Menu Zavřít

Potřebujeme chytřejší, nikoliv větší regulaci

17. 12. 2008
Autor: Euro.cz

„Finančním trhům je zapotřebí dát chytřejší regulaci."

„Tou přísnější pravidla pro chování bank Basel II rozhodně nejsou,“ říká hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Přísnější pravidla pro chování bank Basel II označil člen bankovní rady ČNB Robert Holman za špatná, protože působí procyklicky. Tedy spíš podporují krizi, pokud do ní už ekonomika padá. Souhlasíte s tím? Není ostatně jakákoliv regulace už ze svého principu procyklická?

Abychom omezili riziko dalších podobných finančních krizí, je opravdu potřeba zamyslet se nad regulací finančních trhů. Ovšem nikoli ve smyslu větší, ale chytřejší regulace. V tomto smyslu je kritika procyklického charakteru pravidel pro chování bank Basel II zcela na místě.

Řada odborníků označuje jako hlavní viníky krize vládní politiku. S trochou nadsázky – nebylo by dobré nasadit chytřejší regulaci vládních politik?

Krize jsou inherentní součástí tržní ekonomiky a představují očistný proces neboli tvořivou destrukci. Cyklické kolísání by měla zmírnit hospodářská politika. Bohužel někdy naopak sama k rozsahu krizí přispívá či zakládá problémy do budoucna.

Vládami – včetně té české – navrhovaná opatření proti krizi jdou přes státní rozpočty a mají za cíl buď pomoci oživit finanční sektor, nebo pobídnout firmy. Nebylo by zapotřebí stimulovat i spotřebitelskou poptávku?

Stimulace rozpočtovou politikou může být dvojího druhu: podporou poptávky nebo pobídkami pro firmy. V našem případě přicházejí problémy v podobě ochlazení vnější poptávky a logickou reakcí by tedy měla být spíše podpora firem ve formě snížení zdanění práce, firemních zisků či zvýšení odpisů.

bitcoin_skoleni

Účinně bojovat s krizí lze přece i jinak než expanzivní rozpočtovou politikou.

Debata o dopadech finanční krize začala pozdě, stejně tak je ve zpoždění reakce hospodářské politiky.

  • Našli jste v článku chybu?