Menu Zavřít

Práce jen pro experty

21. 1. 2011
Autor: profit

Do přijímání nových zaměstnanců se tuzemské firmy v současné době příliš nehrnou. Když už se rozhodnou někoho vzít, chtějí lidi s praxí, do jejichž zaškolení není třeba investovat. Požadovaní odborníci ale na trhu práce chybí. Změnil se i průběh výběrového řízení – nyní může trvat i několik měsíců.

Foto: Bosch

Personalisté v letošním roce počítají s mírným oživením poptávky firem po nových zaměstnancích. Některé tuzemské společnosti prý budou řešit přetížení svých klíčových lidí, na které kvůli úsporám v době hospodářské recese navalily povinnosti jejich propuštěných kolegů. Stále ovšem platí, že práci získají jen ti nejlepší. „Už loňský rok byl charakteristický vysokými požadavky na uchazeče ze stran zaměstnavatelů, a to napříč všemi obory. Pokud firmy v současné době nabírají zaměstnance, vyhledávají kandidáty, kteří stoprocentně splňují jejich požadavky,“ říká manažer české pobočky společnosti Robert Half Aleš Křížek. V prvním pololetí loňského roku se prý na trhu práce prohloubily důsledky hospodářské krize. Od března do května byla poptávka firem po zaměstnancích úplně nejnižší. Mírný obrat k lepšímu nastal teprve v druhém pololetí. „Výběr vhodného kandidáta se navíc stal časově náročnějším než dříve. U administrativních a juniorských pozic trvá výběrové řízení obvykle dva až tři týdny, v případě specialistů a seniorských pozic dva až tři měsíce,“ konstatuje Křížek.

Doba přeje lidem s praxí

V těžkých dobách nemají firmy peníze ani čas zaškolovat nováčky. Preferují proto odborníky, kteří již mají zkušenosti a mohou danou pozici zastávat okamžitě. Těžké časy proto napříč obory zažívají absolventi bez praxe. Odborníků s dlouholetou praxí je ale na tuzemském trhu od poloviny loňského roku nedostatek. Nejvíce cenění specialisté, kteří ve všech ohledech splňují vysoké nároky firem, podle Křížka práci aktivně nehledají a s uchazeči, kteří zaměstnání shánějí, nebývají zaměstnavatelé spokojeni. Problémům tak čelí obě strany výběrových řízení. S nedostatkem kvalifikovaných kandidátů se prý firmy budou potýkat i celý letošní rok.

Více lidí bez práce

Růst tuzemské ekonomiky letos především v důsledku úsporných kroků vlády a očekávaného ekonomického vývoje v Evropě zpomalí. Míra nezaměstnanosti bude podle odborníků stagnovat, v horším případě mírně růst. V průměru by se podle odhadů společnosti Next Finance měla pohybovat kolem 9,2 procenta. Na konci loňského listopadu činila podle ministerstva práce a sociálních věcí 8,6 procenta.

Podle Jiřího Kocourka, konzultanta pracovního portálu Jobs.cz, převažovala v loňském roce na straně poptávky i nabídky práce oblast obchodu a prodeje. „Naše statistiky celoročně potvrzovaly zájem lidí o práci obchodního zástupce, což koresponduje s poptávkou firem po klíčových obchodnících a obchodních zástupcích,“ říká Kocourek s tím, že tři nejčastěji nabízené pozice na serveru Jobs.cz jsou obchodní zástupce, administrativní pracovník a asistentka.

Z údajů pracovního portálu Agentka.cz potom vyplývá, že nejvyšší platy firmy v současné době nabízejí manažerům (37,5 tisíce korun), analytikům (32,9 tisíce korun) a programátorům (30,4 tisíce korun). V těsném závěsu následují personalisté a konzultanti.

bitcoin_skoleni

IT nabírá, stavebnictví propouští

Výrazný nárůst poptávky pozorují personalisté od druhé poloviny roku 2010 v oblasti informačních technologií a telekomunikací. Mezi nejčastěji poptávané pozice patří vývojáři, analytici, projektoví manažeři nebo vedoucí týmu. V informačních technologiích krize podle Křížka zmizela. Dále ale pokračuje ve stavebnictví. Podle Milana Mostýna ze Svazu průmyslu a dopravy ČR by v této oblasti mohlo letos přijít o práci až 30 tisíc lidí. Propad stavebnictví se podle něj může z hlediska počtu zaměstnanců nepříznivě projevit i v navazujících odvětvích. Naopak zlepšit by se prý mohla oblast průmyslu.

  • Našli jste v článku chybu?