Už jako bývalý ředitel britské banky Barclays Bob Diamond minulý týden při poslaneckém slyšení několikrát zopakoval: „Miluji Barclays!“ Aby ne. Spolu s nuceným odchodem vznikl léta nejlépe placenému britskému bankéři nárok na zlatý padák ve výši až 30 milionů liber. Banka ho ale nakonec donutila se královského odchodného vzdát. „Doufám, že mé rozhodnutí pomůže Barclays uzavřít tuto kapitolu a dovolí jí posunout se vpřed a prosperovat,“ prohlásil včera Diamond.
Za dva roky se Bob Diamond ocitl už dvakrát před britskými poslanci. A ve zcela odlišných rolích. V lednu 2011 jako čerstvý šéf Barclays arogantně před zákonodárci prohlašoval, že čas omluv za špatně vedené banky je už pryč: „Myslím, že zde v bankách panovala doba omluv a lítosti a myslím, že ta doba už musí být pryč.“
Ani na chvíli před poslanci nezapochyboval o svém nároku na královský osmimilionový bonus v librách za předchozí rok. Minulý týden se před poslanci předvedl ve zcela jiné pozici. Po skandálu s manipulacemi s mezibankovními úrokovými sazbami Libor krotce poslancům vysvětloval, že o ničem až do poslední chvíle nevěděl.
Při čtení zveřejněných korupčních e-mailů se mu prý dělalo „fyzicky špatně“. Mnozí poslanci mu ale nevěří, protože právě on stál za růstem investiční divize banky. Pro bankéře tak nic nekončí. Poslanci si ho chtějí k podrobnému výslechu pozvat ještě jednou a navíc se o podvody v bance zajímá už i antikorupční policie.
Podvody v Rusku
Diamond sice odchází s ostudou, ale svůj sen si vlastně splnil. Z Ameriky šel do Británie s touhou vyrovnat se investičním obrům z Wall Street, což se mu po akvizici investiční divize zkrachovalé banky Lehman Brothers v roce 2008 vlastně podařilo. O to nečekanější ale byl jeho pád.
Bob Diamond se narodil jako jedno z devíti dětí do učitelské rodiny v Massachusetts. Jeho studia ekonomie jsou lemována vyznamenáními a nejlepšími výsledky ze třídy. V roce 1976 na Connecticutské univerzitě, kde získal titul MBA, začal i učit. O rok později ale zjistil, že svět peněz chce nejen popisovat, ale i zažít. Začal v Morgan Stanley, v první půlce devadesátých let se investičnímu bankovnictví přiučil v Credit Suisse First Boston a v roce 1996 zakotvil na nejdelší dobu v Barclays.
Jako v předchozích firmách, i zde zažil raketový postup, v roce 1997 už byl člen správní rady banky. V roce 1998 mohl být ale vyhozen a příběh o chamtivém přepláceném bankéři by se vyvíjel jistě jinak. Hvězda investičního bankovnictví Diamond totiž zle pohořela na ruském bankrotu. To zcela zničilo ruské pozice investiční větve banky Barclays Capital (BarCap), kterou šéfoval právě Diamond.
Tehdejší šéf banky Martin Taylor nyní přiznal: „Ukázalo se, že BarCap měla v Rusku expozice vysoko za povolenou mezí pro tuto zemi a falešně označovala své ruské bankovní protějšky jako Američany nebo Švýcary.“ Diamond nabídl Taylorovi rezignaci: „Tvrdil, že o ničem nevěděl. Cítil se hrozně. Miloval Barclays.“
Taylor Diamondovi uvěřil, jeho rezignaci odmítl a naopak ho později povýšil. Nyní si už není tak jistý, zda to bylo správné rozhodnutí: „Hádám, že dějiny byznysu by mohly vypadat jinak, kdybych ho požádal, aby šel. Jsem vinen tím, že jsem jako jeden z prvních podlehl mýtu o Diamondově nenahraditelnosti, který přetrvával v Barclays ještě před několika dny.“
Skvělý nákup: Lehman Brothers
Bob Diamond dál budoval investiční větev banky, na Wall Street, kde začínal, to ale ještě nemělo. Skok o několik úrovní výše se mu podařil až s nástupem krize. Přesvědčil vedení banky, aby v září 2008 skočilo po bankrotující bance Lehman Brothers. Za 1,3 miliardy dolarů získali Britové celý hlavní investiční byznys banky a finanční deriváty v objemu desítek miliard dolarů.
