PRAHA (vlp) – Poslední pokus o mimosoudní vyrovnání s Českou republikou udělala na začátku dubna japonská investiční banka Nomura. Těsně před zahájením londýnské arbitráže do Česka znovu přicestoval vyjednavač Nomury Sajíd Sadek a nabídl státu poslední možnost, jak se vyrovnat nezávisle na rozhodnutí arbitrů. Důvěryhodný zdroj obeznámený s nabídkou Nomury týdeníku EURO řekl, že návrh japonské banky byl směšně nízký, navíc obsahoval řadu podmínek. „Nomura nechtěla peníze dát přímo státu, měly putovat na dobročinné účely. Navíc z dohody měla být vyjmuta IP banka, za jejíž eventuální závazky by ručil stát,“ uvedl zdroj s tím, že ministerstvo financí nabídku Nomury odmítlo.
Pozice České republiky ve sporu je totiž, alespoň podle vyjádření ministerských úředníků, kteří se arbitráží zabývají, velmi dobrá. Japonská investiční banka se pravděpodobně nabídkou na vyrovnání snažila uchránit si své jméno, neboť případnou prohrou v arbitráži by byl výrazně poškozen její kredit.
Příčinou londýnské arbitráže je přesvědčení Nomury, že Česká republika porušila převzetím IPB mezinárodní dohody o ochraně investic a žádá až 40 miliard korun jako satisfakci. Český stát totiž v roce 2000 uvalil na IPB, která byla původně ve vlastnictví Nomury, nucenou správu, a pak ji prodal ČSOB.
Česká republika naopak po Nomuře u jiné arbitráže požaduje, aby jí zaplatila až 263 miliard korun, protože banka nesplnila sliby, které dala při koupi IPB. Důsledkem byl krach české banky a vysoké náklady státu na její očištění. Rozhodnutí v londýnském sporu by měli arbitři dát do konce letošního roku. V řízení, které byla zahájeno 8. dubna, již mimo jiné vypovídal bývalý ministr financí Pavel Mertlík a v pátek 15. dubna také šéf ČSOB Pavel Kavánek. Někdejší guvernér ČNB Josef Tošovský vypovídat nebude. Pohovory před arbitráží se prý nesou ve velmi osobní rovině, jejich obsah je však důvěrný.