Menu Zavřít

Pozdravy z Krymu

19. 11. 2018
Autor: Euro.cz

O budoucnosti české vlády rozhodne rozpolcená ČSSD. Nejlepší karty opět drží prezident Zeman, který může po Babišově pádu ho znovu jmenovat premiérem

Jde o největší problém, kterému musel Andrej Babiš čelit nejen ve funkci premiéra, ale v celé své dosavadní politické kariéře. Podezření, že se předseda vlády a šéf hnutí ANO podílel na ukrývání svého syna Andreje na Krymu, je tak závažné, že sjednotilo jinak roztříštěnou opozici. Kauza může skončit pádem vlády i předčasnými volbami příští rok v květnu. Nebo se také nic nezmění a Babišova vláda chystané hlasování o nedůvěře ustojí.

O osudu současného kabinetu se bude hlasovat zřejmě tento pátek. Klíč k budoucímu vývoji země drží hlavně komunisté, kteří si vzali čas na rozmyšlenou do úterý. Nic však nenasvědčovalo tomu, že by vládu potopili. Předseda strany Vojtěch Filip se velmi kriticky vyjádřil na adresu novinářů televize Seznam, kteří celou kauzu otevřeli, a několikrát se Babiše emotivně zastal.

„Novináři si nemohou přisvojit, že našli vyšetřovaného, protože policie jeho pobyt znala, jen neměla souhlas lékaře k jeho výslechu“ vyjádřil se Filip.

Socialistické dilema

O budoucnosti vlády rozhodnou kromě komunistů také skomírající sociální demokraté. Ti ohlásí svůj verdikt až těsně před hlasováním o nedůvěře, patrně ve středu či ve čtvrtek. Klub ČSSD je rozdělený přibližně na půl, stejně jako před hlasováním o důvěře vládě před několika měsíci, kdy zhruba polovina sociálnědemokratických poslanců váhala, zda do vlády s Andrejem Babišem vstoupit. Nakonec se tehdy hlasování zdržel pouze exministr vnitra Milan Chovanec. Je velice pravděpodobné, že on vládu nepodpoří ani tentokrát. Na přímý dotaz týdeníku Euro minulý čtvrtek sice odmítl odpovědět, ale podle několika zdrojů z poslaneckého klubu ČSSD lze očekávat, že bude buď přímo hlasovat proti vládě, nebo se hlasování alespoň zdrží.

Podobných „disidentů“ by mohlo být v sociální demokracii více. S vládou se příliš neztotožňuje ani bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek či někdejší sobotkovci exministryně školství Kateřina Valachová či jihomoravský poslanec Roman Sklenák. Bývalý brněnský hejtman Roman Onderka, bývalý starosta Písku Ondřej Veselý či místopředseda strany Jaroslav Foldyna navíc společně s Milanem Chovancem už v červnu avizovali, že nebudou vždy hlasovat společně s vládou, pokud budou mít na danou věc jiný názor.

Takže tu máme zhruba sedm sociálnědemokratických poslanců, u nichž rozhodně nelze s jistotou říci, jak se ve čtvrtek zachovají.

Pro nedůvěru vládě Andreje Babiše by to ale ani tak nestačilo.

Je třeba sehnat celkem 101 hlasů, opozice dá dohromady jen 92, ačkoli v přepočtu na voličské hlasy reprezentuje více než 2,5 milionu voličů. Zatímco koalice zastupuje jen necelých 2,3 milionu lidí.

Na hranici volitelnosti

Sociální demokracie zároveň není v úplně jednoduché pozici. Jakákoliv politická nestabilita jí může fatálně uškodit. Už teď se ČSSD pohybuje na hranici volitelnosti do Poslanecké sněmovny, a pokud by situace dospěla například k předčasným volbám, mohla by zmizet ze sněmovní politiky. Ve hře je tedy tolerance jednobarevné Babišovy vlády, pokud by Andrej Babiš nevyslyšel požadavky sociálních demokratů na svou rezignaci. Případná tolerance je tedy jedno z řešení, jak si ČSSD může zachovat tvář a zároveň i vliv na exekutivu. Tato varianta se podle informací týdeníku Euro v sociálnědemokratických kuloárech vážně zvažuje.

Zároveň je tu však nebezpečí, že prezident Miloš Zeman při pádu Babiše ho jmenuje premiérem znovu, nebo ustaví svou vlastní úřednickou vládu, což už se jednou v roce 2013 stalo. Prezident znovu drží ty nejlepší karty v této zamotané partii a politické dohody ze sněmovny nemá důvod respektovat. Přesto pokud by došlo k výměně premiéra a Zeman by respektoval vůli hnutí ANO, tím nejpřirozenějším Babišovým nástupcem je dlouhodobě ministr životního prostředí Richard Brabec.

Na místo ČSSD ve vládě se ale s velkou chutí tlačí SPD Tomia Okamury. A to přesto, že tato strana původně demonstrovala jednotu s opozicí, a její poslanci dokonce podepsali návrh na vyslovení nedůvěry.

„Babiš ale SPD využívá jen jako vydírací prostředek právě vůči ČSSD,“ řekl týdeníku Euro jeden ze sociálnědemokratických poslanců. Sbohem, Dito. Kdo je Dita?

Jednu politickou kariéru už kauza každopádně ukončila. A sice angažmá psychiatricky Dity Protopopové v zastupitelstvu Prahy 8, kam se dostala z první pozice kandidátky hnutí ANO. Oficiálně ji sice do této funkce zvolilo oblastní sdružení hnutí, ale téměř nikdo ji tam nezná. V minulém volebním období nebyla členkou ani zastupitelkou za ANO, objevila se až před říjnovými komunálními volbami.

