Světovou jedničku na trhu se sportovním oblečením vede už deset let Mark Parker. Nike za tu dobu více než zdvojnásobila roční zisk. A akcionáři se za to Parkerovi náležitě odvděčili. Zvýšili mu odměny na trojnásobek.
Mark Parker je člověkem na svém místě. Během uplynulé dekády zisk Nike více než zdvojnásobil na 32 miliard dolarů (785 miliard korun).
Od července letošního roku se Parker navíc stal předsedou představenstva společnosti. K nové funkci patří i výrazně vylepšené platové podmínky. Hlavně díky většímu nároku na výnosy z akcií dostane za uplynulý rok odměny v celkové výši 47,6 milionu dolarů (1,17 miliard korun). V předchozím roce si vydělal 16,8 milionu dolarů.
Parkerovi by výrazně zvýšený plat měl běžet až od následujícího fiskálního roku. Nike však ocenilo jeho výkonnost a plat předsedy mu garantovalo už rok předtím, než do funkce vůbec nastoupil. Svůj úmysl odstoupit totiž už dlouho dopředu vyhlásil Phil Knight, dosavadní předseda a spoluzakladatel firmy. Za svého nástupce si vybral právě Parkera, kterého před deseti lety dosadil do ředitelského křesla.
Šedesátiletý zkušený manažer ale u Nike pracuje mnohem déle. V roce 1979 začínal jako návrhář sportovní obuvi a během následujících let v hierarchii společnost pomalu stoupal. V roce 1998 se stal viceprezidentem společnosti, když měl na starosti globální trh s obuví. Zájem na rozšíření značky do co největšího počtu zemí světa mu zůstal i po nástupu do funkce výkonného ředitele. Právě to se, společně se zvýšeným zaměřením na ženské oblečení, podle odborníků podepsalo pod zdvojnásobení prodejů, ke kterému došlo za Parkerovy vlády.
Za možnost oblékat Barcelonu zaplatí Nike 4 miliardy ročně Rekordní smlouva. Nike vyplatí Barceloně ročně až 4 miliardy |
Na trhu s ženským sportovním oblečením a obuví vidí Parker ještě prostor pro další růst. Právě přes tento segment hodlá naplnit svůj smělý plán, podle kterého by prodeje Nike měly do roku 2020 dosáhnout hranice 50 miliard dolarů.
Investoři jsou ale přes Parkerův příslib ostražití. Ani Nike totiž jen nezáří. V posledním roce se akcie společnosti po sedmi letech růstu dokonce propadly o 8,6 procent a výnosy nenaplnily očekávání. Přesto je Parker pro hodnotu Nike požehnáním - když se ujímal vlády, cena akcií se pohybovala kolem 10 dolarů.
Vývoj akcií Nike za posledních pět let.
Parker, kterého magazín Fortune zvolil nejvýraznější osobou byznysu roku 2015, ale bere svůj slib jako závazek i výzvu. Zároveň se nezdá, že by jej zvýšená pracovní náplň a odpovědnost zatěžovala. Spíše naopak. Od ledna letošního roku totiž působí i v představenstvu Walt Disney.
Dále čtěte:
Fotbalisty Chelsea bude oblékat Nike, zaplatí dvakrát víc než Adidas
Dravá Wanda rozšiřuje portfolio. Plní tím velký čínský fotbalový plán