Z Barclays byla najednou jedna z největších investičních bank světa. Konkurzní soudce James Peck věděl, že Barclays získala levně zlatý důl: „Odsouhlasím tento převod jen proto, že není na stole jiné řešení. Lehman Brothers se stala obětí, jedinou ikonou, která padla během tsunami na úvěrových trzích.“
Tato akvizice stála za Diamondovým vzestupem do nejvyšších pater banky. V roce 2010 se stal dvojkou v bance, o rok později jedničkou.
Vyprodat se šejkům a komunistům
V lednu 2011 se zdála jeho pozice nejlepší, jaké se mohl britský bankéř těšit. Diamond stál totiž nejen za koupí „Lehmanů“, ale i za úspěšným vyhnutím se státní pomoci, do které postupně upadaly ostatní banky. Nebylo to však proto, že by Barclays měla na rozdíl od Lloyds nebo RBS méně toxické účetní rozvahy.
Diamond s kolegy zvolil jen místo záchrany z Británie spásu z Kataru, Číny či Singapuru. Za výprodejem akcií katarským šejkům či čínským komunistům stál také Diamond. A vyplatilo se to. Akcie banky bez státní pomoci šly nahoru, ostatní domy skomíraly.
To se projevilo i na bonusech vedení, navázaných mimo jiné právě na pohyb ceny akcií. Z Diamonda se rázem stal nejlépe placený bankéř Británie.
Zatímco jiní manažeři se v době krize vzdávali bonusů či dokonce požadovali jeden dolar výplaty za rok, Diamond chtěl vše, co mu banka nabízela. V roce 2010 ho britský ministr obchodu Lord Mandelson označil za „nepřijatelnou tvář bankovnictví“, další politici mluvili stejně.
Čtěte také:
Šéf banky Barclays Bob Diamond rezignoval
Británie začala vyšetřovat praktiky banky Barclays
Bývalý šéf Barclays Bank prý na odchod dostane miliony liber
Diamond si byl vědom své neotřesitelné pozice, závratné bonusy tak dál bral. Masivně z nich jako sportovní fanda dotoval kluby Red Sox v baseballu, Chelsea ve fotbale či New England Patriots v americkém fotbale. Sám se usilovně snažil v golfu, až se dostal na hendikep 9,2. Navíc si myslel, že se vždy může spolehnout na své republikánské přátele v Americe a konzervativní přátele v Británii.
Teprve začátek konce
Dokonce ještě po propuknutí skandálu se sazbami Libor odmítal nejprve odejít. Neudržitelná situace ho ale nakonec smetla. Pro Diamonda ale tímto kauza nekončí. O podvodech se sazbou se spekulovalo už od roku 2008, kdy Wall Street Journal zveřejnil první články, že sazba je nižší, než by odpovídalo realitě. Nezmiňovala se ani tak Barclays, ale jiné domy, třeba Bank of America, Citibank nebo USB. 450milionová pokuta v dolarech od amerických a britských regulátorů je pro Barclays pravděpodobně jen začátkem rozsáhlého odhalení podvodu.
Vyšetřovatelé se nejspíš jen nejprve dostali k e-mailům mezi obchodníky Barclays, kde se dočteme například takovéhoto vděku za manipulování sazbou: „Kamaráde! To ti fakt dlužím! Přijď někdy po práci a otevřeme láhev Bollingeru!“
Robert Edward Diamond
» narodil se 27. července 1951 v městě Concord v americkém státě Massachusetts. Pochází z devíti dětí, jeho rodiče byli učitelé
» se skvělými výsledky studoval ekonomii na Colby College v Maine a University of Connecticut. Tam také začal jako učitel ekonomie
» v roce 1976 však zběhl na Wall Street. Vystřídal Morgan Stanley, CS First Boston, v roce 1996 přešel do Barclays. Zde dostoupal na vrchol v roce 2011
» stál za odkupem investiční divize zkrachovalé Lehman Borthers v roce 2008 i financování banky prodejem podílů do Kataru či Číny
» vysoké bonusy z něj udělaly nejlépe placeného britského bankéře. Nyní rezignoval po skandálu se sazbami Libor. Přesto ještě bojuje o 17milionové odstupné v librách
» s manželkou Jennifer má tři děti, 23letá Nell je bankéřkou v Deutsche Bank. Podporuje mnoho sportovních klubů. Je republikán. Výborně hraje golf