Menu Zavřít

PPF i Kiwi. Česko-čínské fórum přineslo první obchody

6. 11. 2018
Autor: čtk

Prezident Miloš Zeman dnes v Šanghaji na česko-čínském podnikatelském fóru podnikatele vyzval, aby projevili odvahu, protože ji považuje za to nejdůležitější pro navazování obchodních kontraktů. Zeman také vyjádřil přání, aby se vzájemná spolupráce Česka a Číny v budoucnosti co nejvíce rozvíjela. Setkání podnikatelů doprovodil podpis několika memorand o budoucí spolupráci.

Zeman přítomné podnikatele pozdravil v čínštině a řekl, že se v této zemi cítí jako přítel. „Kdybych měl stručně hodnotit stav obchodních česko-čínských vztahů, tak bych řekl dvě konkrétní čísla - český vývoz do Číny vzrostl za poslední rok o 20 procent, počet čínských turistů se rovněž zvýšil o 20 procent,“ uvedl.

V Číně podle něj už zakořenily firmy Škoda Auto a Home Credit. „Pevně doufám, že budeme pokračovat v další spolupráci v jiných oblastech, rád bych připomněl například civilní letectví, kde bude podepsána smlouva o dodávce letadel L-410 a účastnil jsem se i školení čínských pilotů v ČR,“ konstatoval.

Vyjádřil naději, že spolupráce se bude nadále rozvíjet. „Přeji všem podnikatelům z čínské i české strany, aby projevili odvahu, protože odvaha je to nejdůležitější k navazování a uzavírání obchodních kontaktů,“ řekl Zeman. Čínským podnikatelům popřál, aby pro ně byl kontakt s jejich českými partnery užitečný.

Setkání podnikatelů doprovodil podpis několika memorand. Jedná se například o memorandum o porozumění mezi společnostmi PPF a Huawei o rozvoji telekomunikačních sítí páté generace či memorandum o strategické spolupráci mezi PPF a společností Citic Group, která prostřednictvím evropské odbočky postupně přebírá většinu čínských aktivit v Česku.


Přečtěte si komentář:

Návrh dalších vyznamenání za boj proti ekonomickým z*rdům

Brífink Jana Novotného


Další dohoda se týká leteckých radarů. „Už v září společnost Eldis z Pardubic vyhrála soutěž o dodávku 13 radarů pro čínská letiště,“ řekla ministryně průmyslu Marta Nováková. Podepsaná dohoda by měla vést ke zprovoznění radarů, dodala.

Název dalšího memoranda hovoří o nákupu letadel Skyleader 600 mezi firmami Zall Jihlavan Airplanes a Zall Aircraft Manufacturing Wu-chan. „Mají společný podnik s čínským partnerem, je to jejich čínský investor,“ řekla Nováková. Hovoří se podle ní o stovce letadel, ale není zatím jisté, za jak dlouho dobu. Naopak žádné memorandum se netýkalo L-410, o kterých mluvil Zeman. „Mluví se o 20 letadlech, ale pravděpodobně ta dohoda ještě nebyla připravena k podpisu,“ vysvětlila Nováková.

Podepsána byla i dohoda v oblasti vzdělávání ze strany Vysoké školy finanční a správní, dohody podepisovaly i agentura CzechTourism a společnost zaměřující se na leteckou dopravu Kiwi.com.

Podnikatelské fórum je jedním z posledních bodů na třídenní cestě prezidenta Zemana do Číny. Po setkání s podnikateli má Zeman na programu jednání a oběd s výkonným viceprimátorem Šanghaje, následně zamíří zpět do Prahy. V pondělí se Zeman zúčastnil zahájení čínského dovozního veletrhu a jednal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

MM25_AI

Dále čtěte:

Evropa v technologiích zaostává za USA i Čínou. Kde je Gigant.eu?

Čínští boháči skupují nemovitosti na Západě. Platí bitcoinem

Stejná blamáž jako v Česku. I v Polsku jde Číňanům hlavně o vliv a hotové firmy

Velké čínské oči aneb Stručná historie slavného čínského investování v Čechách

Čínský žongl s českým majetkem: Citic přebírá aktiva CEFC skoro za polovinu hodnoty

Čínská státem ovládaná korporace CITIC Group uhradila dluhy, které měla předlužená a kolabující CEFC u slovenské finanční skupiny J&T

  • Našli jste v článku chybu?