Švýcarský výrobce luxusního zboží Richemont ruší pozici generálního ředitele. Společnost přichází s neobvyklým krokem v době, kdy celé odvětví luxusu - švýcarské hodinky obzvláště - zasáhl úpadek. Firmu povede skupina několika ředitelů se sdílenými kompetencemi.
64letý Švýcar Richard Lepeu skončí v čele Richemontu a odejde do penze příští rok v březnu. V tu dobu uplynou přesně čtyři roky, kdy převzal pomyslné žezlo od svého předchůdce. Jenže nikomu dalšímu, jak by velela běžná logika, ono žezlo už nepředá.
Richemont, mimo jiné výrobce hodinek či šperků Cartier, Piaget nebo IWC, povede skupina ředitelů se sdílenými kompetencemi. Ti budou přímo zodpovědní představenstvu.
„Je nemožné nahradit Richarda (Lepeu) jedinou novou osobou. Tohle bude citlivější a spravedlivější struktura vedení,“ oznámil dle agentury Reuters předseda představenstva Johann Rupert, který si dosavadního šéfa velmi považuje.
Nejbohatší jihoafrický miliardář Rupert, jenž je hlavním akcionářem společnosti, ovšem větší zapojení do řízení firmy nechystá. Odmítl tak spekulace, že učiní podobný krok jako v době finanční krize, kdy se jal společnost zachránit z pozice generálního ředitele.
Nové vedení má být flexibilnější vůči změnám na trhu, hlavně v oblasti internetu. Richemont se podle slov Ruperta více zaměří na internetový prodej i reklamu, uvádí agentura Bloomberg.
Přečtěte si: Úpadek švýcarských hodinek pokračuje, důvodů je několik
Investoři páteční krok Richemontu ocenili, akcie společnosti stouply až o devět procent.
Richemont v říjnu po dvou letech poklesu prodejů oznámil překvapivě mírně pozitivní výsledky, načež akcie společnosti stouply o osm procent. Podle firmy za tím stálo zlepšení situace na klíčovém čínském trhu a v Hongkongu, kde pokles poptávky poznamenal výrazně celé odvětví.
Společnost zatím neplánuje propouštění zaměstnanců, ale uzavírá obchody na méně důležitých místech v Číně.
Dvouletý vývoj akcií Richemont:
Zdroj: EuroInvestor.com