Menu Zavřít

Poziční boj

6. 1. 2005
Autor: Euro.cz

Milada Emmerová předloží svůj program vládě již do konce ledna

Nasazování mladých, nadějných členů vlády na řešení zapeklitých problémů českého zdravotnictví se stává pěknou tradicí. V minulém kabinetu pověřil Vladimír Špidla tímto úkolem Bohuslava Sobotku a hned bylo každému jasné, že pod ministryní Marií Součkovou praská větev. Hlavním výsledkem Sobotkovy kurately bylo, že pozval do Prahy experty Světové banky. Ti dospěli k závěru, že české zdravotnictví by mělo být do budoucna založeno na samoregulace schopném veřejném zdravotním pojištění, spravovaném veřejnoprávními zdravotními pojišťovnami. Přičemž by bylo žádoucí snížit finanční zatížení systému veřejného pojištění a vytvořit trh pro soukromě financované služby. Bylo dohodnuto, že názory zahraničních expertů – o žádný recept na další postup nešlo – budou využity při rozpracování české zdravotnické reformy. K tomu ale nedošlo, protože padla vláda.

Činorodý místopředseda.

V Grossově kabinetu si o podobně nevděčnou úlohu řekl Martin Jahn, když vytkl návrhu zdravotnické koncepce Milady Emmerové, že neřeší otázky finanční stability systému. Opět se rozezněly tamtamy zvěstující brzký odchod ministryně zdravotnictví z funkce. Může být. Ale nejpravděpodobnější je, že by s tím „sekla“ sama. Během svátků byla údajně velmi rozladěná jak svými profesionálními oponenty a politickými kolegy, tak situací uvnitř ČSSD. Ale kdo by o tuto funkci stál? Ledaže by se zdravotnictví začlenilo do náplně práce výkonného Martina Jahna.

Druhá fáze.

K zahájení plodné spolupráce při dolaďování koncepce rozvoje českého zdravotnictví se vicepremiér sešel s Miladou Emmerovou 28. prosince na ministerstvu zdravotnictví. Martin Jahn přinesl materiál nazvaný Poziční dokument konsolidace a stabilizace zdravotnictví ČR na období 2005-2006. Už samotný název posunul konflikt Jahn versus Emmerová do další roviny. Vicepremiér nedodal připomínky ke koncepci ministerstva zdravotnictvím ale koncepci vlastní.
Na rozdíl od obsáhlé ministerské koncepce se Jahnův materiál dobře čte. Má jen pět a půl strany a je věcný. Martin Jahn si myslí, že by dokázal vytvořit bilanční rovnováhu mezi příjmy a výdaji ve zdravotnictví během roku 2006. Chce k těmto otázkám iniciovat „jednání politických lídrů z celého politického spektra na nejvyšší úrovni“. Projekt změn by zadal profesionálním projektovým manažerům a projektové kanceláři.

MM25_AI

DRG žije.

Vicepremiér navrhuje definovat minimální úroveň stoprocentně hrazené zdravotní péče a standardy výkonů této péče (termín první pololetí 2005!). Dále stanovit minimální síť poskytovatelů a spustit spoluúčast pojištěnců za specifické zdravotní výkony. Zajistit smluvní volnost zdravotních pojišťoven a vytvořit prostor pro vznik reálně soukromého segmentu poskytovatelů zdravotní péče. Omezit souběhy lékařských praxí.
Měla by být zavedena pravidla porovnávání cen u nových léčiv, upravena cenová regulace léčiv a umožněno provozování internetového lékárnictví. Dále Martin Jahn chce větší transparentnost procesu kategorizace, zavedení sběru dat a vyhodnocení přínosů nových technologií, zrušení úhrad u volně prodejných léčiv, plošné snížení cen u anatomicko-terapeutických skupin léčiv. Vicepremiérův poziční dokument počítá a administrativním poplatkem 50 až 80 korun za návštěvu ambulantního specialisty při neakutním vyšetření a s poplatkem 20 až 50 korun za vystavení receptu na lék. Urychleně by měly být zavedeny diagnostické skupiny (DRG), a to v letošním druhém pololetí nebo v prvním pololetí 2006.
Dalšími Jahnovým návrhem je zpřístupnit vyúčtování zdravotní péče občanům například prostřednictvím internetu, propojení správy a informačního řízení zdravotního a nemocenského pojištění pod gescí zdravotních pojišťoven, vyhodnocení investičních projektů na úrovni státu, zpracování výhledu příjmů ze zdravotního pojištění na období 2005 až 2010, zrušení úhrady lázní a sanatorií ze zdravotního pojištění, vznik orgánu dohledu nad zdravotními pojišťovnami. Podstatná část úkolů je termínována rokem 2005, což vyvolává dojem, že místopředseda vlády adresuje své návrhy jinému státu než České republice.

Vítaný zájem.

Účastnické strany přednovoročního jednání na ministerstvu zdravotnictví nechtěly jeho výsledky podrobněji komentovat. O plodnosti a konstruktivnosti budoucí spolupráce ale hodně napovídá zpráva, kterou o něm vydalo ministerstvo zdravotnictví. Účastníci se prý shodli na tom, že prvořadým cílem je nyní zamezit plýtvání ve výdajové oblasti. „Rozdílné názory“ ale prý byly „například na uplatňování systému DRG, míru role zdravotních pojišťoven, zvyšování spoluúčasti pacientů a na další otázky spojené s úhradou zdravotní péče z prostředků veřejného zdravotního pojištění“. Tedy na většinu podstatného.
„Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová uvítala zájem členů týmu a osobně místopředsedy vlády Martina Jahna, zabývat se dalším rozpracováváním a doplňováním Koncepce formou časově ohraničených seminářů k jednotlivým užším tématům,“ stojí v prohlášení. Ale ministerstvo zdravotnictví prý stejně předloží svou koncepci vládě, a to do konce ledna. Tečka.
Představy dvou státních činitelů se tedy potkaly, leč nesetkaly. A patrně se těžko někdy sejdou. Martin Jahn vypracoval program změn, který současná vláda nestihne uskutečnit, ani kdyby chtěla. Jako že nechce.

  • Našli jste v článku chybu?