Práce na černo výhody
„Zaměstnananec“ pracující na černo je rozhodně výhodou pro zaměstnavatele, který za něj neodvádí zdravotní a sociální pojištění a neplatí další dávky, například nemocenskou.
Profitem osoby pracující na černo pak může být, že jí z výše uvedeného důvodu může „zaměstnavatel“ nabídnout vyšší mzdu, než pokud by byla řádným zaměstnancem v rámci legálního pracovního práva.
Další možností, která je v praxi hojně rozšířená, je nabídka minimální mzdy s tím, že další peníze dostane pracovník od „zaměstnavatele“ bokem. Tedy načerno.
Ze situace díky nižším odvodům opět těží zaměstnavatel, ale i pracovník, který si vydělá více, než kdyby byl legálně zaměstnán.
Naše rada: Jak správně uzavřít pracovní smlouvu
Rizika práce na černo |
---|
• Zaměstnavatel za vás neodvádí zdravotní pojištění. Měli byste si ho platit sami. |
• Zaměstnavatel za vás neodvádí sociální pojištění. Pokud si ho nebudete odvádět dobrovolně sami, při pracovní neschopnosti vám nevznikne nárok na nemocenskou a léta odpracovaná načerno se nebudou počítat do nároku na důchod. |
• Pokud není pracovní vztah uzavřen pracovní smlouvou nebo jednou z dohod, nelze po zaměstnavateli vyžadovat dodržování práv, která zaměstnancům přiznává zákoník práce číslo 262/2006 Sb. Když se zaměstnavatel rozhodne nevyplatit vám mzdu za již odvedenou práci, bude ve výhodě a vyhraje. Pracovní vztah mezi vámi a jím nebudte moci nijak dokázat. (Na to, že pracujete na černo, se samozřejmě žádná potvrzení nevystavují.) |
• Práce na černo udání: Lidská závist je bezbřehá a může se stát, že „kdosi“ upozorní příslušnou instituci na to, že pracujete na černo. Často to bývá například „finanční přilepšení“ v rámci evidence a podpory v nezaměstnanosti z úřadu práce. Z evidence budete okamžitě vyškrtnuti a podpora skončí. Pokud oznámení o práci na černo dojde na Státní inspekci práce, bude vám hrozit pokuta až 100 tisíc korun. |
Práce na černo postih
Sankce za práci na černo jsou značné. Pokud kontrolní orgán, kterým je v tomto případě Státní inspekce práce, zjistí, že fyzická osoba nevykonává práci na základě pracovně-právního vztahu nebo jiné smlouvy, nebo cizinec bude vykonávat práci v rozporu s vydaným povolením k zaměstnání či bez tohoto souhlasu, bude se jednat o výkon práce v rozporu s právními předpisy.
Podle paragrafu 139 zákona o zaměstnanosti číslo 435/2004 Sb. může být této osobě (jednotlivci) uložena pokuta až do částky 100 000 korun.
TIP: Výpočet čisté mzdy – mzdová kalkulačka 2019
Tím, kdo při práci na černo vždy prohrává, je stát. Přichází o odvody, které by mu náležely při legálně uzavřených pracovně-právních vztazích.
Protože největší profit z práce na černo mají zaměstnavatelé, právnickým osobám v důsledku správního deliktu umožnění práce na černo může být uložena pokuta až do částky 10 milionů korun, nejméně však ve výši 50 000 korun.
Čtěte také: