Menu Zavřít

Postaví je na všechny čtyři. České firmy se podílí na výrobě protéz pro psy pomocí 3D tisku

15. 4. 2022
Autor: Fillamentum
  • Česká firma Fillamentum se rozhodla podílet se na německém projektu Pawthesis, který se věnuje 3D tisku protetických končetin pro psy

  • Díky moderním technologiím jsou umělé psí tlapky dostupnější a hodí se především pro zvířata s vyhřezlou plotýnkou nebo artritidou

  • V tuzemsku zvířecí vozíky a ortézy vyrábí startup AnyoneGo, který se chystá v budoucnu tisknout i protézy pro lidi


Postaví je zpátky na všechny čtyři. Česká firma Fillamentum se rozhodla podílet na vývoji protéz pro psí mazlíčky, kterým vyhřezla plotýnka nebo je na stáří postihla artritida. Umělé končetiny pro psy jsou doménou německého projektu Pawthesis, za nímž stojí Simon Schuß a Dominik Hogen, kteří vyrábí náhradní tlapky pomocí 3D tisku. A právě jim se skrze moderní technologie chystá Fillamentum pomoci učinit tyto protézy dostupnější.

Příběh Pawthesis se začal psát na Univerzitě v Augsburgu, kde oba studenti chodili na seminář o 3D tiskárnách. Stejně jako mnoho dalších, i oni dostali na hodinách spoustu kreativních nápadů, jak je využít. Jenže zatímco ostatní snili o leteckém nebo automotive průmyslu, dvojice Schuß a Hogen se zaměřila na veterinární medicínu a rozhodla se začít tisknout umělé packy pro psy, kterým musely být kvůli nemoci či úrazu amputovány. Projekt je nadchl tak, že na něm postavili své bakalářské práce, a posléze dokonce přerušili magisterské studium, aby se mu mohli věnovat naplno.

Lidé si po smrti mazlíčků pořizují jejich klony. Za kontroverzní proceduru platí miliony navzdory zdravotnímu riziku
Přečtěte si také:

Lidé si po smrti mazlíčků pořizují jejich klony. Za kontroverzní proceduru platí miliony navzdory zdravotnímu riziku

„Na psy se zaměřujeme, protože zvířata jako kočky umí ztrátu končetiny lépe kompenzovat. Psů s amputací je na světě více než jakýchkoli jiných takto postižených zvířat,“ vysvětluje zaměření firmy mladý inženýr. Po světě dokonce běhají psi, kteří mají umělé všechny čtyři tlapky.

Přirozený pohyb

Jelikož moderní technologie se v Evropě včetně Německa používají k léčbě zvířat zatím jen sporadicky, obdržela dvojice loni grant EXIST od tamního Spolkového ministerstva hospodářství a energetiky. V Pawthesis se každá protéza vyrábí na míru, ale díky využití zmíněných 3D tiskáren to nezabere moc času, a ani to nestojí horentní částky. Jakmile je umělá tlapka dokončena, upevní se psovi na tělo, čímž mu pomůže ke správnému rozložení váhy při chůzi - kulhání po amputaci totiž jinak těmto domácím mazlíčkům chodícím po třech dál křiví kostru a působí jim například zmíněné vyhřeznutí plotének nebo zánět kloubů.

Aby se to nestávalo, výrobě každé tlapky předchází rentgen psa a vymodelování návrhu na počítači. V Pawthesis by však brzy chtěli vytvořit sadu, podle níž bude možné vymodelovat protézu jen na základě otisku nohy, aby majitelé nemuseli s nemocným zvířetem cestovat.

„Část protézy musí mít určitou flexibilitu, aby se kdykoliv přizpůsobila pohybům psa a zajistila jeho přirozenou volnost. Zároveň ale musí být dostatečně stabilní a robustní, aby unesla váhu zvířete,“ říkají Shuß a Hogen. To vyžaduje, aby protéza byla zkonstruována elasticky. A protože známe psy, musí být také odolná a vzdorovat všem druhům špíny, oděrkám i psímu počasí.

Hi-tech packa

Samozřejmostí je používání kvalitních materiálů. A právě kvůli nim se zástupci Pawthesis obrátili na českou firmu Fillamentum. Tiskový materiál Flexfill TPU 98A, termoplastický polyuretan s tvrdostí 98 Shore A, je totiž technické polopružné vlákno, které nabízí skvělé mechanické vlastnosti, jako je vysoká pevnost v přetržení a v tahu.

