DO 7. PROSINCE Punk v architektuře Ani čtyři desítky let od chvíle, kdy se slovo punk stalo součástí kulturní a společenské scény, nepřestává dráždit. Z punkových vod dokáže vytrysknout silný, osobitý proud, a to platí i pro architekturu. Výběr realizací, jejichž autoři mohou být – často nevědomky a zvenčí – označeni za punkery, představuje pražská Galerie Jaroslava Fragnera. Vystaveno je přes 30 projektů tuzemských i zahraničních architektů, od veličin, jakými byli Henri Labrouste, Josef Gočár či Hans Hollein, přes postmodernisty Coop Himmelb(l)au nebo Vlada Miluniće až po Martina Rajniše, Petra Suskeho, Svatopluka Sládečka, Ivana Kroupu nebo ateliéry HŠH a H3T (na snímku Čajový dům). Jednotlivé realizace propojují výňatky z textů ? lozofů a kunsthistoriků – Aarona Betskyho, Hanse Ibelingse nebo Petra Rezka. 8. LISTOPADU
Svatomartinské posvícení na Loučeni
Svatomartinské hody jsou nejnavštěvovanější loučeňskou zámeckou slavností. Její hlavní magnety představují příjezd rytíře Martina na bílém koni, mladé víno, husí pečínka či podvečerní putování zámeckým areálem s lampiony. Návštěvníky dále čeká sokolnické vystoupení, lanový park, šermíři a koně.
V zámecké vinárně se mohou zúčastnit degustace českých a moravských mladých vín roku 2014 s výkladem sommeliera a cimbálovou muzikou.
OD 8. LISTOPADU
Dům bez Boha
Inscenaci Dům bez Boha, pozoruhodný příběh o jednom nesnadném návratu domů v režii Petra Štindla, připravuje Švandovo divadlo v Praze. Hra vypráví mimo jiné o tom, jak se potkat a smířit s duchy minulosti, aby už nezasahovali do našich životů. Dům bez Boha je o hledání pevného bodu, jímž může být víra, rodina i vlastní sebevědomý postoj. V roli Marka, studenta bohoslovectví, který se po otcově smrti vrací zpět do rodné vesnice, se představí nový člen souboru Tomáš Červinek.
OD 8. LISTOPADU
Veterán v Rokoku
Pro svou třetí režii na prknech Městských divadel pražských si režisér Pavel Khek zvolil původní českou novinku spisovatele a scenáristy Marka Epsteina. Jedná se o novodobou variantu zločinu a trestu odehrávající se v současných českých reáliích. Veterán Martin, v podání Tomáše Novotného, se vrací domů po letech služby v cizinecké legii. Celý jeho dosavadní život byl útěkem před vinou, kterou neodčinil. Teď se rozhodne postavit se jí čelem a vykoupit ji láskou. Hra nabízí pohled na českou mentalitu prostřednictvím velkého dramatu, které do současného maloměsta vnáší kon? ikt až antického rozměru. Uvádí Divadlo Rokoko.
DO 20. BŘEZNA 2015
Zázraky Rudolfa Dzurka
Výstava Století pohrom – století zázraků Rudolfa Dzurka byla otevřena v říjnu v Muzeu romské kultury v Brně. Unikátní retrospektivní výstava loni zesnulého umělce je vzhledem ke křehkosti skleněných obrazů na dlouhou dobu poslední příležitostí vidět dílo tohoto ceněného romského umělce v takovém rozsahu. Rudolf Dzurko (1941–2013) pocházel z tradiční romské osady na východním Slovensku, poválečný přesun rodiny do severních Čech pro něj znamenal zásadní životní zvrat. Pracoval jako dělník ve sklářských závodech a ve 30 letech začal z barevné skleněné drtě – odpadního materiálu – tvořit své naivistické obrazy.