Menu Zavřít

Poučí se někdy investoři?

17. 6. 2003
Autor: Euro.cz

Nadhodnocené akcie nevěští nic dobrého

Při pohledu na Wall Street by se mohlo zdát, že biotechnologie už vyléčily rakovinu, o cukrovce, srdečních chorobách a obezitě ani nemluvě. Index NASDAQ Biotech, který sleduje 75 společností pracujících na léčbě těchto i jiných nemocí, letos stoupl o 44 procent na rozdíl od akciového indexu Standard & Poor's 500, který vzrostl jen o osm procent. Z velké části k tomu došlo v červnu poté, co Genentech a ImClone Systems zveřejnily slibné údaje z klinických testů léků na rakovinu tlustého střeva.
Někteří investoři jsou do biotechnologií blázni. Věří, že znamenají revoluci v medicíně, a chtějí být od začátku u toho. V dlouhodobém časovém horizontu mají možná pravdu. Poslední výsledky rakovinových testů však ještě neznamenají skutečné vítězství nad touto chorobou a rozhodně nevěstí začátek stabilního růstu biotechnologických akcií. Spíše ohlašují další období, kdy budou jejich ceny hodně nadsazené.
Investoři by se měli vrátit nohama na zem. Mnoho malých společností, jejichž hodnota po nejnovějších zprávách prudce vzrostla, má problémy s penězi a zabývá se riskantními podniky, které přinesou ovoce až za několik let. Ani velkým korporacím dobré výsledky testů automaticky nezaručí schválení amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Navíc v případě, že získají povolení k distribuci, musí většinou čelit konkurenci.
To není nic nového, jen dobře známé skutečnosti. V posledních letech vzrostly díky investorům ceny 25 akcií z indexu NASDAQ Biotech řádově o desítky procent. Devatenáct z nich přitom nevykazuje žádné zisky. Tento sektor je velmi citlivý na novinky a akcie často reagují na útržkovité či mylné informace – které se kolem významnějších věcí objevují jako houby po dešti. Jen letos na jaře způsobily falešné zprávy o lécích proti SARS nečekaný růst cen akcií několika biotechnologických firem.
Při pohledu na dnešní mánii se lze jen těžko ubránit nepříjemným vzpomínkám na velké boomy biotechnologií z dřívějška. Například na přelomu let 1999 a 2000 vyšplhaly biotechnologické indexy díky nadšení ze zmapování lidského genomu za pět měsíců o 60 procent. Když investoři zjistili, že cesta od tohoto průlomu k novým lékům bude trvat déle než pár minut - nebo měsíců - následoval ošklivý pád. “Lidé neberou riziko na vědomí, dokud sami nenarazí,” poznamenává analytik CIBC Matthew Gellar.
I nyní se objevují náznaky, že by tyto nadhodnocené akcie mohly investory znovu stát jmění. Mnozí přívrženci biotechnologií tvrdí, že investoři platí za budoucí výdělky, které léky přinesou po naplnění svého potenciálu. I z tohoto pohledu jsou ale ceny akcií dost nadsazené.
Stačí se podívat na ukazatel známý jako PEG. Je to poměr bonity akcie a předpokládaného růstu výnosů v časovém horizontu tří až pěti let. Christopher J. Raymond, analytik společnosti Robert W. Baird & Co., odhaduje, že se PEG v oblasti biotechnologií v posledních pěti letech pohyboval někde mezi 0,8 a 2,8. Akcie mnoha společností včetně Genentechu se nyní pohybují na horní hranici tohoto rozmezí. To znamená, že očekávání jsou tak nadsazená, že je může poslat k zemi sebemenší zklamání. Paul Abel, ředitel investičního fondu Kinetics Medical Fund, začal akcie Genentechu prodávat, jakmile se přiblížily 70 dolarům. Při této ceně se PEG Genentechu rovnal téměř třem, což je astronomická hodnota, zvlášť když uvážíme, že nový Avastin ještě neschválil FDA. Průměrný PEG devíti nejbližších konkurentů Genentechu je 1,7.
Kromě toho není většina společností v tomto sektoru ani zdaleka zisková. Investoři jako obvykle ignorují signály zvýšeného rizika. Některé podniky mají takovou spotřebu kapitálu, že možná nevydrží ani další tři roky. A než se výzkum dostane do dalšího stádia, trvá to často i déle – takže musí získat další peníze.
Na každého vítěze tak ve skutečnosti připadnou stovky poražených, jejichž výzkum nepřinese kýžené výsledky. Wall Street i nadále sází přemrštěné částky na “příští velkou věc”, a akcie biotechnologických společností tak časem nevyhnutelně spadnou z euforických výšin do depresivních hloubek. A taková jízda se většině investorů líbit nebude.

bitcoin_skoleni

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Vladimír Nový, www.LangPal.com

  • Našli jste v článku chybu?