Je to úspěch, který by neměl zapadnout. Na trhu Start pražské burzy uspěly další dvě společnosti s emisí akcií v řádu stovek milionů korun. Celkem tak jejich počet vzrostl na čtyři. Přitom ještě není konec roku a letošní skóre může být vyšší.
Pozoruhodná je i skladba titulů, které si letos prostřednictvím Startu došly pro peníze. V první vlně to byl výrobce strun do 3D tiskáren Filamentum a obuvnická firma Prabos plus, v druhé výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV a developer UDI CEE, který se chce mimo jiné pustit do realitních projektů v Bělehradě. Konečně můžeme mít pocit, že žijeme ve fungující tržní ekonomice, k níž živý burzovní trh neodmyslitelně patří.
Dosud byla Burza cenných papírů Praha tak trochu exotem. Během 90. let ji zaplavily tisíce společností, jež prošly kuponovou privatizací. Většina titulů následně z trhu zmizela v důsledku bankrotů, tunelování a také vytěsňování menšinových akcionářů.
Jaké startupy lákají investory?
Startupovým hitem jsou kryptoměny
Ani v minulém desetiletí to nebyla žádná sláva. Na burzu někdy přicházely nové tituly účelově. Stávající vlastníci totiž chtěli část svých akcií prodat za cenu, kterou byli v atmosféře ekonomického boomu ochotni zaplatit drobnější investoři a fondy, ale nikoliv opatrnější a lépe informovaní strategičtí investoři. Tyto podniky po pár letech často spadly do bankrotu a investorům zůstaly na účtu bezcenné akcie. Viz případ těžební skupiny NWR, developera ECM nebo technologické firmy KIT Digital.
Jiné primární emise akcií naštěstí dopadly lépe, v poslední době třeba Moneta Money Bank či Avast. Ale stále šlo o prodeje stávajících akcií, nikoli ty správné učebnicové případy, kdy majitelé středně velkého podniku spustí veřejný úpis akcií, aby mohli financovat firemní expanzi. Až teď můžeme zvolat: hurá, konečně máme burzu, jak se sluší a patří!
Čtěte také: