Menu Zavřít

Povodeň nemusí znamenat ztrátu údajů

2. 9. 2002
Autor: Euro.cz

Zkušenosti z Polska zprostředkovala majitelům osobních počítačů i katovická firma pracující v oboru data recovery, která dokonce zákazníkům z ČR s počítači poškozenými záplavami nabízí určité slevy za své služby. "Pravděpodobnost obnovy informací z nosičů zalitých vodou dosahuje 99 %.

Nezbytnou podmínkou pro obnovení údajů ztracených během povodně je vhodný způsob uchovávání a přepravy zalitého nosiče,“ říká Marcin Musil, ředitel specializované firmy. Upozorňuje na několik základních principů, jejichž dodržováním zvyšuje šanci vyhnout se ztrátě strategických údajů v případě styku nosiče s vodou. Stykem datového nosiče s vodou se uživatelé počítačů dostávají do kritické situace, kdy jsou zvlášť ohroženi možností ztráty údajů. V tomto případě je optimálním řešením pomoc odborné firmy, která má laboratoř na znovuobnovování údajů. A však problémem se stává poměrně nízký počet pracovišť tohoto druhu v Evropě. Marcin Musil tvrdí, že kromě polské dílny data recovery v Katovicích, nabízejí služby znovuobnovování údajů už pouze laboratoře v Německu a Velké Británii. „Vím určitě, že v České republice není žádná data recovery laboratoř, která by nabízela světovou kvalitu služeb s nejnovější technologií a know-how jako špičkové evropské firmy.“

bitcoin_skoleni

Polské zkušenosti a doporučení

U nosičů údajů je třeba vyvarovat se otřesů. V případě pevných disků se doporučuje nesnímat jejich kryty. Zalitý nosič se nesmí vysušovat, případně nesmíme dopustit, aby došlo k jeho samovolnému vyschnutí. Sušení tohoto prvku může způsobit nenávratnou ztrátu informací na něm zapsaných. Mokrý nosič je třeba ovinout vlhkým ručníkem, uložit do antielektrostatického pytle a neprodleně dopravit, kupř. kurýrní poštou, nejbližší laboratoři data recovery. Znečištěný nosič vyžaduje okamžité důkladné očištění za sterilních podmínek. Nedůkladné očištění, umožnění samovolného vyschnutí nebo spuštění dříve zalitého nosiče, může vést k nenávratné ztrátě údajů. Pravděpodobnost ztráty informací stoupá v případě styku nosiče se slanou nebo silně znečištěnou vodou. Pro zvýšení šance na obnovu údajů je třeba nosič ponořit do destilované vody, pak jej ovinout vlhkým ručníkem, uložit do antielektrostatického pytle a dodat laboratoři specializované na obnovu údajů. V případě zalití nosiče by se neměl používat software na nezávislé obnovení údajů.

  • Našli jste v článku chybu?