Menu Zavřít

Pozor na doktory v politice

10. 8. 2005
Autor: Euro.cz

Železný vede novou stranu

Myslíte si, že má nová politická strana Vladimíra Železného (Nezávislí demokraté) šanci dostat se do Parlamentu?

  • 1) ano 31,7 %
  • 2) ne 57,4 %
  • 3) nevím, nemám názor 10,9 %

Vladimír Železný, někdejší ředitel televize Nova a europoslanec, je šéfem nové politické organizace Nezávislých demokratů. Na ustavujícím sněmu, konaném 6. srpna, bylo potvrzeno, že strana bude hájit české národní zájmy a jejím cílem je dostat se příští rok po volbách do sněmovny i do vlády. Železný také představil program, jehož je autorem a označil ho za razantní a provokativní. Mimo jiné se v něm uvádí, že je třeba znovu projednat podmínky členství v EU, bránit islamizaci Evropy, podporovat tuzemské vinaře a zemědělce. Byli rovněž představeni místopředsedové, kterými jsou bývalý mluvčí ODS Václav Musílek a exposlankyně ČSSD Jana Volfová. Nezávislí demokraté mají asi pět set členů a chtějí „přenést politiku dolů do obcí, do měst“. Otázka Manažerského barometru proto směřovala k tomu, zda má toto nové politické uskupení šanci dostat se mezi čtyři silné strany. Více než 57 procent dotazovaných zastává názor, že se to matadorům české politiky nepodaří.
Autor první reakce varuje před oslabením pravice: „Šanci má, ale vůbec se z toho neraduji. Přestože si pana Železného vážím, jeho strana vezme hlasy pravici a oslabí ODS.“
Na obrazu české politické scény ani tato nová organizace nic nezmění: „Nejméně pět procent občanů ČR není odolných vůči populistům a demagogům a pan Železný je nesporně v tomto oboru profesionálem. Účelové zneužívání demokracie, které bezostyšně předvádí a jeho nepokrytá snaha stát se 101 hlasem v Parlamentu, s cílem vydírat většinové strany, je pro mne pouze dalším důvodem pro zavedení většinového volebního systému. Hlásání zmatených názorů pana Železného mi vůbec nevadí, to je v demokracii zcela legitimní aktivita. To co mi vadí, je reálná možnost, že po nadcházejících a dokonce i jakýchkoli dalších řádných či mimořádných volbách bude situace stejná jako dnes. Minoritní strana s minimální podporou veřejnosti bude ovládat parlament a poskytovat vítězi voleb vítaný důvod, pro který není schopen plnit svůj volební program.“
Žádným optimismem při popisu současné i budoucí situace nehýří tento odpovídající: „Tuto stranu lze podle složení zakládajících členů považovat za kočkopsa. Nedokážu si představit společnou názorovou platformu dosud spíše zemanovsky levicově uvažující paní Volfové a dosud značně pravicově uvažujícího pana Železného. Jejich spojení je upřímně účelové a každý z nich má za sebou „svoji“ aféru. Navíc si myslím, že tato strana, bez ohledu na to jaký proklamuje program, bude přitahovat spíše neúspěšné politiky z jiných stran, kteří začínají v předvolebním čase bloudit (nebo bloumat?) po politické scéně ve snaze najít svoji novou šanci nějak přežít další volební období. Tito lidé novou stranu (i kdyby byla podložena velkými idejemi) zcela jistě zatáhnou do typické politické šedi a to už při handrkování o přední (nadějně volitelná) místa na volebních kandidátkách.“
Jiný manažer opět naráží na populismus bývalého šéfa komerční televizní stanice: „Železný prokázal v pořadu Volejte řediteli vynikající populistické schopnosti, dostal se do senátu a Europarlamentu a to po skandálu s TV Nova, na který občané přispěli v ČR částkou deset tisíc na hlavu - zkrátka ničemu bych se nedivil. Bude ale čelit konkurenci Viktora Koženého, který se jistě chystá opět zúčastnit voleb, pokud ho sem pustí.“
Tento respondent srovnává dvě veřejně známé postavy českého dění: „Pokud by se snad stalo, že by se našli voliči, kteří by zapomněli na všechny věci, týkající se činnosti doktora Železného a posunuli jeho stranu do Parlamentu, tak již není této republice pomoci. Myslím si, že všem dalo mnoho práce se zbavit jiného doktora a sice Sládka a nyní bychom měli nového.“
Další oslovený vzpomíná na bývalou pravou ruku Miloše Zemana: „Janu Volfovou pamatuji ještě ze základní školy jako pionýrskou vedoucí „Sáru“ a její výchovné metody byly již tehdy velmi populární…“
Staré známé figury rozhodně nejsou pro tohoto tázaného zárukou změny politické kultury: „Nezávislí a dokonce demokraté? Podivné spojení lidí. Je-li pro politickou angažovanost v této zemi kvalifikačním kritériem kriminální činnost, či vyšetřování z podezření z ní, pak se jen musím divit až kam tato společnost klesla. Smutné na celé věci je, že dnes necelý rok před volbami, nemá vlastně člověk na výběr. Politické garnitury, jsou spíše kreatury podivných propletenců zájmů, které se službou pro občana nemají vůbec nic společného.“
Jasno o orientaci Nezávislých demokratů má poslední manažer: „Strana se zdá být složená z ambiciózních lidí, kteří však s ohledem na jejich minulost prokazují malou důvěryhodnost. Navíc jejich seznam dává tušit, že strana bude nevyhraněná (levo nebo pravotočivá) dle směru toku peněz.“

bitcoin školení listopad 24

Odpovídalo 101 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?