Menu Zavřít

POSVĚCENÁ KRÁDEŽ TELEVIZE

31. 7. 2001
Autor: Euro.cz

Komentář

Dva mediální experty napadlo, že by se Vladimír Železný mohl zbavit majoritního vlastníka TV Nova. Podle Jana Čulíka z Univerzity v Glasgow a Collina Sparkse z Westminsterské univerzity to jsou právě američtí vlastníci nejsledovanější české televize, kdo brání Železnému v tom, aby českým divákům nabízel něco jiného než krvavé zpravodajství a povrchní americké seriály.

Čulík proto nedávno na internetových stránkách svého deníku Britské listy vyzval českou veřejnost, politiky, mediální odborníky a novináře, aby jako jeden muž podpořili Železného v „jeho snaze uvolnit televizi Nova z otroctví CME/SBS a učinit ji plně domácí, českou televizní stanicí . Podle Čulíka a Sparkse totiž americká společnost CME, kterou nyní odkupuje jiná americká společnost SBS, vlastně Železného k vysílání bulváru a povrchností nutí, aby ze zisku TV Nova fin ancovala své prodělečné televize ve východní Evropě.

Železný je tak stavěn do role nešťastného nevolníka amerického kapitálu. Kdyby prý ředitel TV Nova nemusel sloužit zlým kapitalistům, přestal by vysílat americké seriály, vydělané peníze by nalil do produkce filmů mladých českých režisérů a z Telev izních novin by zmizely krvavé autohavárie. Prostě český ráj…

Nebo spíš český komunismus! Je třeba jasně říct, že televize Nova patří Američanům, kteří sehnali peníze na její rozjezd. A pokud by Vladimíra Železného čirou náhodou napadlo urvat vysoce ziskovou stanici pro sebe, nebude to nic jiného než krádež posvěcená pány Čulíkem a Sparksem. A když takovou akci podpoří i veřejnost, politici, mediální odborníci a novináři, lze krádež nazvat znárodněním.

Nemluvě už o tom, že právě Vladimír Železný je hlavním architektem současného programového profilu TV Nova a dokud bude vydělávat, rozhodně jej nezmění.

MM25_AI

Navíc, pokud by Železný získal úplnou kontrolu nad TV Nova, ztratila by veřejnost přehled o tom, kolik vlastně tato stanice vydělává. Železný je totiž mistr ve vytváření neprůhledných majetkových propletenců a čísla o hospodaření podniku, který spravuje, sděluje jen s největším sebezapřením. Jediným zdrojem těchto údajů jsou tak pravidelné zprávy, které americkému dohledu nad kapitálovým trhem dodává americký majitel televize, protože podle zákona musí.

  • Našli jste v článku chybu?