Psi s amputovanou nohou mají často zdravotní problémy z nerovnoměrného rozložená váhy těla. Foto: Fillamentum

„Vzhledem k tomu, že se protézy používají převážně venku, je rozhodujícím bodem pro jejich výběr také odolnost vůči větru a slunečnímu záření. Materiál Flexfill TPU 98A od Fillamentum splňuje všechny tyto požadavky a nabízí širokou škálu barev. Díky tomu může mít zvíře končetinu podobnou svému přirozenému odstínu,“ dodávají zakladatelé Pawsthesis s tím, že hi-tech 3D vlákna produkovaná celosvětovou jedničkou ve svém oboru jsou navíc plně recyklovatelná. Ostatně, i to je jedním z důvodů, proč je společnost Fillamentum distribuuje do 64 zemí světa.

Už to nebude bolet…

Vedle Fillamenta působí v Česku přirozeně i jiné firmy specializující se na problematiku psích, respektive zvířecích protéz a dalších lékařských pomůcek. Jednou z těch nejznámějších je brněnské AnyoneGo, jehož příběh je německému Pawthesis v lecčem podobný.

Startup založili průmyslový designér Jan Jiránek a technologičtí nadšenci Martin Schenk a Ivan Lukáš. Všichni se zabývali 3D tiskem a přemýšleli, jak by pomocí něj mohli někomu přinést užitek. Dostali stejný nápad jako jejich kolegové z Německa a do týdne měli jasno, že začnou s výrobou protéz pro čtyřnohé miláčky. Nabízí hlavně pomůcky pro psy, ale některé z nich padnou i kočkám.

Místo výroby umělých pacek se každopádně vydali jinou cestou - zaměřili se na navržení vozíku pro zvířata s ochrnutýma zadníma nohama. Pes se do něj položí a předními tlapkami pak táhne zadní polovinu těla za sebou. Na AnyoneGo se často obrací útulky, které chtějí vozíčky pro týraná zvířata, jež se potýkají s trvalými následky špatného zacházení.

Evoluce, nebo revoluce?

Firmě se v minulosti podařilo navázat spolupráci i s Asociací fyzioterapie a rehabilitace zvířat České republiky, takže má na svoje produkty profesionální zpětnou vazbu. A pakliže vše půjde podle plánu, výrobou protéz pro zvířata její snažení ani zdaleka neskočí.

„Následovat budou také unikátní produkty pro lidi. Pro kohokoliv, kdo bude potřebovat protetickou pomůcku, a to nejen sériově vyráběnou, ale i vyvinutou přímo na míru. Technologie 3D tisku ve spojení s produkty, které vyrábíme, je výjimečná a vidíme pro ni velké místo na trhu,“ naznačuje Schenk. Jelikož jsou ale za každým novým výrobkem měsíce prototypování a konzultací, dost možná si na lidské končetiny z 3D tisku ještě chvíli počkáme.

Páteřní implantát léčí míchu pomocí elektrických impulzů. Ochrnutí pacienti by díky němu mohli opět chodit
Přečtěte si také:

Páteřní implantát léčí míchu pomocí elektrických impulzů. Ochrnutí pacienti by díky němu mohli opět chodit

Společnosti se zatím daří etablovat se na českém a slovenském trhu, kde v podstatě nemá konkurenci. Ten zdejší má podle Schenka potenciál v řádu desítek milionů korun. Už nyní se však jejich pětičlenný tým pomalu připravuje na expanzi do Evropy i za oceán, a to v obou směrech, tedy jak do USA, tak do dalekého Japonska. Dále by podnikatelé chtěli přesunout část výroby do chráněných dílen, aby se na protézách pro handicapovaná zvířata mohli podílet handicapovaní lidé.

bitcoin_skoleni

Firma aktuálně nabízí čtyři velikosti vozíků í ortéz. Kromě toho řeší rovněž individuální požadavky, například vozíky na přední nohy nebo bandáže a zvedací misky na krmení. Hlavní otázkou visící ve vzduchu je ale zužitkování veterinárních zkušeností ve výrobě zdravotnických pomůcek pro lidi z recyklovatelných plastů a na míru. „Díky novým technologiím a našim zkušenostem přinesou nejen evoluci, ale spíše revoluci,“ myslí si Schenk.

  • Našli jste v článku chybu?