Menu Zavřít

Powerfrauen přebírají moc

10. 9. 2002
Autor: Euro.cz

Na nejvyšší posty zasedly v několika velkých firmách dámy

Před několika lety se Liz Mohnová účastnila klíčových zasedání Bertelsmannu společně se svým manželem Reinhardem Mohnem, patriarchou rodiny, která drží tuto mediální firmu pevně v rukou. „Občas sedávala u stolu, ale nikdy nic nekomentovala,” vzpomíná člověk, který v Bertelsmannu působí již léta. „Mluvit začala až teď,” dodává sarkasticky.
A vskutku. Právě Liz Mohnová sdělila v červenci generálnímu řediteli Thomasi Middelhoffovi, že ztratil důvěru Mohnovy rodiny. Krátce nato odstoupil z funkce. Z rozsáhlých personálních změn, které následovaly, vyšla Mohnová jako předsedkyně představenstva Bertelsmann Verwaltungsgesellschaft (BVG), která ovládá přes 75 procent bedlivě střežených akcií Bertelsmannu. Jedenašedesátiletá Mohnová, která původně pracovala ve společnosti jako sekretářka a údajně padla Reinhardu Mohnovi do oka na firemním večírku, je dnes zřejmě nejmocnější osobou firmy, které patří například skupina RTL či vydavatelství Random House.
Pro ženy, jako je Mohnová, se v Německu ujalo napůl německé, napůl anglické označení Powerfrauen, „mocné ženy”. V zemi, kde je žen ve vrcholovém managementu stále jako šafránu a kde je sňatek leckdy jedinou cestou, jak se žena může dostat do vedení firmy, o sobě Mohnová a další Powerfrauen pozvolna dávají vědět. Zvlášť ve světě médií. Také společnost Axel Springer, vydávající nejčtenější německé noviny Bild, dnes ovládá žena - Friede Springerová, vdova po zakladateli. Ke značnému znepokojení manažerů se tyto dámy nijak nemají k odchodu.
Mocné manželky se ocitly v ohnisku několika nejzuřivějších firemních bitev v Německu. Mohnová se snaží upevnit pozici své rodiny, která ovládá Bertelsmann, a zvrátit plán vstupu na burzu. Friede Springerová vede boj o budoucnost springerovského impéria s bývalým mediálním magnátem Leo Kirchem. V konečném důsledku by se šedesátiletá Springerová mohla stát jedním z vlastníků většiny pozůstatků někdejšího Kirchova televizního a filmového impéria. „Leckdo bude tvrdit, že Mohnová i Springerová získaly postavení jen díky tomu, že se dobře vdaly, ale já si myslím, že svou novou roli zvládly obdivuhodně,” poznamenává Christiane zu Salmová, generální ředitelka mnichovského interaktivního TV kanálu Neun Live. „Předvedly, co ženy dokážou.”
Tyto dvě ženy však nejsou první, které se z věrné životní družky změnily v Powerfrau. Když v roce 1982 zemřel průmyslník Herbert Quandt, ovládla automobilku BMW, v níž drží rodina 46,6 procenta akcií, nenápadně, ale pevně jeho třetí manželka Johanna. Dnes hájí rodinné zájmy v dozorčí radě BMW její děti Stefan Quandt a Susanne Klattenová.
Dalším příkladem je kněžna Gloria von Thurn und Taxis, dvaačtyřicetiletá bývalá servírka, která překvapila německý finanční svět, když se jí po smrti manžela v roce 1990 podařilo obnovit ziskovost rodinných statků. Doslova tehdy prodala část rodinného stříbra, pivovar i další majetek, aby mohla zaplatit 390 milionů dolarů, které dlužila na daních. Pak se zaměřila na lesnictví a využila potenciálu rozsáhlých rodinných nemovitostí. Hodnota kdysi zadluženého impéria, které zdědil její syn Albert, ale jež kněžna stále spravuje, se dnes odhaduje na 1,4 miliardy dolarů.
Mocné ženy však mají největší vliv v médiích. Mohnová i Springerová byly o desítky let mladší než jejich partneři a nastoupily na místo původních manželek. Když se Liz s Reinhardem Mohnem v roce 1982 brali, měli už spolu tři děti. Friede, která se seznámila se Springerem jako pečovatelka jednoho z jeho dětí, se stala jeho pátou ženou (Springer zemřel v roce 1985). Friede Springerová k sobě nepoutá pozornost, zato pilně pracuje v berlínské kanceláři, která kdysi patřila jejímu manželovi a kterou nechává v původní podobě - zůstal tu i Kokoschkův obraz a čerstvé květiny na pracovním stole. Friede vlastní o něco více než 50 procent akcií a přijímá strategická rozhodnutí. Podle zasvěcených zdrojů například sama vybrala Mathiase Döpfnera na post generálního ředitele.
