Většina manažerů by se proti prasečí chřipce očkovat nenechala
Nechal(a) byste se očkovat proti prasečí chřipce?
- Ano 28,8 %
- Ne 64 %
- Nevím 7,2 %
Od začátku letošního jara se světem šíří nový druh chřipky. Takzvaná prasečí chřipka, která se poprvé objevila v Mexiku. Počet nakažených virem A(H1N1) roste i v České republice. Dle epidemiologů by měla prasečí chřipka v ČR převládnout nad běžnou sezónní. ČR chce nakoupit milion dávek vakcíny proti prasečí chřipce. Měl by údajně vystačit pro půl milionu lidí. Stát chce očkovat především zdravotníky, chronicky nemocné i lidi důležité pro jeho fungování. Proti nové, prasečí chřipce by se však nenechalo očkovat 64 procent manažerů.
Radikální stanovisko se objevuje v této odpovědi: „Organismus nelze nechat zlenivět a tělo si musí pomoci především samo – pokud to nedokáže, nemá tu dlouhodobě co pohledávat.“ Experimentování se nezamlouvá tomuto respondentovi: „Svého času jsem se nechal očkovat proti normální chřipce, ale pak jsem ji dostal. A měsíc jsem se z ní léčil! Tato vakcína není dostatečně vyzkoušená a něco podobného nehodlám znovu absolvovat. Navíc se necítím být pokusným králíkem.“
Kladný přístup zaujímá následující dotázaný: „Mnoho let se nechávám očkovat proti sezónní chřipce a nemám problém ani s očkováním proti prasečí. Je to nejlepší prevence.“
Opačného názoru je další respondent: „Očkování má velký význam. Ani při rychle mutujících virech a chřipce však není poměr rizika a užitku dostatečným důvodem k očkování.“ Záporná je i tato odpověď. „Nenechávám se očkovat ani proti ,obyčejné‘ chřipce. Riziko při očkování proti novému druhu chřipky mi navíc připadá vyšší než u ,obyčejné‘. Na chřipku vždy umíralo určité procento nakažených, a nikdo z toho nedělal problém. Zjistil už někdo, kolik lidí na světě zemřelo na ,obyčejnou‘ chřipku od chvíle, kdy byl detekován nový ,prasečí‘ virus v Mexiku? To bychom se asi všichni divili! Nechápu, proč to neudělal některý z novinářů popisujících řádění a rizika prasečí chřipky! Na Ukrajině je to prý v poměru zhruba deset ku jedné.“
Kladně odpovídá další manažer: „Nechal. Jen doufejme, že v ČR bude očkování brzy nabídnuto všem jejím obyvatelům – stejně jako například v Německu.“
Záporná je tato odpověď: „Nepodceňuji sice riziko nákazy, ale očkování nijak významně nezaručuje imunitu. Tedy aspoň dle mne. Snažím se dodržovat pravidla hygieny a vyhýbám se prskajícím davům.“ Skepticky se vyjadřuje tento respondent: „Kauzu prasečí chřipky považuji za nafouknutou bublinu a nevidím důvod, proč se přidávat k šílení dirigovanému farmaceutickými firmami.“
Kladně ani záporně nedokáže odpovědět další respondent: „To opravdu nevím. Očkování proti normální chřipce jsem zamítl, protože reakce mnoha očkovaných byla dramatická. Kdyby však vypukla opravdová epidemie, asi bych se očkovat nechal.“
Jednoznačně záporná je následující odpověď: „Nenechal. Jednak mám od dětství strach z očkování a jednak švédské statistiky ukazují, že počet zemřelých na prasečí chřipku po očkování proti ní je dvojnásobný oproti těm, kteří se jí nakazí bez očkování.“
Pohoršení zaznívá v této kladné odpovědi: „Je to naprosto postavené na hlavu. Neuvěřitelná přezaměstnanost ve státní správě. Neuvěřitelný amatérismus neschopných úředníků. Nezkrotitelný růst počtu lidí živených z daní těch, kdo pracují a tvoří hodnoty. Tito trubci navíc nejsou bez žihadel. Aby neutrpěla jejich psychika nadřazenosti, jsou pilní a neustále vymýšlejí nové překážky těm, kteří chtějí něco dělat. Teď si dokonce uzurpují právo na přednostní ochranu před epidemií – na očkovací látky nakupované z daní poplatníků. Apokalypsa.
Napadá mě alegorie k dané situaci. Zápecníci v týlu se nacpávají nedostatkovým proviantem a pro bojovníky v první linii, v zákopech, nezbyde nic. A navíc na ně dělají zápecníci dlouhý nos při rozkazu k útoku. Je na čase, aby bojovníci z první linie obrátili směr útoku – na vlastní týl.“
Záporný postoj zaujímá poslední dotázaný: „Očkovat bych se nenechal, protože v tom nevidím žádný smysl. Prasečí chřipka není ,horší‘ než kterákoli jiná. Nemá horší průběh ani následky. Je to pouze jedna z chřipek – podobně jako nedávno značně medializovaná ptačí. Na chřipku bez ohledu na její druh umírá ročně mnoho lidí. To však nesouvisí s chřipkou samotnou, ale se zdravotním stavem a kondicí lidí. Pokud by chtěl být ten, kdo se nechá očkovat, důsledný, musel by tuto proceduru podstoupit vůči všem druhům chřipky. A nechtěl bych vidět, co by to s ním udělalo.“
Odpovídalo 153 manažerů