Menu Zavřít

Kellner: Braňme svobodu, tradiční hodnoty a poctivé podnikání. Evropu ovládá rovnostářství

26. 7. 2019
Autor: Týdeník Euro

Skupina PPF jako firma nemůže a nechce vstupovat do politiky, její prací a odpovědností je dobře řídit své jednotlivé společnosti, dělat poctivě a efektivně svůj byznys a držet se při tom západních podnikatelských standardů. V úvodním slovu k výroční zprávě PPF za loňský rok to uvedl nejbohatší Čech Petr Kellner, který společnost vlastní. Varoval také mimo jiné před zjednodušeným viděním světa na úkor dialogu a vzájemného naslouchání.

PPF stoupl v roce 2018 čistý zisk o 25 procent na 22,2 miliardy korun. Celková aktiva skupiny se loni zvýšila na 1,16 bilionu. Kellner k výsledkům uvedl, že má radost, čeho se spolupracovníky za 28 let existence PPF dosáhli. „Současně, anebo možná právě proto, ale také přemýšlím, jak moc se v posledních letech mění složitě vybudovaná stabilita a rovnováha našeho světa,“ uvedl.

Pětapadesátiletý Kellner dodal, že pro jeho generaci jsou svoboda, pracovitost, podnikavost a úcta k tradicím základními principy, na nichž formovala své názory a postoje. „To jsou také hodnoty, díky kterým jsme mohli vytvořit náš byznys a vybudovat firmy po celém světě. Dnešní západní společnost, a zejména Evropa, je ale stále více ovládána ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot,“ napsal.

Věříte Petru Kellnerovi, že PPF nechce vstupovat do politiky?

Novodobé ideologie mají podle Kellnera tendenci omezovat svobodu, kreativitu a kritické myšlení. „Věřím ale, že česká společnost, která tradičně stojí především na umu a pracovitosti zdejších lidí, v takovém světě obstojí,“ uvedl. PPF k tomu podle něj chce přispět. „PPF jako firma nemůže a nechce, ač je z toho někdy podezírána, vstupovat do politiky,“ konstatoval.

Za práci a odpovědnost finanční skupiny označil dobré řízení jednotlivých společností, poctivé a efektivní vykonávání jejího byznysu, při kterém se bude držet západních podnikatelských standardů.

„V dnešní rozdělené společnosti stále více převládá zjednodušené vidění světa na úkor dialogu a vzájemného naslouchání,“ uvedl Kellner. Finančník v té souvislosti uvádí, že příliš mnoho lidí se jen vzájemně utvrzuje ve své vlastní interpretaci světa. „Někdy se už zdá, že světy na sociálních sítích a virtuální obrazy jsou důležitější než reálné činy. Nemyslím si to. Pořád věřím, že život spočívá v tom, co skutečně děláme,“ uzavřel.


Ve stopách Kellnera: do asijského dobrodružství se pouští další firmy

 ilustrační foto


Kellner v květnu jednal se šéfem Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS), mimo jiné o bezpečnosti telekomunikačních sítí. Kellner předsedu horní komory ubezpečil, že jeho firmy budou dodržovat případná omezení pro čínskou firmu Huawei, uvedl tehdy Kubera. O společnosti Huawei se mluví jako o možném dodavateli technologií pro mobilní sítě takzvané páté generace (5G). Před výrobky firmy varovaly americké úřady i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Americké tajné služby podezírají Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou, firma to popírá.

Kellnerovy firmy jsou na čínském trhu přítomny přes deset let. Od roku 2007 tam poskytují spotřebitelské úvěry pod značkou Home Credit, společnost Sotio v Pekingu otevřela laboratoře vyvíjející léčebné přípravky proti nádorovým onemocněním. Loni v listopadu během návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně PPF a Huawei podepsaly memorandum o porozumění. Skupina ovládá jak českého operátora O2, tak správce infrastruktury CETIN.

Čtěte také:

Češi topí stovky milionů v dluhopisech prolezlých prašivinou

Nová vlna českého byznysu: Expanduj, dokud můžeš

Kdo chce být miliardář. V Česku rostou nové úspěšné investiční skupiny

FIN25

Home Credit chystá vstup na hongkongskou burzu. Z IPO chce získat alespoň 23 miliard korun

Cesta do pravěku. Kolem dvou největších komerčních televizí se točí stále stejní lidé

  • Našli jste v článku chybu?