Otázkou je, zda bude vliv Mohnové a Springerové firmám ku prospěchu. Někteří mediální analytici (ne však analytičky) vyjadřují obavy, že se budou soustředit na zachování rodinného dědictví a nebudou se pouštět do riskantních kroků nutných k expanzi. Podle slov jednoho z nich jsou „obě konzervativní a opatrnické”. Jiní však poznamenávají, že Mohnová i Springerová jsou dostatečně zkušené, aby nechaly většinu rozhodování vrcholovému managementu. „Bude-li generální ředitel chtít riskovat, Mohnová se proti němu nepostaví,” říká Helmut Thoma, bývalý manažer v Bertelsmannu, který nyní působí jako mediální poradce ve vládě Severního Porýní-Vestfálska. Springerová se letos dostala kvůli problematickému vztahu vůči Kirchovi na titulní stránky novin. Začátkem roku přispěla ke krachu KirchMedia, když požádala o splacení dluhu ve výši 744 milionů dolarů. Leo Kirch ale dosud vlastní čtyřicet procent společnosti Axel Springer a pokouší se je prodat konkurenci.
Friede s protiútokem nečekala. Společně s Deutsche Bank, dalším Kirchovým věřitelem, se ho snaží donutit, aby na burze prodal svůj podíl, a ukončil tak rivalitu mezi akcionáři. Navíc se jí po celou dobu daří zachovávat chladnou tvář. Nijak nereagovala, ani když se ji Kirch pokoušel vyprovokovat na červnové valné hromadě, kdy se posadil vedle ní a dlouhou dobu ji držel za ruku.
Nejvíc se ale mluví o Mohnové. Při zpětném pohledu je zřejmé, že si svou pozici budovala řadu let. Mohnová má v ústředí Bertelsmannu v německém Güterslohu nepřehlédnutelnou kancelář s armádou sekretářek. Na letošní berlínské konferenci pořádané pod záštitou Bertelsmannovy nadace, která vlastní ve firmě většinový podíl, se věnovala pozvaným hostům, mezi nimiž nechyběl kancléř Gerhard Schröder či generální ředitel AOL Time Warner Stephen M. Case. Klasický obrázek ženy-pečovatelky. Když však výrazně přispěla k Middelhoffově odstoupení z nejvyššího postu společnosti, vyšel najevo její skutečný vliv. A rozhodně bude mít i velké slovo při výběru jeho stálého nástupce. Očekává se, že Gunter Thielen, který se kvůli nové funkci rozhodl prozatím neslavit odchod do penze, bude Bertelsmann vést jen několik let.
Muži v Německu zatím zřejmě nevědí, co si mají o Powerfrauen myslet. Když Gerhard Schröder nesouhlasil s tím, co o něm Bild píše, jeho žena Doris se obrátila se stížností přímo na Friede. Nebyl v tom zřejmě úmysl, ale jako by tím říkala: žena by měla promluvit se ženou.
V minulosti získávaly německé vdovy obvykle finanční obnosy, ne však vliv. Jednou z nich je Chantal Grundigová. V 70. letech učila francouzštinu v rodině Maxe Grundiga, který vlastnil společnost vyrábějící elektroniku. Později otěhotněla a provdala se za něj. Před svou smrtí v roce 1989 zorganizoval Max Grundig prodej firmy. Tím zajistil Chantal odhadem 680 milionů dolarů, ale jen malý vliv na její chod.
Možná to byla chyba. Chantal Grundigová nemohla být horší manažerka než muži, pod jejichž taktovkou to jde s firmou od desíti k pěti. Teď však mají mocné manželky příležitost. A v zasedačkách německých firem se může leccos změnit.

KDO JE KDO

Friede Springerová

VĚK 60
CESTA VZHŮRU: V roce 1978 se stala pátou manželkou vydavatele Axela Springera. Po jeho smrti v roce 1985 celou společnost převzala.
CÍL: Zbavit se problémového akcionáře Leo Kircha a získat to nejlepší z jeho hroutícího se impéria.

Liz Mohnová

VĚK 61
CESTA VZHŮRU: V roce 1982 se vdala za Reinharda Mohna, hlavního akcionáře společnosti Bertelsmann. Měla rozhodující vliv na rezignaci Thomase Middelhoffa z funkce generálního ředitele Bertelsmannu (červenec 2002). Odmítá vstup společnosti na burzu.
CÍL: Zajistit, aby si její děti uchovaly v Bertelsmannu vliv.

Gloria von Thurn und Taxis

VĚK 42
CESTA VZHŮRU: Sňatek s knížetem Johannesem, který zemřel v roce 1990.
CÍL: Dále zvýšit hodnotu dědictví syna Alberta (v současnosti odhadována na 1,4 miliardy dolarů).

bitcoin_skoleni

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Kamila Novotná

  • Našli jste v článku chybu?