Menu Zavřít

Pozvolný rozpad impéria

28. 2. 2002
Autor: Euro.cz

Fotbalový stadion je již prodaný, na dražbu čeká Boby centrum

Už téměř pět měsíců si brněnský podnikatel Lubomír Hrstka odpykává tříletý trest za poškozování věřitele (EURO 42/2001). Co se ale děje s impériem jeho firem a minimálně dvoumiliardovým dluhem, který po něm zůstal? Majetek společností konkursní správci postupně rozprodávají, naposledy byl například zpeněžen fotbalový stadion. Největší obchod – prodej Boby centra - se však teprve chystá.

Taxikář na stadionu.
V první polovině devadesátých let založil Hrstka několik firem, které v názvu nesou slovo Boby. Jejich prostřednictvím vlastnil třeba prvoligový fotbalový klub a také tehdy nově vybudované Boby centrum. Stavba zábavně-obchodního komplexu údajně stála dvě a půl miliardy korun, podle některých zdrojů dokonce miliardy čtyři. Bývalému hokejistovi však brzy došel dech a především peníze. Nesplácel úvěry a na všechny jeho společnosti byl postupně vyhlášen konkurs. Jako první byl prodán fotbalový klub - za třicet milionů korun ho před dvěma roky koupila brněnská firma Stavo Artikel. Na letošní leden pak správce konkursní podstaty společnosti Boby-revue Marek Indra naplánoval aukci stadionu Za Lužánkami. Dlouhou dobu byl jediným zájemcem magistrát města Brna, který však nechtěl zaplatit více než pět milionů korun. To se konkursnímu správci zdálo málo. „Aukce byl kompromis. Bylo třeba, aby se legitimně potvrdila suma, kterou navrhovalo město, nebo se to prodalo za víc,“ vysvětluje Indra. Nejvyšší cenu ze sedmi účastníků licitace nakonec nabídl místní podnikatel Kamil Pochylý, majitel taxislužby City taxi. Nemovitost s odhadní cenou 103 milionů vydražil za jedenáct a půl milionu korun.

Drahá rekonstrukce. Pochylý podle svých slov zastupuje skupinu brněnských podnikatelů, kteří se rozhodli zchátralý stadion pro fotbal v jihomoravské metropoli zachránit. Otázkou zůstává, jakým způsobem. Nejskromnější odhady o nákladech na jeho rekonstrukci totiž hovoří o sumě tři sta milionů korun. „Chceme se domluvit buď s magistrátem, nebo s někým jiným na opravě stadionu nebo jeho přestavbě,“ uvedl krátce po dražbě Pochylý. Město ale peníze na takovou akci nemá a ani s něčím podobným do budoucna nepočítá. „Pokud se má rekonstrukce realizovat do podoby moderního stadionu, bude potřeba minimálně miliarda korun. To si rozhodně nemůžeme dovolit,“ řekl týdeníku EURO náměstek brněnského primátora Rostislav Slavotínek. Skupina kolem Pochylého je navíc limitována územním plánem. „Nic jiného než sportoviště tam být nemůže, celá oblast je určena pro sport a rekreaci. Poblíž například stojí plavecký a zimní stadion,“ vysvětluje Slavotínek. Problémem může být rovněž fakt, že pozemky, na nichž fotbalový stánek stojí, nejsou Pochylého. Patří městu a jsou bez smluvního vztahu, protože Hrstka měl s magistrátem podepsánu smlouvu o jejich dlouhodobém pronájmu. Ta již ale podle Slavotínka byla vypovězena z důvodu neplacení nájemného. Sám Kamil Pochylý delší dobu pobývá mimo republiku. Krátce po dražbě zaplatil konkursnímu správci jedenáct a půl milionu korun a odjel na zimní olympijské hry do Salt Lake City. Podle vyjádření zaměstnanců společnosti City taxi by se měl do České republiky vrátit v nejbližších dnech. Týdeník EURO má informace, že na 20. března je naplánována první schůzka mezi Pochylým a brněnským primátorem o budoucnosti stadionu Za Lužánkami.

MM25_AI

Dluhy vedou. Jednoznačně nejlukrativnější „pozůstalostí“ po podnikání Lubomíra Hrstky zůstává komplex Boby centra. Areál, do kterého mimo jiné spadá hotel, několik restaurací a diskoték, poliklinika a řada sportovišť, je součástí konkursní podstaty společnosti Boby-revue. Konkursní správce Marek Indra zatím nemůže sdělit částku, kterou věřitelé uplatňují, protože by ještě mělo dojít ke zvláštnímu přezkumu, kde se nejspíše objeví další nové pohledávky. „Již teď je ale pravděpodobné, že celková suma dluhů bude vyšší než maximálně dosažitelná prodejní cena majetku,“ soudí Indra. On sám má představu, kolik by mohl za prodej komplexu utržit, ale z logických důvodů ji nechce prozradit. Mezi největší věřitele se prý řadí Česká finanční, která spravuje pohledávky po menších zkrachovalých bankách. Podle odhadů zůstává za Hrstkovými firmami dlužná částka kolem dvou miliard korun. Na podobnou sumu se vyšplhal i znalecký odhad devět let starého Boby centra. Indra se však obává, že tržní hodnota se této sumě ani nepřiblíží. „Taková cena přesahuje možnosti domácích investorů,“ předjímá. S tím souvisí fakt, že o Boby centrum nebo jeho části projevují seriózní zájem především zahraniční firmy. „Subjektů a jedinců, kteří se přijdou zeptat, nebo si dokonce vyžádají podklady, je hodně, ale do fáze konkrétní nabídky zatím nic nedospělo,“ řekl Indra týdeníku EURO. Provoz Boby centra je v současnosti podle jeho vyjádření ziskový, nemá tedy cenu prodat ho co nejdříve na úkor nižší prodejní částky. „Příjmy z pronájmu různých provozů tečou do konkursní podstaty, věřitelé na nás netlačí. Prodávat se tedy bude, až se objeví minimálně jeden vážný a především transparentní zájemce,“ tvrdí Indra. S největší pravděpodobností půjde Boby centrum stejně jako fotbalový stadion do dražby. Obecně se prý předpokládá, že komplex bude prodán vcelku, ale sám Indra se prodeji po částech nebrání. „Ve finále bude rozhodovat pouze celkový efekt na prodejní cenu. Pokud součet jednotlivých prodejů přesáhne nejvyšší jednorázovou nabídku, s čistou hlavou prodám zvlášť například hotel, kasino či tenisovou halu,“ vysvětluje Indra. Konkursní řízení společnosti Boby-revue by chtěl kompletně uzavřít do ledna příštího roku, s dražbou počítá na druhou polovinu letošního roku. V jednom si je však jistý: „Jako advokát jsem v minulosti dělal na konkursu řady firem, ale s tak velkým majetkem a propletencem vzájemných vztahů jako v případě Boby, jsem se v životě nesetkal.“

Práce šlechtí.
Čtyřiapadesátiletý Hrstka je od začátku října ve výkonu trestu a i po pěti měsících zůstává za zdmi vazební věznice v Brně-Bohunicích. Tam také pracuje. „Mohu potvrdit, že Lubomír Hrstka vykonává trest v naší vazební věznici. Je zařazen na oddělení, kde jsou všichni vězni zaměstnáni,“ řekla týdeníku EURO tisková mluvčí Soňa Halužová. Podle ní je do budoucna málo pravděpodobné, že by byl Hrstka přeložen jinam.

  • Našli jste v článku chybu?