K o n t r o l a k a p i t á l u
Oba tábory moudrých tohoto světa, kteří se přou, zda a jak kontrolovat pohyby světového kapitálu, poslechla lišáckým rozhodnutím malajsijská vláda. Ta po krizi přijala výrazná opatření k omezení pohybu kapitálu přes své hranice. Obdržela za ně velkou vlnu kritiky, mimo jiné od světového finančního magnáta George Sorose. Minulý týden je odvolala, ovšem zároveň nahradila jinými opatřeními, doporučovanými další skupinou ekonomů volajících po omezení spekulativních investic.
S platností od 15. února končí zákaz repatriace zahraničních investic po dobu prvních dvanácti měsíců jejich existence. Ministr financí Daim Zainuddin však zároveň oznámil, že staré pravidlo nahradí nový systém daňových odvodů vztahujících se k hodnotě portfolia a k dosaženým ziskům.
Na investice uskutečněné ještě před 15. únorem se bude vztahovat progresivní daň, jejíž pásmo se bude pohybovat v rozmezí od nuly do třiceti procent. Na investice, které trvají maximálně sedm měsíců, se bude vztahovat daň ve výši třicet procent, u investic od sedmi do devíti měsíců dvacet procent a u investic, jejichž trvání se pohybuje od devíti do dvanácti měsíců, pak bude uplatňována desetiprocentní daň. Vláda tím evidentně chce znevýhodnit krátkodobé spekulanty.
Zisky z portfoliových investic budou napříště daněny deseti procenty s výjimkou těch, které byly učiněny před 15. únorem a investor se rozhodne je v rámci uvolnění dosavadní regulace repatriovat do dvanácti měsíců.