Kimova mladší sestra, jejíž věk je odhadován na 31 let, se do povědomí široké veřejnosti poprvé významněji zapsala zhruba před dvěma a půl roky poté, co se stala vedoucí tváří severokorejské olympijské výpravy na hrách v Pchjongčchangu. Od té chvíle se objevovala v hledáčku televizních kamer, a to nejen těch domácích, čím dál častěji.
Ty ji zprvu vyobrazovaly jako věrnou asistentku svého bratra, jejíž hlavní starostí bylo, aby chystaná mezistátní setkání probíhala podle plánu, vše bylo dokonale připraveno a vůdce se cítil komfortně. Letošek ale, zdá se, mnohé změnil.
„Dříve byla Kim Jo-čong ve státních médiích vnímána jako Kimova sestra, šéfka protokolu nebo jako jeden z členů jeho doprovodného týmu,“ cituje agentura Reuters bývalou analytičku americké rozvědky Rachel Minyoung Leeovou. „Teď ale už Severokorejci dozajista vědí, že má na víc.“
Ostatně, vědí to nejspíš i v samotných Spojených
státech, a to navíc již poměrně dlouho, neboť jak agentura zdůraznila, Kim
Jo-čong je od roku 2017 evidována na seznamu osob pocházejících z KLDR, na
něž byly v minulosti uvaleny sankce. Důvodem prý bylo její zapojení do
činnosti propagandistických agentur zneužívajících základní lidská práva a
razících přísnou cenzuru.
Až nezvykle sarkastická
O rostoucím vlivu Kimovy mladší sestry svědčí rovněž skutečnost,
že během března letošního roku severokorejská státní média zveřejnila její
první oficiální prohlášení. V něm jednatřicetiletá funkcionářka podle listu
The
New York Times ostře zkritizovala prezidenta Jižní Koreje Mun Če-ina za to,
že se jeho úřad o pár dní dříve ohradil vůči raketovému testu uskutečněnému
armádou KLDR.
Už jen samotné vyjádření na adresu svého jižního souseda vzbudilo mezi experty na Severní Koreu poměrně značný rozruch, ještě více z nich se ale pozastavilo nad tím, jakým stylem bylo toto konkrétní stanovisko (a také řada jejích dalších, jak se později ukázalo) koncipováno.
„Kromě ostrých slov a sarkasmu mohou být na rozdíl od jiných prohlášení (ostatních představitelů komunistického režimu) až pronikavě zábavná. Vypadá to, že má daleko větší svobodu v tom si svá vyjádření vytvářet podle sebe, což samozřejmě není nijak překvapivé,“ soudí Leeová.
Příští vůdkyně?
Během posledního týdne Kim Jo-čong svoji nepřátelskou rétoriku vůči Soulu ještě více vyostřila, když nejprve pohrozila Jižní Koreji přerušením komunikačních linek, aby jen o pár dní později tuto výhrůžku převedla do praxe. Mělo se jednat o odvetu za činnost aktivistů, kteří z druhé strany ostře sledované hranice vypouštějí nad demilitarizovanou zónu balóny s letáky, v nichž kritizují severokorejského vůdce Kim Čong-una.
A právě takto velká důvěra, jíž se od svého bratra těší, přesvědčuje západní analytiky v čele s Michaelem Maddenem z výzkumné organizace Stimson Centre o tom, že se jedná o „velice významnou osobu“, které se v rámci komunistického režimu předvídá zářná budoucnost.
Ostatně, když během dubna celý svět spekuloval o tom, že by Kim
Čong-un vzhledem ke své několikatýdenní absenci na veřejnosti mohl být ve velmi
vážném zdravotním stavu, ba dokonce už rovnou po smrti, právě její jméno se v souvislosti
s pozici, kterou zastával, respektive nadále zastává, skloňovalo nejčastěji.
Madden sám tyto dohady mírní, přiznává však, že Kimova sestra se s největší pravděpodobností mezi tamními stranickými pohlaváři rozhodně neztratí.
„Očividně o ní (lidé v KLDR) mají vysoké mínění a věří jí. Nemusí se nutně stát příštím vůdcem, ale třeba nějakým králotvůrcem,“ dodává.