Menu Zavřít

Posvícení nebo dieta

17. 6. 2004
Autor: Euro.cz

Situací ve firmě se zabývala metropolitní ODS

Ačkoli topná sezona skončila, v budově největšího dodavatele tepla pro hlavní město, Pražské teplárenské, je v posledních dnech pořádné horko. Firmou totiž zmítají spory dvou největších akcionářů, společnosti Pražská teplárenská holding a Elektráren Opatovice (EOP). Prvně jmenovaný ovládá ve firmě 47,2 procenta akcií, druhý pak 48,54procentní podíl. Vše začalo na valné hromadě Pražské teplárenské ve čtvrtek 27. května. Největší vlastníci totiž neschválili auditovanou účetní uzávěrku, rozdělení zisku a nové složení představenstva. K prosazení návrhů je zapotřebí souhlasu dvou třetin akcionářů.

Moc, nebo málo.

Největší spory se točí kolem výše vyplácených dividend. Elektrárny Opatovice, respektive britská International Power, která je ovládá, přišly na valnou hromadu s požadavkem, aby Pražská teplárenská vyplatila z loňského zisku 534 milionů korun a z nerozděleného výdělku let minulých dividendu ve výši 184 korun na akcii. Mezi vlastníky společnosti se tak mělo rozdělit zhruba 0,761 miliardy korun. Zástupci Pražská teplárenská holdingu však s výplatou tak vysoké částky nesouhlasili. Holding s jedenapadesáti procenty ovládá Hlavní město Praha, zbytek drážďanská GESO Beteiligungs- und Beratungs-Aktiengesellschaft. Své stanovisko zdůvodnili obavou, že firma nebude mít rezervu na případný investiční program, přišli však s kompromisním návrhem, dividendou 160 korun na akcii. „Britové s tím souhlasili, ale za podmínky, že dojde k personální výměně v čele teplárenské společnosti,“ sdělil týdeníku EURO zdroj blízký jednání. Místo současného generálního ředitele Luboše Pavlase chtěli dosadit do čela firmy šéfa tuzemské International Power Richarda Lapinna. „Zástupci Pražská teplárenská holdingu takový požadavek odmítli,“ dodal zdroj.

Nejde jen o dividendy.

Akcionáři se však nehádají jen o vyplácené dividendy, rozpory se týkají i dalších oblastí. První se točí kolem odebírání tepla ze spalovny Malešice, kterou vlastní město Praha. Magistrát požaduje, aby se odběratelské ceny zvýšily. Jejich úroveň není pro metropoli optimální, tvrdí dobře informovaný zdroj. Proti navýšení se však staví především EOP. Druhým třecím místem je Výtopna Veleslavín. Objekt patří hlavnímu městu, Pražská teplárenská jej však provozuje a chce jej odkoupit. Magistrát požaduje kolem 120 milionů korun, EOP jsou ochotny zaplatit kolem šedesáti milionů korun. Spory akcionářů se vedou i kolem Ústřední čistírny odpadních vod, která ročně produkuje stovky tun kalů. Město je chce spálit v provozovnách PT a vyrábět z nich teplo, nicméně International Power a Pražská teplárenská holding se nemohou shodnout podmínkách, za jakých je bude firma odebírat.

MM25_AI

Tři měsíce čas.

Dalším problémem, který musí akcionáři urychleně vyřešit, je nové obsazení představenstva Pražské teplárenské. Ve čtvrtek 10. června totiž skončilo volební období jeho předsedovi Lubošovi Pavlasovi, místopředsedovi Richardovi Lappinovi a členu Františkovi Hejčlovi. Byli navrženi znovu, valná hromada představenstvem je však neschválila. Navíc nezvolila členem představenstva ani Franze Retzera, který dosud působil jako náhradní člen jmenovaný od srpna 2003. Pátý v představenstvu je Ivan Pagáč, který ve funkci zůstává. „Orgán má ze zákona povinnost pokračovat tři měsíce po skončení volebního období, takže do 10. září je plně funkční,“ vysvětlila mluvčí Pražské teplárenské Šárka Drobná. Do vypršení tohoto termínu však vlastníci firmy musí svolat mimořádnou velnou hromadu a na ní zvolit nové členy představenstva. „Pokud nedojde k dohodě, existuje i krajní možnost, že by je na žádost některého z akcionářů jmenoval soud,“ upozornil zdroj z vedení firmy. „Nechci, aby představenstvo jmenoval soud, nelze společnost dlouhodobě destabilizovat,“ sdělil týdeníku EURO člen dozorčí rady a poslanec za ODS Tomáš Dub. Dodal, že vlastnické spory firmu, která je v dobré ekonomické kondici, zbytečně poškozují.

Na stranické úrovni.

Současnými spory kolem Pražské teplárenské se v pondělí 14. června zabývalo i vedení pražské ODS. „Jedná se o pravidelné setkání, kde debatujeme nad situací v pražských energetikách,“ řekl týdeníku EURO náměstek primátora a šéf pražské organizace ODS Jan Bürgermeister. „Diskuse na toto téma bude pokračovat, je nutné najít takové řešení, které vyhoví požadavkům obou stran. Do podzimu je času dost,“ tvrdí. Kritici míní, že vyplácení vysokých dividend způsobí nedostatek peněz na investice. Upozorňují, že objem takto využitých prostředků se v posledních letech zmenšuje a pokles má pokračovat i v blízké budoucnosti. „Rozhodně bych se neobával toho, že Pražská teplárenská zanedbá investice,“ oponuje Ivan Pagáč. V loňském roce firma připojila ke své soustavě například sportovní halu Sazka, což byla investice za několik milionů korun. „Společnost je dobře zainvestovaná, to je hlavní důvod, proč objem takto vynaložených prostředků v posledních letech klesá,“ dodal Pagáč.

  • Našli jste v článku chybu?