ZDRAVÁ VÝŽIVA DĚTÍ - Národní podpora programu školního mléka končí. Rozhodla o tom vláda. Od nynějška bude program dotován pouze z peněz Evropské unie. S omezením dotací nesouhlasí mlékárny ani Agrární komora.
Mlékárny již nemohou počítat s národní podporou mléka pro školáky. Dotace na mléko totiž končí. Minulý týden to oznámil premiér Mirek Topolánek. Podnětem k rozhodnutí je hledání úspor v rozpočtu ministerstva zemědělství. Důvodem jsou škrty ve státním rozpočtu, ministerstvo musí ušetřit takřka pět miliard korun. Národní podpora představovala v průměru 32 procent z celkových nákladů výrobku, její zrušení předpokládá roční úsporu zhruba 60 milionů korun.
Evropská unie bude nadále dotovat školní mléko v tuzemsku osmi až 15 procenty z ceny výrobku. „Ceny mléčných výrobků v rámci programu budou nadále nižší než tržní,“ upozorňuje ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Firmy nevylučují arbitráž
Podle generálního ředitele mlékárny Olma Jiřího Gavendy budou nyní výrobky dražší o korunu nebo dvě. Olma však bude do škol nadále dodávat. Podle něj tím zásadních úspor vláda nedosáhne, proto národní dotace mléka ve školách mohla přetrvat.
Šéf Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec s rozhodnutím vlády nesouhlasí a opakuje, že mlékárny zřejmě budou po státu požadovat náhradu škody. „V případě zrušení programu budou pravděpodobně následovat soudní žaloby o náhradu škody. A protože se jedná v některých případech i o zahraniční vlastníky, není vyloučena ani mezinárodní arbitráž,“ uvedl již dříve. Mlékárny podle něj kvůli tomuto projektu investovaly zhruba 100 milionů korun a školy například vybavily automaty na mléko či lednicemi.
Například mlékárna Kunín očekávala, že stát národní dotace rozšíří ještě o jiné zdravé výrobky. „Dosud zásobujeme 400 škol jogurty, mléčnými ochucenými produkty a plánovali jsme tento program obohatit o balené pečivo či ovoce. Investovali jsme proto do distribuční sítě a zakoupili speciální automaty. V dodávkách do škol budeme nadále pokračovat, ale počítali jsme s rychlejší návratností těchto investic. Nyní je ovšem budeme muset rozložit do delšího časového intervalu,“ reaguje na situaci mluvčí mlékárny Kunín Eva Kijonková.
Prezident Agrární komory Jan Veleba míní, že rozhodnutí kabinetu bude mít mimo jiné dopad na zdraví dětí, protože automaty na mléko budou ve školách nahrazovány jinými, s nezdravými limonádami. Krok vlády označuje za ojedinělý v rámci Evropské unie. Podle něj je Česko jedinou unijní zemí, která na mléko pro školáky nebude přispívat. „Žádné další kroky v této věci však Agrární komora neplánuje,“ dodává.
Obrat mlékárenských podniků rozhodnutí vlády zasáhne jen okrajově. „Dodávky mléka pro školáky se na tržbách podílejí jen minimálně,“ přibližuje Eva Kijonková. Majoritní vlastník mlékárny Hlinsko Milan Tomáček říká, že jeho firma zásobuje více než 150 škol ve středních a východních Čechách, na Vysočině a jižní Moravě. „Dodávky do škol se na obratu podílejí přibližně jen osmi procenty,“ doplňuje.
Další na řadě jsou sýry, kefíry a jogurty
Předností chlazené distribuce je nižší administrativní náročnost pro školy. Žáci totiž platí prostřednictvím bezhotovostního styku, a to předplacenou kartou. Na školách tak odpadá systém složitého objednávání a evidence. „Za týden začíná škola a do té doby musí být připraveny na změny cen i tyto karty. Zatím se zdá, že se to nedá stihnout za tak krátkou dobu. Nicméně věříme, že se to povede ještě před zahájením školního roku,“ doplňuje Kijonková.
Programu na podporu školního mléka se nyní účastní 2600 škol, což jsou více než dvě třetiny základních škol. Evropská komise plánuje další zvýšení podpory mléčných výrobků. Dosud žáci ve školách dostávali za zvýhodněné ceny především mléko, nově bude Unie přispívat i na sýry, kefír a jogurty.