I když se dny prodlužují a denního světla přibývá, otázky vhodného osvětlení neztrácejí na významu, zejména pokud jde o osvětlení výrobních areálů, veřejných budov včetně škol, skladů, sportovišť, ale i veřejného osvětlení ulic a prostranství měst a obcí. Tato činnost je doménou společnosti Frontier Technologies, která od konce loňského roku patří do Skupiny PRE. „Technologický pokrok v oblasti světelných zdrojů reprezentovaný přechodem na LED zdroje přinesl do tohoto oboru zcela nové příležitosti,“ říká Tomáš Kocourek, jednatel společnosti Frontier Technologies.
Jaké významné projekty Frontier Technologies již realizovala?
Mezi zákazníky patří nadnárodní i české koncerny z různých oborů činností. Ze stovek projektů bych zmínil například pivovar Staropramen, kde jsme v několika etapách realizovali de facto všechny typy osvětlení. Od studených prostor, prostor s řízením osvětlení dle příspěvku denního světla, prostor s provozem osvětlení 24/7 až po venkovní osvětlení. Dále projekt ve společnosti AFSI Europe, kde se ukázalo ekonomicky výhodné vyměnit jen pár let staré osvětlení, které bylo původně dodané developerem průmyslové haly. Z loňska pak úplnou výměnu osvětlení v americké prestižní tiskárně Westrock ve Svitavách. Podařilo se realizovat i dodávky pro Letiště Václava Havla, řadu školních objektů, venkovních osvětlení, obchodních prostor. Realizujeme i specializované projekty. Například s Akademií věd jsme vyvinuli speciální svítidla pro podporu růstu rostlin a v portfoliu máme i sofistikované systémy např. pro osvětlení kontrolních pracovišť.
V čem jsou výhody použitých řešení?
Někde je to snaha o minimalizaci rizik v oblasti BOZP, někde úspora CO2 v rámci společenské odpovědnosti. Mezi ty nejčastější však patří významná finanční úspora při provozu nejen díky nižší nominální spotřebě jednotlivých svítidel, ale i díky vyšší flexibilitě při aktivním a nejlépe automatickém řízení osvětlovací soustavy, protože nejvyšší úspora je dosahována tam, kde se prostě jen přestane svítit zbytečně. Kvalitní LED zdroje mají oproti konvenčním také násobně delší životnost, během které zajistí úspory minimálně ve výši dvojnásobku investice.
V našich projektech používáme svítidla vlastní výroby a zároveň spolupracujeme s prověřenými dodavateli tak, aby byla garantována špičková kvalita.
Jak dlouhá bývá doba od projektu k realizaci?
Obvykle doba mezi vytvořením záměru a jeho předáním do provozu trvá zhruba rok. Samozřejmě jsou i výjimky, kdy se projekt realizuje do tří měsíců, a na druhé straně trvá někdy i roky, zvláště ve velkých korporacích, kde se modernizace osvětlení realizuje postupně v jednotlivých etapách. Máme i projekty, které aktivně realizujeme již pátým rokem.
Proč se PRE měření, jako dceřiná společnost Pražské energetiky, rozhodla získat Frontier Technologies?
Samozřejmě i Pražská energetika aktivně inovuje spektrum služeb zákazníkům tak, abychom dlouhodobě uhájili pozici přední energetické společnosti nejen na území Prahy. Řada inovovaných služeb z posledních let je již rutinní součástí nabídky, například oblast elektromobility, zdrojů tepla a chladu nebo termovizní měření. A protože chceme tempo rozšiřování nabídky zrychlit, rozhodli jsme se koupit společnost Frontier Technologies, která se za poslední roky propracovala mezi přední integrátory systémů umělého osvětlení. Jsme tak schopni rychleji a pružněji reagovat na požadavky zákazníků. Podobně jako před pár měsíci při rozšíření nabídky a kapacit u solárních systémů se společností Solarinvest – Green Energy.
Vzhledem k faktu, že návratnost investic do osvětlení se pohybuje mezi jedním až třemi lety, rozhodně se jedná o energetické opatření, které chce PRE v nejvyšší možné kvalitě svým zákazníkům dodávat. PRE rozšířila stávající služby společnosti Frontier Technologies o nové možnosti financování, kdy je možné rozložit splácení investice do období návratnosti, případně financovat z OPEX dle IFRS 2016.
O autorovi| Václav Herz, herz@mf.cz