjmů obcí o 8,5 miliardy korun.
- Zvýšení výdajů na dávky nemocenského pojištění - pro rok 2018 navrženy 32,7 miliardy, tedy o 5,2 miliardy korun více než letos. V návrhu je zahrnuta vyšší nemocenská při déle trvající nemoci, otcovská poporodní péče a pečovatelská dovolená.
- Zvýšení výdajů na státní sociální podporu a dávky pěstounské péče meziročně o 4,5 miliardy korun.
- Navýšení rozpočtu pro ministerstvo obrany o 5,4 miliardy na 57,9 miliardy korun. Podíl výdajů na obranu by měl v roce 2018 dosáhnout 1,13 procenta HDP.
- Navýšení plateb státu za státní pojištěnce o 3,4 miliardy korun. Vyměřovací základ pojistného na veřejné zdravotní pojištění se zvýší ze současných 920 na 969 korun.
- Podpora sportu - navýšení ze šesti na sedm miliard korun.
- Výzkum, vývoj a inovace - pro rok 2018 jsou navrženy výdaje o 500 milionů korun vyšší než letos.
O rozpočtu dále čtěte: