Ministr školství Robert Plaga (ANO) senátorům řekl, že změna nezpochybňuje význam matematiky a logického myšlení. Podle ministra je ale třeba systémová proměna výuky matematiky. Novelu podpořil i předseda senátního školského výboru Jiří Drahoš (za STAN), podle něhož povinná maturita neznamená lepší znalost matematiky. "Pokud budeme studenty nutit, aby se našprtali, v žádném případě v nich nepodnítíme zájem o matematiku," dodal.
Za zachování matematiky jako povinného maturitního předmětu nejusilovněji bojoval senátor Michael Canov (SLK). Podle něj je matematika "věda všech věd". Zrušením povinné maturity z matematiky se podle něj problém její výuky nevyřeší, jen se popře. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) matematika učí kritickému myšlení. "Matematika je gymnastika mozku," dodal. Novelu nakonec podpořilo 50 ze 74 přítomných senátorů.
Matematiku si loni na jaře vybrala zhruba pětina maturantů, ale 15,5 procenta z nich neuspělo. Bylo to o 6,3 procentního bodu méně než předloni. V předešlých letech neúspěšnost v matematice stoupala. Letos didaktický test z matematiky u maturit nezvládlo 17,5 procenta studentů. Cermat to zdůvodnil tím, že z matematiky chtělo maturovat více studentů než loni.
Novela počítá také s tím, že společnost Cermat bude muset po maturitách zveřejnit zadání jejich společné části a rovněž správná řešení zadaných úloh. Stejnou povinnost má mít Cermat i v případě přijímacích zkoušek na střední školy. Školy budou mít po zásahu Sněmovny právo zakázat žákům používání mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení.