Menu Zavřít

Potřebná nepotřebnost

3. 1. 2016
Autor: Euro.cz

Úřady vyžadují potvrzení v případech, kdy rodiče již nechtějí pobírat dávku

Po uplynutí mateřské dovolené nastoupila do práce. Dítěti zaplatila paní na hlídání a požádala sociální odbor obecního úřadu o rodičovský příspěvek. „Po vyplnění formuláře a podepsání čestného prohlášení, že dítě nenavštěvuje žádné zařízení, jsem začala pobírat rodičovský příspěvek,“ říká právnička jedné z mezinárodních právních kanceláří. V současné době chce umístit dítě do mateřské školy, a přestane tak mít nárok na výplatu rodičovského příspěvku. „Zašla jsem na obecní úřad s tím, sdělila tam tuto novou skutečnost a domnívala se, že je záležitost vyřízena. K mému překvapení jsem ale zjistila, že pokud již nechci dávku pobírat, musím z mateřské školy přinést potvrzení, že do ní mé dítě bude chodit častěji než pět dní v měsíci,“ tvrdí právnička. „Potřebuji mít papír na to, aby mi přestal stát posílat peníze,“ diví se.

MM25_AI

Do práce i s příspěvkem.

Všem ženám a mužům, kteří mají nárok na rodičovskou dovolenou, umožňuje česká legislativa od počátku letošního roku ve srovnání s minulostí podstatnou benevolenci. Mohou si totiž k rodičovskému příspěvku, který činí měsíčně 3573 korun, neomezeně vydělávat. Byl tím zrušen předchozí limit 3480 korun, které si mohl dříve rodič ke státní dávce přivydělat. Navíc musel celodenně pečovat o dítě. Když tyto podmínky nesplnil, o rodičovský příspěvek přišel. Pokud dnes žádá rodič o dávku, stačí vyplnit formulář, který obsahuje čestné prohlášení, že dítě nenavštěvuje více než pět dní v měsíci předškolní nebo obdobné zařízení, neboli není umístěno ve školce, předložit občanský průkaz, rodný list dítěte a potvrzení, v jaké době pobírala matka peněžitou pomoc v mateřství. Relativně „složitější“ proceduru ale, jak vyplývá z výše zmíněné zkušenosti, musí dotyčný podstoupit, pokud již dávku pobírat nechce. Česká republika je tak, pokud se týká rodičovského příspěvku, jedinou zemí na světě, kde je komplikovanější prokázat sociální nepotřebnost než potřebnost. Pravomoc úřednice obecního úřadu požadovat po matce potvrzení o tom, že dítě bude ve školce více než pět dní v měsíci, není obsažena v žádném zákoně. Přesto, dokud neobdrží potvrzení, vyplácí dávku zmíněné ženě i nadále. Ne všechny úřady však postupují stejně. Jak vyplývá ze zjištění týdeníku EURO, osloveným obecním úřadům stačilo k zastavení dalšího vyplácení dávky pouze faxem zaslané prohlášení, že dítě začalo navštěvovat předškolní zařízení, a rodič proto již nemá na příspěvek nárok.

Potvrzení je správné.

Ministerstvo práce a sociálních věcí požadavek, aby matka zaslala potvrzení, že dítě navštěvuje školku, a aby jí proto již peníze na účet nechodily, za kuriózní nepovažuje. „Vyžádání potvrzení úřadem o skutečnosti, že žadatelka již nechce dávku pobírat, vyplývá z uvážení správního orgánu, který sleduje a kontroluje plnění podmínek nároku na dávku a její výplatu. Zamezuje tím přeplatku na dávce státní sociální podpory a následnému vymáhání na žadateli,“ obhajuje postup obecního úřadu Kateřina Beránková, tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí. Zákon upravující rodičovský příspěvek umožňuje od počátku letošního roku pobírat dávku a zároveň neomezeně pracovat. Podmínkou však je, že dítě nebude umístěno déle než na pět dní v měsíci v předškolním nebo obdobném zařízení. Stačí tedy, aby rodič zajistil péči o dítě zletilou osobou. Nárok na pobírání státního příspěvku trvá do čtyř let věku dítěte. V polovině června letošního roku schválila Poslanecká sněmovna ve druhém čtení novelu zákona o státní sociální podpoře. Ta by umožnila rodičům dávat děti do školky každý den až na čtyři hodiny, aniž by tím ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Dlouhou dobu byla rodičovská dovolená doménou žen. To se ale mění a s dětmi zůstává doma stále více mužů. V loňském roce jich bylo více než tisíc. Sociologové tvrdí, že počty mužů v domácnosti, kteří se starají o děti, dále porostou. Muži často řeší tímto způsobem své pracovní problémy. Nejvíce jich rodičovský příspěvek pobírá tam, kde je nejvyšší nezaměstnanost, tedy na severu Moravy a Čech.

  • Našli jste v článku chybu?