Statistici oznámili za únor 2020 pro domácí stavebnictví velmi příznivá čísla.
Stavební produkce meziročně reálně vzrostla o 5,3 procenta, zatímco výkonnost průmyslu se proti loňsku o 0,9 procenta snížila. Není to ale ani na přípitek, i stavebníci se stanou obětí řádění koronavirové pandemie.
Podle ČSÚ loni stavebnictví meziročně vzrostlo o 2,7 procenta. Pozemní stavitelství, tedy hlavně stavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů, stouplo o 2,1 procenta. Inženýrské stavitelství, kam se řadí hlavně výstavba dopravní infrastruktury, posílilo o 3,5 procenta. Bylo na co navazovat, předloni stavebnictví přidalo 9,2 procenta, což bylo nejvíce od roku 2003. Poslední dostupné údaje říkají, že výkon oboru za letošní rok stoupl meziročně o 5,6 procenta.
Oboru se do příchodu pandemie dařilo nejen v Česku. Podle údajů Eurostatu stavební produkce stoupla v lednu 2020 ve všech členských zemích Evropské unie. Meziročně o 6,2 procenta. Únorový
růst v Česku je především zásluhou inženýrského stavitelství, které přidalo o 21,9 procenta. Přispěl k tomu i větší objem veřejných zakázek. Veřejní investoři v prvním čtvrtletí přisypali o čtyři procenta více než loni, celkem 47,2 miliardy korun. A počet veřejných zakázek se zvýšil zhruba o třetinu na 911.
Až promluví covid-19
Jenže do statistik se v únoru ještě nepromítla opatření proti šíření nemoci covid-19. Samotní stavbaři i ekonomové tak nyní spíše čekají značný útlum. Naznačují to například výsledky průzkumu CEEC Research mezi šedesáti tuzemskými stavebními firmami. Ty říkají, že finanční ztráty má už nyní kvůli výše zmíněným opatřením až 82 procent stavebních firem.
Pro letošek podniky čekají zhoršení svého hospodářského výsledku v průměru o 26 procent.
Průzkum navíc zjistil, že kvůli restrikcím stavební firmy čekají propad stavebnictví letos meziročně o 10,1 procenta a příští rok o 3,1 procenta. Letos v únoru se ale ještě počítalo s letošním růstem produkce o 1,6 procenta a o 0,8 procenta v příštím roce. Pesimističtější ve svých odhadech jsou menší firmy s ročním obratem do sto milionů korun a také firmy orientující se na výstavbu dopravní infrastruktury. Menší firmy počítají letos s poklesem oboru o 10,8 procenta, v příštím roce pak o 4,5 procenta.
Podle ekonoma ČSOB Petra Dufka se v příštích měsících dá čekat hlavně propad u pozemní výstavby, která se doposud vezla na vlně konjunktury. Blížící se očekávaná recese se zřejmě podepíše i na nižší poptávce po komerčních nemovitostech a bytech. Nepříznivě ovlivnit může stavebnictví také nedostatek pracovníků a narušení dodávek potřebného materiálu, myslí si hlavní ekonom Komerční banky Michal Brožka.
Odvětví ale nemusí mít před sebou jen zlé časy. Někteří analytici soudí, že se může stát tahounem oživení ekonomiky poté, kdy opatření proti šíření koronaviru skončí.
Index stavební produkce v Česku (v bodech)*
*průměr 2015 = 100 Zdroj : čsú
Index stavební produkce – inženýrské stavitelství (v bodech)*
*sezonně očištěno, průměr 2015 = 100 Zdroj : čsú, eurostat, czso Sezonně
O autorovi| Pavel Daniel, spolupracovník redakce