Přestože výstav minipivovarů stále stoupá a většina majitelů si – hlavně na jaře a v létě – stěžuje na nedostatečné kapacity spilek a sklepů, stále se objevují nadšenci zakládající létající podniky bez vlastní technologie. Spoléhají na to, že pro pivo podle vlastní receptury nakonec vždycky najdou volnou varnu. To je i případ mladé značky Potmehúd, za níž stojí Samuel Majerčák a Libor Šlosár. Měli poměrně štěstí, protože zatím každé své pivo uvařili v podniku Továrna Slaný. „Je to moderně technologicky vybavený pivo var s příjemným prostředím a dobrou dostupností z Prahy. S tamním sládkem si rozumíme a vychází mi vstříc,“ chválí si Majerčák.
Svou první várku pod logem Potmehúd udělali na začátku loňského března, předtím Majerčák se Šlosárem dlouho vymýšleli, jak by měla jejich produkce vypadat. A že jejich idea byla správná, dokázaly letní a podzimní měsíce loňského roku. Nejdřív mezi pijáky zabodovala jejich lehká Session IPA. Ve výročních cenách specializovaného magazínu Pivo, Bier & Ale pak za svůj další kousek Triple C získali vyznamenání za nejlepší nové pivo typu India Pale Ale.
Sice se může zdát, že kočovný způsob vaření je pro Potmehúd ideální, nicméně Samuel Majerčák přiznává, že pokud by se našel investor, rád by se usadil. „Snažím se plánovat vaření tak, abych nebyl úplně bez piva, což se mi ne vždycky podaří – poptávka je občas vyšší, než co můžu nabídnout,“ pokračuje Majerčák.
Potmehúd se zaměřuje hlavně na svrchní kvašení a pestrost, což se projevuje i u jejich aktuálního Gose. Pivo podle starobylého německého receptu, do nějž se kromě ječných a pšeničných sladů přidává i sůl a koriandr, má 5,2 procenta alkoholu. Velmi světlé Gose se uvádí mírnou ovocitou vůní, v lehké chuti probíjí příjemná slanost, hořkost s koriandrovým nádechem je také slabá.
Pivo má vynikající pitelnost. Celkově jde o velmi povedený zážitek.
Létající pivovar Potmehúd Podnikatelská 553, Praha Sládci: Samuel Majerčák a Libor Šlosár