O prodeji celé skupiny jsme nikdy nemluvili, tvrdí Světlík Majitel Vítkovic Jan Světlík hledá možnosti, jak některé ze svých společností dostat z krize. "V každém případě hledáme strategické partnery. Zájemci jsou, na jejich zveřejnění je ale příliš brzy," říká Světlík.
* Kde jsou podle vás hlavní příčiny ekonomických problémů firem patřících do holdingu Vítkovice, mimo jiné Vítkovice Power Engineering?
Celá skupina Vítkovice se dá zjednodušeně rozdělit do čtyř uskupení firem - jsou to teplé procesy, studené procesy, služby a láhve. Každá z těchto skupin má nějaký ekonomický cyklus. My teď máme problém ve studených procesech, tedy v jedné čtvrtině celé skupiny, kde se nám nepodařilo souběhem mnoha okolností vyřešit VPE. Dvě menší dcery, Gearworks a Envi, jsou provázány jednak na VPE, jednak je do kolen dostala nájezdnická kampaň obchodníků s pohledávkami, rozjížděná mediálně a přes insolvence. To nás ohromně poškodilo. Rok a půl jsme se nemohli zbavit insolvence na Vítkovice, a. s. - pro 400 tisíc korun! Pak přišly tlaky na VPE, Mechaniku a Gearworks. Mechanika je mimo insolvenci, soud ji zamítl. Ke Gearworks je teprve nařízeno jednání. VPE chystá reorganizační plán a jeho dcera Envi má povolenou reorganizaci. Zbytek, tedy ty další tři čtvrtiny skupiny, jede a nabírá na tempu.
* Ale čtvrtině firem se moc nedaří VPE doplácí na snížení investiční aktivity našich zákazníků - to je dáno vývojem cen ropy, ale i dovozy čínské oceli za nízké ceny. Navíc se prakticky nic neděje v tuzemské energetice a třeba zrušený tendr na Temelín nás vyřadil ze zahraničních jaderných projektů, na kterých jsme byli předběžně domluveni s účastníky tendru. K tomu se přidaly problémy tureckého investora Adularya - původní privátní investor elektrárny měl potíže s plněním podmínek ČEB a banka kvůli tomu pozastavila profinancování. Nově je investor pod státní správou a my teď budeme s touto správou jednat o tom, jak lze v projektu pokračovat.
První blok jsme dostavěli a zprovoznili, druhý je hotový. Najíždění ale není možné bez dalších dohod o celém projektu. Čili se o tom bude jednat.
* Jak hodláte současné potíže řešit?
Chystáme reorganizaci pro VPE, jednáme s bankami o uvolnění financování na projekty, které jsou na stole a pod smlouvami.
Také budeme tlačit na rychlou obrátku zakázek a peněz s tím, že samozřejmě musíme sáhnout do nákladových položek a produktivity na VPE. Dcery, které máme v karanténě, ale chceme nechat v chodu.
I na ostatní samozřejmě dopadá nedůvěra trhu, ale tu musíme překonat. Uzavíráme nové kontrakty s tradičními zákazníky, jednáme s bankami, aby nám tyto věci profinancovaly a poskytly bankovní záruky.
Potřebujeme zhruba šest a půl miliardy korun, tedy ne 13, ne 11 ani osm, jak se psalo. Máme divestiční program, prodáváme zbytečný majetek i některé zbytné dcery.
Budovy, pozemky. Na těchto prodejích už pár měsíců pracujeme. O některé pozemky má zájem město, další věci jsou atraktivní pro developery.
* Uvažujete za současné situace o prodeji některé z firem z uskupení, případně celého holdingu?
O prodeji celé skupiny jsme nikdy nemluvili. Zvažoval se prodej dvou dcer pod Vítkovice, a. s., konkrétně Hutních montáží a Gearworks. Zatím ale není rozhodnuto, možná se k záměru ještě vrátíme.
V každém případě hledáme strategické partnery.
* Hovoří se o předběžném zájmu KKCG, Martina Ulčáka a dalších…
My se nebráníme tomu, aby některé dcery našly strategického partnera. Já v tom nevidím nic špatného. I proto jdeme cestou reorganizací. Podle nás to dává větší šanci jak věřitelům, tak případnému stratégovi získat fabriku, která pošlape a po uzdravení bude vydělávat.
O autorovi| Vadim Fojtík fojtik@mf.cz