„Vůbec ji neznám, nevím, kdy k nám přišla. Poznala jsem ji až nedávno“ sdělila dosavadní zastupitelka za hnutí ANO v Praze 8 Margareta Johnová.

Protopopová se rozhodla na svůj mandát v zastupitelstvu rezignovat právě po zveřejnění své role v kauze Andreje Babiše juniora. Nadále však pracuje na ministerstvu zdravotnictví v pozici odborné gestorky projektu reformy péče o duševní zdraví. V rámci této reformy se přitom počítá s postupným rozprodejem miliardového majetku včetně budov současných psychiatrických léčeben. Na ministerstvo Protopopová nastoupila už v únoru 2016, tedy zhruba půl roku poté, co se seznámila s Andrejem Babišem a jeho synem, kterého ošetřovala.

Celá kauza má také závažný zahraničněpolitický aspekt. Úprk Andreje Babiše juniora na Krym a později do východoukrajinského průmyslového města Krivoj Rog vyvolává mnoho nebezpečných otázek. Je nepravděpodobné, že by se přítomnost cizince ze členského státu Evropské unie a NATO na Krymu obešla bez zájmu a dozoru ruské tajné služby FSB. Zvlášť když Andrej Babiš junior a Petr Protopopov strávili na Krymu několik měsíců. V době, kdy ruská strana tlačí na českou vládu, aby zakázku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany získal ruský gigant Rosatom, jde o zbytečný hazard se zahraničněpolitickými zájmy Česka.

Nehledě na to, že se Andrej Babiš junior mohl snadno stát na Krymu nebo na východě Ukrajiny obětí komerčního únosu. I proto má jeho otec s celou svou rodinou ochranku. Nepřetržitě a bez výjimek. 0

15 otázek, které čekají na odpověď

Premiér Andrej Babiš, Agrofert, policisté, dozorující státní zástupce i manželé Protopopovi dluží české veřejnosti v této důležité politické kauze mnoho odpovědí. Týdeník Euro vybral ty nejzávažnější otázky, jejichž zodpovězení může vyřešit i celý případ údajného dotačního podvodu na Čapím hnízdě. Je možné, i když málo pravděpodobné, že po páteční uzávěrce tohoto vydání byly některé zodpovězeny, a je možné, a dosti pravděpodobné, že vyvstaly mnohé další. 1. Proč Andrej Babiš pověřil pečováním o svého syna zrovna ruského řidiče donáškové služby Agrofertu Petra Protopopova, a nikoli profesionální pečovatele? 2. Proč Agrofert stále zaměstnává Petra Protopopova, když se ho Andrej Babiš junior k smrti bojí? Zvlášť když Andrej Babiš starší, do jehož svěřenského fondu Agrofert patří, uvedl, že by za své děti položil i život. 3. Proč Petr Protopopov odvezl Andreje Babiše juniora zrovna na Krym?

4. Proč Petr Protopopov nechal Andreje Babiše juniora několik týdnů bez dozoru na Krymu a na východní Ukrajině, když ho měl mít dennodenně na starost? 5. Proč Andrej Babiš junior kontaktoval z Krymu policii, a ne svého otce? 6. Proč Andrej Babiš chtěl, aby jeho syn zmizel z České republiky? 7. Kdo je tajemná přítelkyně Andreje Babiše juniora z východoukrajinského města Krivoj Rog, s níž ho seznámil na Krymu Petr Protopopov? 8. Proč Petr Protopopov nebyl schopen celý příběh s výletem na Krym zodpovědět reportérům TV Seznam již při první žádosti o rozhovor a tvrdil, že nikdy na Krymu nebyl? 9. Proč Andrej Babiš junior nebyl seznámen s lékařskou zprávou Dity Protopopové, podle které není schopen se účastnit trestního řízení? 10. Z jakého důvodu se Dita Protopopová stala lídryní hnutí ANO v Praze 8, když se ani nepodílela na kampani?

11. Proč dosud nebyl Andrej Babiš junior vyslechnut prostřednictvím švýcarských orgánů, když česká policie o jeho pobytu ví už „několik týdnů či měsíců“? Proč nebyl švýcarskými orgány ani prozkoumán jeho zdravotní stav? 12. Proč nebylo Andreje Babiše juniora možné vyslechnout, když se zdržoval na Slovensku a jiná složka policie s ním byla v kontaktu? 13. Proč se policie spoléhala na pouhou fotografii s denním tiskem a „únos“ Andreje Babiše juniora dále neprověřovala, ani k tomu samotného Andreje Babiše juniora nevyslechla? 14. Proč státní zástupce nenavrhl pro Andreje Babiše juniora útěkovou vazbu, když obviněný odcestoval na Krym? 15. Proč státní zástupce nenavrhl pro Andreje Babiše staršího koluzní vazbu, když zaměstnanec Agrofertu a Babišova stranická podřízená mohli ovlivňovat jeho syna jako případného klíčového svědka celého případu? • JN Už teď se ČSSD pohybuje na hranici volitelnosti do Poslanecké sněmovny, a pokud by situace dospěla například k předčasným volbám, mohla by zmizet ze sněmovní politiky. Je nepravděpodobné, že by se přítomnost cizince ze členského státu EU a NATO na Krymu obešla bez zájmu a dozoru ruské tajné služby.

bitcoin_skoleni

O autorovi| jan novotný novotnyj@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?